Emekliler seslerine kulak verilmesini istiyor

Emeklilerin duru hakkında bir sor bin ah işit. Maaşlarda ki dengesizlik, geçim sıkıntı, TOKİ ile ilgili konular ve daha birçok sorunları bulunan emekli vatandaşlar sorunlarına bir an evvel çözüm bulunmasını istiyor. Konuyla ilgili TÜM Emekliler Derneği Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya ile görüştük. Emeklilerin 50’si, yüzde 60’ının geçim sıkıntısı nedeniyle çalıştığını belirten Kaya, en düşük emekli maaşının 2500 lira olmasını istediklerini söyledi. 

Emekliler seslerine kulak verilmesini istiyor

Bayram Bulut 

Röportaj

ADANA (İLKHABER)-TÜM Emekliler Derneği Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya, emeklilerin yaşadıkları sorunları ve beklentilerini gazetemize anlattı.

Emeklilerin duru hakkında bir sor bin ah işit. Maaşlarda ki dengesizlik, geçim sıkıntı, TOKİ ile ilgili konular ve daha birçok sorunları bulunan emekli vatandaşlar sorunlarına bir an evvel çözüm bulunmasını istiyor. Konuyla ilgili TÜM Emekliler Derneği Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya ile görüştük. Emeklilerin 50’si, yüzde 60’ının geçim sıkıntısı nedeniyle çalıştığını belirten Kaya, en düşük emekli maaşının 2500 lira olmasını istediklerini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sözünü hatırlatan Kaya, “Sayın Cumhurbaşkanımızın geçmişte kullandığı bir ifade vardı. “ Emekli maaşlarını asgari ücretin altına düşürmeyeceğiz” demişti. İnşallah önümüzdeki dönemde bu gerçekleşir diye  beklenti içindeyiz.” İfadelerini kullandı. TOKİ konusunda da önemli fikirler sunan Kaya ile yaptığımız röportajı şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Biraz erken ama öncelikle şu soruyu sormak istiyorum. Emeklilerin 2020 yılından beklentileri nelerdir?

Emeklimiz bugüne kadar aldığı zamlarla yetiniyor olarak göründü ama yetinmediği ortada. İnşallah 2020 yılının Ocak ayına mutlu ve gelecekten umutlu girerler. Nedeni ise devlet ve sendikaların bir görüşmesi var. Güzel bir istemde bulunmuşlar. Bizde bu istemi gündeme getirmek isteriz ama emekli olarak dile getiremediğimiz için devletimiz bunu öngörmeli devletimiz emekliye yardımcı olmalı. “Biri yer diğeri bakar kıyamet ondan kopar” emeklimiz bugüne kadar bakan kesim olmaktan bir türlü kurtulamadı. Biz kimseyi yermiyoruz. Kimseden de şikayetçi olmak istemiyoruz. Doğru olanı bugüne kadar ortaya koymaktan çekinmedik, bundan sonra da çekinmeyeceğiz. İktidarıyla muhalefetiyle birlik beraberlik içerisinde emeklinin sorunlarını çözün diye defalarca seslendik.  Yine tekrar seslenmek istiyorum. Yenilemekte fayda var diyorum. Ben şahsıma bir şey istemiyorum. Emekli adına istiyorum. 12 Milyon emekli adına bir istemde bulunuyorum. Nedir o? Maaş dengesizlikleri giderilsin, insanca yaşaya bilecek bir ücret emekliye verilsin.

En düşük emekli maaşı ne kadar olmalı?

2500 liranın altında alan bir emeklimiz  açlığa mahkum demektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçmişte kullandığı bir ifade vardı. “ Emekli maaşlarını asgari ücretin altına düşürmeyeceğiz” demişti. İnşallah önümüzdeki dönemde bu gerçekleşir diye  beklenti içindeyiz., 

En düşük emekli maaşı şuanda ne kadar?

1200 bin -1300 lira  alan var. Son bağlanan 1400 -1500 liraya çıkmaya başladı. Allah razı olsun 1000 lira ikramiyeler verildi. Bu kurban bayramında verdiler. Ama ne yazık ki emeklimiz 1000 lira aldı. Piyasada 1000 liralık kurban bulamadı. En küçük kurbanlık 1400 liraydı. Bu rakamın altın da kurbanlık yoktu. 1000 liraya küçük yani eti çıkar mı, çıkmaz mı? belirsiz kurbanlıklar vardı. Zaten emeklimizin evine senede bir et giriyor. Bari ondada bir şeylerin olması lazım. Birşeylerin olması için bari 1400-1500 lira verilirse rahatlıkla kurbanını kesebilecektir. Ramazan bayramını hadi geçiştiriyorlar. Kurban bayramında ise çoluk çocuğundan 400 -500 lira alarak kurban kesmek yerine bu parayı alırsa devletimize milletimize teşekkür eder.

Emekliler zor durumda diye bilir miyiz?

Evet tabiî ki. Emeklimiz çok zor durumda. Emeklimizin sesine kulak verilmeli emeklimiz dinlenmeli onlar bu ülkenin her şeyi emekliyi dinlemeyen iktidarlar kaybetmeye mahkumdur. 2007 yılındaki ruhu tekrar yaşatılmalı. Orta doğuda bir cadı kazanı kaynıyor. İnşallah Türkiye olarak bu cadı kazanından alnımızın akıyla çıkarız. Ülkemizde bir sıkıntı var mülteci diyorlar. Tamam Allah razı olsun, başımızın tacılar ama geldikleri ilk gün ki gibi değiller. Bunlara bir an önce bir çözüm noktası bulunmalı. Ya memleketlerine gönderilsinler, ya da  il sınırlarından uzak bir kamp oluşturup oralara gönderilsinler. İnanın mahallemiz ve sokaklarımız sanki Arabistan sokaklarına döndü. Çoluğumuz çocuğumuz gönül rahatlığıyla denize de tatil yerine, sokağa çıkamaz hale geldi. Yazık günah değil mi? Allah korusun Türkiye’nin başına böyle bir şey geldiği zaman bunlar kabul ederler mi derseniz? Asla kabul etmezler. Bizi hiç kimse kabul etmez. Gerçeklerden kaçınmayacağız. Kurban Bayramı geliyor, Ramazan Bayramı geliyor gidiyorlar bir ay tatil yapıyorlar. Eğer tatil yapabilme imkanları varsa kalma imkanları da vardır. Madem öyle gitsinler memleketlerine sahip çıksınlar. Önümüzdeki günlerde bu ülkemize zarar verecektir.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunda ne düşünüyorsunuz?

Emeklilikte yaş konusu var insanlar artık primini doldursa da yaşı bekliyorlar. Gerçekten emekliliği hak etmiş, primini doldurmuş iseler o kişiler emekliye ayrılsın diyoruz.  25 yaşında 30 yaşında işe girdiğini düşünün 25 sene çalışmış emekli etmeniz lazım. 70 yaşında mı emekli yapacaksınız. Hak edene emekliliği verilmeli.

1100 lira 1200 lira alan emeklilerin olduğunu söylediniz. Neden bu kadar düşük maaş alıyorlar.

Daha önceleri maaş bağlama oranımız yüzde 75’ti. Sonra yüzde 65’e daha sonra ise yüzde 45’e düştü, hatta yüzde 35’e kadar çektiler. 

Bu oranları tam açıklaya bilir misiniz?

Şimdi şöyle, pirim sayına göre yüzde 75 ile maaş bağlayabiliyorlardı. Sonra 10 puan düşürdüler yüzde 65’e geriledi. Mesela 1600 maaş alacakken, son düzenlemeyle 1400’e maaş geriledi. 200 lira oradan kırpıldı. Bu defa yüzde 45’e düştü. 20 puan daha düşünce maaşlarda 300 lira 400 lira gibi bir düşüş oldu. Buda 1100 lira gibi bir rakama tekamül etti. Bizim en fazla zarar gördüğümüz nokta, emeklileri memur kat sayısından ayırdılar.  5510 Sayılı yasaya bağladılar. Adını da TÜFE koydular. Türkiye’de bir acı gerçek var. Bunu görmezden gelirsek olmaz. SSK’nın mallarını aldılar, Sosyal Güvenlik olarak birleştirdiler. Bu birleşimle birlikte ne yapmaları lazımdı herkese eşit ücret verilmeliydi.  Biri 10 bin lira alsın, diğeri 30 bin lira alsın gibi bir düşüncemiz yok. Ama en azından çoluğunu çocuğunu geçindirebilecek bir ücret almalı.

Peki bu kişiler nasıl geçiniyorlar?

1100 lira-1200 lira gibi bir rakam alan kişiyi düşünelim. 150 liradan aşağı elektrik parası yok. 100 lirada su parası olsa etti sana 250 lira. Ayda 4 defa pazara gidiyor. 100 liradan olsa Pazar başı 400 lira ediyor aylık pazar parası.  650 lira ediyor. Bunun ekmeği, yol parası, yağı vesayire harcamaları olduğunda el ele baş başa kalıyor. Hatta borçlu çıkıyor. Ekmek alacak fırının önünden geçerken, fırından almayayım da bakkaldan alayım borç yazdırırım diyor. 

Kirada oturan emekli sayısı belli mi?

Emeklimizin yüzde 70’i şuanda kirada oturuyor. Kira veriyor olduğu zaman zaten 1000 liranın altında ev yok. Suriyelilerin gelmesiyle fiyatlar maalesef çok yükseldi.

TOKİ konusunda girişimleriniz vardı. Şuan TOKİ konusu ne aşamada?

TOKİ ile ilgili geçmişten beri devletimizin yaptığı bir çalışma var. Kendilerine teşekkür ediyorum. Yapılanları biz asla göz ardı etmeyiz. Emekliler olarak söyleriz ve söylemeye de devam edeceğiz.  Sarıçam’da TOKİ konutları yapıldı. Buralarda bir takım emeklilerimiz ev sahibi oldu. Ama biz istiyoruz ki Çukurova bölgesine de yapısın. En çok konuta rağbet burada var. Emeklimiz buradan istiyor. Hatta bir kereye mahsus emeklimiz kaç tane ev istiyor. Bizim gibi emekli dernekleri ile istişare etsinler, sorsunlar o sayısal rakamı alsınlar ona göre ev yapsınlar. Satılmayan ev kalırsa o zaman bize hesabını sorsunlar. Her evi alır bizim emeklimiz. Ama ödeyebileceği bir taksit olsun. Yüzde 12 peşinat 15 yada 17 bin lira gibi bir para veremez emeklimiz. En kötü ihtimalle 5 bin lira -6 bin lira önden vererek ev sahibi olmak istiyorlar. 

Türkiye genelinde kaç emeklinin çalıştığına dair bir kayıt var mı elinizde?

Hayır şuana kadar çalışan emekliler ile ilgili net bir kayıt yok elimde. Sanıyorum ki emeklinin yüzde 50’si, yüzde 60’ı çalışıyor. Geçim sıkıntısından dolayı çalışıyorlar. 

Peki ne yapılmalı bu konuyla ilgili sizce?

Emekli maaşları geçinilebilinecek bir noktaya getirilerek, gençlerimizin önü de açılmalı. İstihdam yapılmalı. Gençlerimize yaşlılarımıza sahip çıkmadığımız sürece bir yere varamayız. 

Belediyelere bir çağrınız var mı?

Buradan Büyükşehir Belediye Başkanımıza da seslenmek istiyorum. Nedir o seslenmek istediğim konu derseniz?  65 yaş üstüne herkese ücretsiz otobüse imkanı sağlanıyor. Emekli olan vatandaşlarımız 65 yaşını doldurmayı bekliyor otobüse bine bilmek için. Bu yaş sorunu ortadan kaldırılmalı. Büyükşehir Belediyesi meclisten  su konusuyla ilgili güzel bir karar çıkartmış. Ama şuan itibariyle uygulanıp uygulanmadığını bilmiyoruz. Yüzde 15 indirim konusu bahsettiğim. Bu konuda da kendisine teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki günlerde de başkanımız bizleri karşısına alıp dinleyip birlik beraberlik konusunda ortak bir fikirde buluşursak daha da memnun oluruz.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2