banner6

Emeklinin 4.73 sevinci

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek ile 2016’yı konuştuk, 2017’den dilek aldık, İLKHABER’in sorularını yanıtlarken zam ile ilgili düşüncelerini de anlattı.

Emeklinin 4.73 sevinci

Emeklinin 4.73 sevinci

 

Zekeriya ŞAHİN

ADANA(İLKHABER – Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adana Şube Başkanı Seyfi H. İyiyürek, hükümetin emekliler için verdiği 4.73’lük zamdan dolayı teşekkür ettiklerini belirtti.

Başkan İyiyürek ile derneğin dününü ve yarınını konuştuk. İLKHABER’in sorularını yanıtlayan İyiyürek, kuruldukları günden beri emeklinin yanında olduklarını ve çeşitli firmalarla yaptıkları özel anlaşmalarla üyelerinin bütçesine yüzde 30 dolayında katkı verdiklerini belirtti.

 

Derneğin kurulma amacı ve üye sayınız hakkında bilgi verir misiniz?

“Derneğimizin eski adı Türkiye İşçi Emekliler Derneği idi ve 1970 yılında kuruldu. O zamanlar sadece Ankara’da faaliyet gösteriyordu. Burada tek amaç vardı ve emeklileri tek çatı altına toplayıp, onların hak ve hukuklarını aramaktı. Aslında emekliler için bir sendika kurmak gibi bir çalışma vardı ama bu hayata geçemedi ve dernek olarak faaliyetlerini sürdürdü.

İlerleyen yıllarda genel merkezimizin azimli adımlarıyla dernek hızla büyümeye başladı. 2008’den sonra ki 5510 sayılı yasayla SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı birleşti. 2010 yılında ise Türkiye İşçi Emekliler Derneği adı Türkiye Emekliler Derneği olarak değişti. Ve bugün Türkiye genelinde 107 şubemiz var. Genel olarak da derneğimizin 1 milyon üyesi bulunuyor.”

 

Adana Şubesi ne zaman kuruldu? Yaptığınız faaliyetlerle ilgili verir misiniz?

“Derneğimiz kurulduğu yıldan itibaren sürekli büyümeyi ve çıtayı hep yüksek tutmayı ana ilke olarak benimsedi. Bu çerçevede 1980 yılında ise Adana Şubemiz faaliyete geçti. Adana şubesini hayata geçiren ve şu anda aramızda olmayan M. Selahattin Metiner’i de sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Şu anda da yönetim kurulu üyelerimiz Yaşar Tekin, Mustafa Kastalmış, Sabit Bakıner ve Selahattin Metiner ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Derneğimiz üyelerinden aldığı güçle en iyi hizmeti vermenin gayreti içerisinde. 61 bin 250 üyemizin sorunlarını gideriyor ve onların keselerine olumlu bir katkı sunmak için yoğun çalışıyoruz.”

 

2016’da terör olayları yaşandı. Diğer yandan da alçak FETO saldırısı vardı. Buna rağmen hızınızı kesmediniz? Bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

 

“2016’da terör olaylarından dolayı gerçekten de çok acı çektik. Hemen hemen her gelen şehit haberleriyle yürüklerimiz dağlandı. Analar kahroldu, genç nişanlıların hayalleri söndü. Evli olanların ocağı yandı. Ağıtlar yeri göğü inletti.  Bir de 15 Temmuz hain FETÖ darbe girişi oldu. Alçakça yapılan FETÖ saldırısı neyse ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla geri püskürtüldü. Bizim gibi nöbete çıkan milyonlarca Türkiyeli kenetlendi. Çok şükür ki, FETÖ amacına ulaşamadı. Terör örgütleri de çirkin emeline kavuşamayacak. Terör örgütleri vatanına kendisini adamış  Türk milletinin çelik gibi güçlü iradesine çarpa çarpa sonunda yok olup gidecektir. Bizler buna inanıyoruz.

Hal böyle iken biz böyle kabuğumuza çekilmedik, sinmedik. Bilakis daha çok alanlarda olduk. Terörün yaratmak istediği korkuyu bu şekilde geriye atmaya özen gösterdik. Böyle bir tabloda üyelerimizin yanında durarak, onlara sürekli yardımcı olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Bakınız yönetim kurulu olarak çeşitli firmalarla sürekli yeni anlaşmalar yapıyoruz. Bu anlaşmanın içinde hastaneler de var. Biz şimdiye kadar 70 firmayla anlaşma yapmışız. 2017’de de bu anlayışım devam edecek ve yeni sözleşmeler imzalayacağız. Özel anlaşmalar bize üye emekli kardeşlerimizin kesesine yüzde 30 olumlu yansıyacaktır. Örneğin bir özel hastaneye gittiniz. Bir film çektirmek istiyorsunuz. Emekli üye kartını gösterdiğin zaman indirimden yararlanıyorsun. Bu indirimleri bir kaç kalemle hesaplarsanız emeklinin kesesinin ne kadar rahatlığını görebiliriz.”

“HER BANKA PROMOSYON VERECEK”

Emeklilerin merakla beklediği promosyon olayı açıklandı. Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz?

“Promosyon üzerinde hükümetimiz aylardan beri çalışma yapıyor. Nitekim son pürüzler de ortadan kaldırıldı. Buna göre 3 yılda bir olmak kaydıyla promosyon anlaşması yapıldı. İster devlet bankası olsun, ister özel bankalar olsun, anlaşmaya varıldı.  Buna göre emekli kişi maaşını aldığı bankasıyla görüşecek. Baş vurular 15 Ocak’tan sonra başlayacak. Promosyon alacak kişi bankasına girecek ve bankanın istediği bazı şartlar var. Eğer bunu yaparsa promosyonu hemen alabilecek. Yok eğer, ödeme talimatı vermeyecekse o zaman da promosyonu alabilmesi için Mart ayını bekleyecek. Tercih emekli kardeşlerimizindir.”

ZAM 3.73 OLDU

Hükümetin emekliler için ön gördüğü yüzde 3.73 zam vardı? Sonra bu yukarıya çekildi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Ayar önce hükümetimiz bununla ilgili çalışma yapmıştı. Yüzde 3.73 hayata geçirilecekti. Ancak, genel merkezimiz ile 107 şubemiz hayat şartlarının ağırlığı nedeniyle hükümetimize zammın yukarıya çekilmesi talebi oldu.  Sağ olsunlar, yetkililer de genel merkezimiz ile 107 şubemizin isteğini değerlendirdi  ve zammı yukarıya çekti.  Bir puanlık bir artışla zam 4.73 oldu.   Biz bundan dolayı hükümetimize teşekkür ediyoruz. Bütçenin daha iyi olması halinde bu rakamın daha üstüne çıkılacağına da yürekten inanıyoruz.”

 

 

 

EMEKLİ MİSAFİRHANESİ HAZIR

Ankara’da TÜED Genel merkezi tarafından yaptırılan “Emekli Misafirhanesi” hakkındaki neler söylemek istersiniz?

“Misafirhanemizin inşaatına 2014 de başlandı. Kızılay’da yaptırılan misafirhanemiz 12 milyon TL’ye mal oldu. 9 katlı olan misafirhanenin ilk iki katı otopark için ayrıldı.  Misafirhanemiz bizim gurur kaynağımızdır. Çünkü orası üyelerimizin aidatlarıyla yaptırıldı. O yüzden onurluyuz, kıvançlıyız. 107 odalı misafirhanemizin 50 odası tek kişiliktir. Diğerleri ise çift kişiliktir. 5 yıldızlı düzeyinde olan misafirhanemiz şu anda tam faaldir. Ücretleri ise çok makul. Tek kişilik oda 40 TL, çift kişilik oda ise 70 TL. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, TÜED’e üye bir kişi üyelik kartını gösterdikten sonra misafirhanenin olanaklarından yararlanabiliyor. Adana’dan Ankara’ya gittiğinde misafirhanemizde kalmak isteyen üye kardeşlerimiz önce bize başvursunlar. Onlara randevu alalım. Çünkü yer sıkıntısı yaşanıyor. Buna meydan vermemek için bunun daha uygun olduğunu düşündük ve üyelerimize de bu yönde bilgi vermeye başladık.”

 

“KİMSENİN AĞZININ TADI KAÇMASIN”

2017’den beklentiniz nedir?

“ Daha önce de belirttim. 2016’da şehitlerimizin ardı ardına gelmesi bizleri kahrediyordu.

2017’ye girdiğimiz gece yine bir terör saldırısıyla sarsıldık. 39 kişi hayatını yitirdi. 65 kişi yaralandı. Ölenlere Allah’tan rahmet,  yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum.

Terörün ne dini var, ne de dili... Terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Terörün üstesinden gelmek için güvenlik güçlerimiz amansız bir mücadele veriyor. Hükümetimiz de terör konusunda taviz vermeden çalışmalarını kararlı bir şekilde sürdürüyor.

Türkiye’yi parçalamak isteyen, bereketli ve zengin toprağımıza göz diken emperyalist güçler kirli emellerine ulaşmak için terör örgütleriyle iş birliği yapıyor.

Ama ne yaparlarsa yapsınlar, hainler amacına ulaşamayacak. Çünkü karşılarında her zaman etiyle, tırnağıyla bir bütün olan Türkleri, Kürtleri, Türkmenleri  Alevileri ,Çerkezleri, Lazları bulacaklardır. Onlar eninde sonunda akıttıkları kanda boğulacaklardır.

Bizler yine işimizde gücümüzde olacağız. Faaliyetlerimiz devam edecek. Çalışmalar sürecek. Birlik ve beraberlik tam olacak.

Bu duygu ve düşüncelerle 2017’de bir başka terör olayı olmaması dileğiyle “Hoş geldin 2017” diyoruz. Yeni yılda barış, kardeşliğin daha da pekişmesini diliyoruz. Bolluk ve bereketli günlerimiz eksik olmasın. Kimsenin ağzının tadı kaçmasın. Herkesin yeni yılını kutlar, huzurlu, sağlıklı, sevgi dolu günlerin doyasıya yaşanmasını diliyoruz.”

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2017, 17:39

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER