banner6

Endişe etmeyin

Adana Cumhuriyet Başsavcısı Yeldan, FETÖ/PDY terör örgütüne mensup 121 kişinin tutuklandığını söyledi ve bu örgütle ilgisi olmayanlara seslendi:

Endişe etmeyin

Funda BOZAN

ADANA(İLKHABER) - Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, FETÖ/PDY terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Adana’da bugüne kadar toplam 121 kişinin tutuklandığını, aralarında işadamı, öğretmen, polislerin de bulunduğu 90 kişinin de gözaltında olduğu belirterek, soruşturmanın yegane amacının örgütün kamuya sızan elemanlarının tespit edilip ayıklanması ve yargısal sürecin işletilmesi olduğunu, bu yapıyla ilgisi ve bağı bulunmayanların endişelenmemesi gerektiğini söyledi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen darbe girişimi soruşturması kapsamında, bugüne kadar tutuklanan, gözaltına alınan, hakkında adli kontrol kararı verilen şüphelilere yönelik bilgiler paylaşıldı. Buna göre;

- HSYK tarafından görevden uzaklaştırılan ve hakkında gözaltı kararı verilen 67 şüpheli hakim ve Cumhuriyet savcısından 54’ü tutuklanırken, 13’ü hakkında ise adli kontrol kararı verildi.  Soruşturma kapsamında halen 5 yargı mensubunun ise arandığı öğrenildi.

- Yine darbe soruşturması çerçevesinde FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantılı olduğu tespit edilen 33 asker, 20 emniyet mensubu, 1 vali yardımcısı, 2 basın mensubu, 1 zabıt katibi, 10'u da değişik meslek gruplarında olmak üzere toplam 67 kişi daha tutuklandı.

- Aynı soruşturma kapsamında 69 kişi hakkında adli kontrol kararı verildi.

- Soruşturma kapsamında ayrıca; FETÖ/PDY örgüt mensuplarının üyesi olduğu değerlendirilen Aktif-Eğitim Sen Adana Şubesi’nde yöneticilik ve idarecilik görevlerinde bulunan 24 öğretmen,

- Devlet Su İşleri (DSİ) 6. Bölge Müdürlüğü’nde terör örgütü FETÖ/PDY üyesi olduğu saptanan 23 personel,

- FETÖ/PDY terör örgütüne finans sağladığı belirlenen 28 işadamı ve esnaf,

- Örgüt üyesi oldukları iddiasıyla 15 şüpheli emniyet mensubu olmak üzere toplam 90 kişinin gözaltında olduğu, 1 kişi hakkında ise yakalama kararı bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan; DAEŞ terör örgütüne yönelik düzenlenen soruşturma kapsamında eylem hazırlığı içinde olduğu iddia edilen 20 şüpheli yakalandı.

“ÖNCELİKLİ AMACIMIZ ÖRGÜT

ÜYELERİNİ TESPİT ETMEK”

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmalar hakkında bilgi veren Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, soruşturma çerçevesinde toplam 121 kişinin tutuklandığını söyledi. Soruşturmanın titizlikle yürütüldüğünü kaydeden Başsavcı Yeldan, şu ifadelere yer verdi:

“Amacımız öncelikli olarak kamuya sızan FETÖ/PDY terör örgütü üyelerinin tespiti ve eylemlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Adana’da, bu örgütün asker içindeki yapılanması, bunun sivil ayağı, il imamları, abileri diye adlandırılan çatısı önemli ölçüde tespit edilmiştir. Toplanan ve ele geçirilen delillerle birlikte soruşturma bu yönde genişletilerek devam etmektedir. FETÖ/PDY terör örgütü ile organik bağı bulunmayan, bu yapıyla ilgisi bulunmayan kamu çalışanları, sanayici, işadamları ve diğer vatandaşlarımızın endişe etmesine, kaygılanmalarına gerek yoktur. Soruşturmadaki yegane amacımız, örgütün kamuya sızan elemanlarının tespit edilerek ayıklanması ve bu kişilerle ilgili yargısal sürecin işletilmesidir.”

 

                                               

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2016, 17:33

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER