Emniyet kemeri tak hayat kurtar

Emniyet kemeri tak hayat kurtar

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER) - Adanalı vatandaşlar ve sürücüler Adana Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü simülatör aracı ile emniyet kemerinin önemini anladı.

Ülkemizde yaşanan binlerce trafik kazasında insanlar yaralanıp hayatını kaybetmeye devam ediyor. Kazaların bir çoğunda emniyet kemeri takmayan sürücülerin daha fazla yaşamlarını kaybettikleri veya ağır yaralandıkları görülüyor. Bu önemli toplumsal olaya dikkat çekmek amaçlı Adana Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri yıllardan beri çeşitli uyarılar yapıyor. Son olarak Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Baraj Yolu Gençlik Parkı’na emniyet kemeri takmanın önemini göstermek amaçlı simülatör aracı getirildi.

Burada Adanalı vatandaşlar ve sürücüler tek tek simülatör aracına bindirilerek emniyet kemeri takmanın önemini bizzat yaşamaları sağlandı. Kaza anının canlandırıldığı simülatör aracına binen sürücüler emniyet kemerini taktı. Takla atan araç içerisinde kalan vatandaşlar emniyet kemeri sayesinde oturdukları yerden kıpırdamayarak olası bir yaralanmadan kurtuldu. Simülatör aracına vatandaşların yoğun ilgi gösterdikleri de dikkatlerden kaçmadı.

Trafik yetkilileri burada verdikleri bilgilerde,  “Ülkemizde her yıl binlerce vatandaşımız trafik kazaları sonucu yaralanmakta ya da hayatlarını kaybetmektedirler. Kazalar neticesinde maddi ve manevi kayıplar verilmektedir. Kazaların oluşumunda alt yapı eksikliği, hava koşullarının kötü olması vb. etkenlerin yanı sıra yaralanma ve ölüm olaylarının en önemli etkeni emniyet kemeri takmama alışkanlığıdır. Emniyet kemeri doğru kullanıldığında size bir kaza anında; Ön koltukta yüzde 45-60, Arka koltukta yüzde 70-75 ikinci bir yaşam şansı vermektedir. Vatandaşlarımızın kemer takma alışkanlıklarının sağlanması için İl Emniyet Müdürlüğünce çeşitli etkinliklerle farkındalık kazanmalarının sağlanmasına devam edilecektir.” ifadelerini kullandı.

Hande Muştu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2