banner6

Esnaf sağlıklı pazar yeri istiyor

Adana’nın merkeze bağlı kırsal mahallelerindeki pazar yerlerindeki esnaf sağlıklı yerler istiyor. Özellikle yaz aylarında sıcak havalarda kötü kokudan şikâyetçi olan esnaf, müşterilerin rahatsız olduğunu ve alış verişe gelmediğini belirtiyor.

Esnaf sağlıklı pazar yeri istiyor

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Adana’nın merkeze bağlı kırsal mahallelerindeki pazar yerlerindeki esnaf sağlıklı yerler istiyor. Özellikle yaz aylarında sıcak havalarda kötü kokudan şikâyetçi olan esnaf, müşterilerin rahatsız olduğunu ve alış verişe gelmediğini belirtiyor.

Adana’nın Yüreğir İlçesi’ne bağlı Solaklı Mahallesi’ndeki pazarcı esnafı kötü kokudan şikâyet ediyor. Yaz mevsiminde sıcaklarda kokuların daha da arttığından şikâyetçi olan esnaf belediyeden biran önce çözüm bulmasını istiyor.

Pazarcı esnafı Abuzer Gelen, en büyük sıkıntıyı Solaklı’daki pazar yerinden çektiklerini söylüyor. İş yapamadıklarından şikâyetçi olan Gelen, ‘’Her hafta Solaklı’daki Pazar bizim için tam bir çile iş yapamıyoruz’’ dedi.

Belediyeden çözüm bulmaları için esnaf olarak yardım beklediklerini ifade eden esnaf Abuzer Gelen sözlerine şöyle devam etti;

‘’Biz Yunusoğlu, Solaklı, Doğankent, Misis ve Karataş’ta pazarlara katılıyoruz. Solaklı hariç diğer pazar yerlerinden bir şikâyetimiz yok. Ancak, Cuma günleri kurulan Solaklı’daki pazar yerli bizim için adeta tam bir çile haline geliyor. Çünkü Pazar yeri olarak kullanılan yerin yanına büyük baş hayvan gübresi dökülüyor. Yaydığı koku hem bizleri, hem de müşterileri adeta bayıyor. Ayrıca hayvan gübresinden dolayı ortalık sinekten geçilmiyor.

Şimdi yaz aylarındayız ve aşırı sıcaklar kokunun ve sineklerin daha da artmasına neden oluyor. Sağlığımızdan oluyoruz. Zaten sattığımız gıda ve sağlığımız için çok önemlidir. Ürünlerimize kadar sinekler geliyor. Hem biz, hem de müşteriler çok şikâyetçidir.

Durumu Pazar yerlerini kontrol eden zabıta görevlilerine devamlı bildiriyoruz. Ancak hiçbir çalışma görmedik. Solaklı Yüreğir Belediyesi’ne bağlıdır. Yüreğir Belediyesi yetkilileri gelip buraların durumunu görsün. Bize ya başka yer bulsun. Ya da buradaki soruna bir çözüm üretsin. İş yapamıyoruz. Ürünlerimiz heba oluyor. Biz rahatsız oluyoruz.’’

Sebze ve meyve pazarcısı Aziz Beyazçiçek de Solaklı’ya pazara geldiğinde sıkıntı yaşayanlardan. Solaklı’ya Pazar kurulacağı gün geldiğinde psikolojik olarak moralinin bozulduğunu ifade eden Beyazçiçek, ‘’Müşterilerimiz mağdur olmasın diye buraya gelmek zorundayız. Onların ihtiyaçlarını karşılamak bizim görevimizdir. Kokulardan çok rahatsız oluyoruz ancak gelmemiz gerekiyor’’ dedi.

Yetkililerden yardım isteyen Aziz Beyazçiçek, ‘’Solaklı’ya pazara geldiğimizde biran önce bitmesini istiyoruz. Bir yandan kötü koku, diğer yandan sinekler insanı çileden çıkarıyor. Hayvan gübresini buralara dökmek yasak olmalı, ancak dinleyen yok. Her hafta buraya Pazar kuruluyor. Her türlü gıdanın bulunduğu Pazar yerlerinin yanı başına hayvan gübresi dökülmez. Sağlık açısından çok zararlıdır. Hem buradaki insanlara yazık değil mi? Böyle kötü koşullarda nasıl alış verişe gelecekler. Belediye yetkilileri biran önce çözüm üretsin’’ dedi.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2017, 15:33

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER