banner6

En Lezzetli festival başlıyor

En Lezzetli festival başlıyor

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana'nın “en” yerel ve “en” geleneksel lezzetlerinin buluşacağı 3. Adana Lezzet Festivali bugün başlıyor. Bu yıl 4 – 6 Ekim tarihlerinde "Büyük Akdeniz Şöleni" temasıyla Adana’nın birbirinden güzel bin bir lezzetinin görücüye çıkacağı, kentin geleneksel mutfağına ve evlerde yaşatılan Adana’nın köklü mutfağını Akdeniz ülkeleriyle buluşturacak festival Merkez Park’ta yapılacak. 

Bugün muhteşem bir kortej ile başlayacak 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, Akdeniz ülkelerinden Dario Cecchini (İtalya), Juan Jose López (İspanya), Nihad Mamaledzija (Bosna Hersek), Christian Plumail (Fransa), Rafram Chaddad (Tunus), Altin Prenga (Arnavutluk) ve Anissa Helou (Lübnan) gibi uluslararası isimleri ağırlayacak. Festivalin konuk ülkeleri Güney Kore, Endonezya, Kolombiya ekipleri gastroshow ve dans gösterileriyle dünyanın renklerini Adana'ya taşırken, Cüneyt Asan, Sahrap Soysal, Danilo Zanna, Ebru Baybara Demir, Eyüp Kemal Sevinç, Yunus Emre Akkor, Arda Türkmen gibi ünlü şeflerin şov ve söyleşileriyle dolu festival programı üç gün boyunca bir gastronomi şöleni yaşatacak.

Adana Valiliğinin ev sahipliğinde düzenlenecek festival muhteşem bir açılış şovu ile başlayacak. İtalya, Malta, Lübnan, KKTC, İspanya, Fransa, Tunus, Fas, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerinden ünlü şefler, konuk ülkeler Güney Kore, Kolombiya, Endonezya ekiplerinin yanı sıra Gaziantep ve Hatay'ı da konuk şehir olarak ağırlayacak festival, görkemli kortejin ardından dünyanın en ünlü kasabı, İtalyan usta Dario Cecchini ve ülkemizin en önemli et ustası Cüneyt Asan'ın uzun süre konuşulacak gastroshowu ile açılacak.

AKDENİZ MUTFAĞININ YILDIZ İSİMLERİ BU FESTİVALDE

"Büyük Akdeniz Şöleni" temasıyla, Adana'nın yerel mutfağını, Akdeniz ülkelerinin mutfaklarıyla buluşturacak olan 3. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, Juan Jose López (İspanya), Nihad Mamaledzija (Bosna Hersek), Christian Plumail (Fransa), Rafram Chaddad (Tunus), Altin Prenga (Arnavutluk) ve Anissa Helou (Lübnan) gibi önemli isimleri ağırlayacak. 

Adana'nın yerel şeflerinin yanı sıra ülkemizin en önemli isimlerinden Sahrap Soysal, Danilo Zanna, Ebru Baybara Demir, Eyüp Kemal Sevinç, Yunus Emre Akkor gibi ünlü şefler de ana sahnede Adana mutfağını vurgulayan şovları ve söyleşileriyle festival ziyaretçileri ile buluşacak.

GUINNESS REKORU DENEMESİ 

Festival bu yıl bir rekor denemesine de sahne olacak. 194,5 metrelik et şiş ile dünya rekoru Çin'in elinde bulunuyor. Bu kez festivalde yaklaşık 250 metre uzunluğundaki mangal üzerinde, 222 metrelik et şiş ile 'tek şişte en uzun et pişirme Guinnes dünya rekor denemesi yapılacak.  

Ayrıca Adana'nın geleneksel mutfak zenginliğinin yansıtan yerel ustalardan ve Akdeniz ülkelerinden mutfak atölyeleri, şovlar, söyleşiler, paneller, tadım oturumları, çocuk etkinlikleri gibi daha birçok etkinlik yer alacak.

4 – 6 Ekim 2019 tarihlerinde “Büyük Akdeniz Şöleni!” temasıyla düzenlenecek 3. Adana Lezzet Festivali, Adana’nın “en” yerel ve “en” geleneksel mutfak kültürünü dünyaya tanıtacak. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde, Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek festivali; Adana Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Çukurova Kalkınma Ajansı, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Türkiye Otelciler Federasyonu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Turist Rehberleri Birliği, Çukurova Turistik Otelciler Birliği, Mutfak Dostları Derneği, Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği, Çukurova Aşçılar Derneği gibi çok sayıda kurum ve kuruluş da destekliyor.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42