banner6

Emziren anneler nasıl beslenmelidir

Yeni doğan bebeklerde anne sütü almak son derece önemli. Durum böyle olunca emziren annenin de kendi beslenmesine son derece önem vermesi gerekiyor. Peki emziren anneler neler yemeli içmeli, nasıl beslenmeli. Bu soruların yanıtlarını Medical Park Tarsus Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bal’dan aldık.

Emziren anneler nasıl beslenmelidir

 ADANA (İLKHABER)-Yeni doğan bebeklerde anne sütü almak son derece önemli. Durum böyle olunca emziren annenin de kendi beslenmesine son derece önem vermesi gerekiyor. Peki emziren anneler neler yemeli içmeli, nasıl beslenmeli. Bu soruların yanıtlarını Medical Park Tarsus Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bal’dan aldık.

 

RÖPORTAJ: MURAT YILDIRIM

 

Emzirme döneminde anneler nasıl beslenmelidir?

 

Hem bebeğin sağlığı, hem de annenin emzirme dönemini rahat olması için ‘emzirme döneminde annenin beslenmesi’ önemli bir konudur. Bu dönemde tek yönlü beslenmek, belirli gıdalardan çok miktarda almak yerine, bilimsel bir yaklaşımla hareket etmek gerekmektedir. Tam bir doğa harikası olan ve bebek beslenmesinde yeri doldurulamayacak özellikleri bulunan anne sütü, annenin aldığı besinlerle doğrudan ilgilidir. Dolayısıyla, tıpkı gebelikteki gibi emzirme döneminde de annenin beslenmesinde iki temel amaç bulunur:

1-Annenin sağlığını korumak

2-Annenin sütünün verimini ve miktarını artırmak, böylece bebeğin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini sağlamak.

 

Anne sütü çok önemli. Sağlıklı bir annenin üretebildiği süt miktarı nedir?

 

Anne sütü bebek için en uygun besindir. Sağlıklı bir anne günde bebeğin ayına ve kendi beslenme, moral ve motivasyon durumuna bağlı olarak 600 – 900ml süt salgılar. Annede sütü yapan beslenme şekli annenin tüm besinlerden düzenli ve doğru miktarlarda tüketmesidir. Tüm besin öğelerini içerecek şekilde 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenmek doğru tercih olacaktır.

 

Emziren annelerin diyet yapması ya da belirli programlara göre beslenmesi doğru mudur?

 

Emziren anne zayıflama diyeti yapmamalıdır ama unlu, yağlı ve şekerli besinleri aşırı yememeye dikkat etmelidir. Emzirmeyle günlük 400-500 kalori harcanacağı için uzun süre emzirerek fazla kilolardan kurtulmak mümkün olacaktır. Başarılı emzirme ile 6 ayda normal kiloya inilebilmektedir. İnilemez ise anne ilk 4-6 aylık periyot sonrasında zayıflama diyeti uygulayabilir. Gebelik sırasında önerilenden daha fazla kilo alınmışsa her ay iki kilo kaybetmek normaldir. Ayda iki kilodan fazla ağırlık kaybı doğru değildir

Süt besleyiciliği ve miktarını artıran en önemli etken su tüketimidir. Günde en az 3 litre sıvı tüketip emzirme sonrası kaybedilen sıvı yerine konmalıdır.

 

Günlük protein ihtiyacı nasıl karşılanmalıdır?

 

Günlük protein ihtiyacı karşılanırken hem bitkisel hem hayvansal protein kaynakları kullanılmalıdır: Bir adet haşlanmış yumurta, bir porsiyon balık (omega3 bakımından zengin somon, sardalya, ringa, uskumru) gibi balıklar, bir porsiyon ızgara tavuk (tercihen göğüs kısmı), bir porsiyon tercihen fırında kırmızı etli sebze yemeği, bir kase mercimek yemeği protein ihtiyacının karşılanabileceği örnek besinlerdir.

 

Annenin kalsiyum alması konusunda neler söylersiniz?

 

Yeterince kalsiyum alınmalı…

Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin gıdalar her gün tüketilmelidir. Sütün yağı kalsiyum için gerekli olmadığı için tercihen yağsız süt önerilmektedir. Peynir türü olarak süt yapımını arttıran eski kaşar günlük bir kibrit kutusu kadar yenmelidir. Bir tabak dolusu yeşil yapraklı az veya buharda pişirilmiş sebze yemeği de  (ıspanak, pazı, semizotu) önemli kalsiyum kaynağı olacaktır. Roka, semizotu, dereotu ve maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler de bolca tüketilmelidir.

Demir depoları için bir porsiyon dana bonfile, pirzola, bir kase kuru fasulye, mercimek veya nohut yemeklerinden biri uygun olacaktır. Gerekli hallerde demir preperatları da doktorun önerisiyle kullanılmalıdır. Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden de zengindir. Ağırlık kontrolü de yapılarak bu besinler tüketilmelidir.

 

Çok şekerli ya da tatlı tüketiminin süt oluşumunda etkisi var mıdır?

 

Çok şekerli ve tatlı tüketiminin süt oluşumuna hiçbir katkısı yoktur. Tatlı ihtiyacı meyveler ve haftada iki defaya mahsus sütlü tatlılar ile sağlanırsa gereksiz kalori alımı engellenmiş olacaktır. Karbonhidrat ihtiyacı ana öğün başına 2 dilimi geçmeyecek şekilde tam buğday, kepek veya yulaf ekmeği bir orta boy kase makarna, pirinç pilavı veya kuskusu içeren öğünlerle karşılanmalıdır.

Arpa, siyah susam, kimyon, fesleğen, sarımsak, yulaf ezmesi, zeytinyağı, rezene, keten tohumu yağı, susam yağı gibi gıdalar annede ve bebekte gaz oluşumunu dolayısıyla ilk günlerin korkulu rüyası olan kolik ağrıları azaltacaktır.

 

Tuz konusunda nelere dikkat edilmeli?

 

Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. Doğal besinlerde yeterince alınamayan iyot, ancak iyotlu tuz kullanımıyla anne sütünden bebeğe geçecektir. Emzirme döneminde asla sigara ve alkol tüketilmemeli, kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

 

Düzenli beslenmenin yanı sıra dinlenmenin de önemi büyük sanırım. Uyku düzeni nasıl olmalıdır annenin?

 

İyi uyku, sütü de etkiliyor…

Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay içilmemelidir. Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren diğer hazır besinler mümkün olduğu kadar yenmemelidir.

İyi bir uyku da süt miktarını artıran çok önemli bir etkendir. Bebek uyurken anne de  her fırsatta dinlenmeli ve uyumaya çalışmalıdır. Emzirme süresince bebeğin hep memede olması ve emerken uykuya dalması emzirmenin iyi gittiğinin bir işaretidir. Emzirme süresi her bebeğe göre değişebilir, doygunluğa ulaşması yani olgun sütü emmesi beklenmelidir.

 

Emziren anneler için özel geliştirilmiş lactamil,  lactabol, humana stil çayı ve papatya çayı vitamin ve mineral içeriği ile emziren annelerin beslenmesine destek olacaktır. Yeterli ve dengeli beslenen annenin sütü ile bebeğinin gelişimi de ideal olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2017, 17:04

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER