banner6

EYT’liler Adana’da bir araya geldi

EYT’liler Adana’da bir araya geldi

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Emeklilikte Yaşa Takılanlar ‘EYT Yasası’ için Adana’da bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkan ve yöneticileri ile görüşmesinin ardından sayıları 4 milyonu bulan EYT’liler de umutlu bir bekleyiş başladı. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin’e konuyla ilgili çalışma talimatı verdi. Bu talimatla birlikte emeklilikte yaşa takılanlara yönelik uygun bir çözüm arayışına girilecek.

YENİ BİR ETKİNLİK

Konuyla ilgili çeşitli etkinlikler düzenleyen EYT’liler bu etkinliklerine Adana’da bir yenisini ekledi. Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin çağrısı ile gerçekleşen etkinliğe yine çok sayıda EYT’li katıldı.   Ellerinde Türk Bayrakları ile etkinlikte yer alan EYT’lilerin yanı sıra etkinliğe KESK’e bağlı sendikalar, DİSK Emekli Sen, Adana Tabip Odası, Gıda Mühendisleri Odası, CHP ve İYİ Parti üyeleri ile CHP Milletvekilleri Ayhan Barut ve Burhanettin Bulut, İYİ Parti Milletvekili Metin Ergun, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’de katılarak destek verdi.

DÜŞÜK AYLIK KORKUSU

EYT Adana Sorumlusu Ali Ulutaş, etkinliğin sunuculuğunu yaptı. Ulutaş, 5 bin prim primi ve senelerini çoktan doldurmalarına rağmen emekli olamadıklarını anlattı. Prim yatırmaya devam etmeleri durumunda alacakları aylıkların sürekli düşeceğini belirten Ulutaş, bunun için 2,5 yıldır işsiz olduğunu anlattı.

BEKLENTİMİZ NET

EYTSYDD adına basın açıklamasını okuyan Cengiz Yıldız, kendilerinin ülke yöneticilerinden ve yönetmeye aday olan siyasilerden beklentilerinin çok net olduğunu anlattı. Zorlukların üstesinden hep beraber aynı masa etrafında geniş katılımlı bir birliktelik sağladığı takdirde aşılacağının bilincinde olduklarını dile getiren Yıldız, “Sonuç olarak EYT’lilerin elinden alınan  hakların amasız vermedikleri ve 08. 09. 1998’de çıkan yasanın iptal edilip, tekrar yeni bir düzenlemenin hayata geçirilmesini talep ve rica ediyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI TALİMAT VERDİ

EYT’liler olarak  devletin kendi sorumluluklarını yerine  getirmesini beklediklerini istediklerini işaret eden Yıldız, “Bunun ilk sinyalini  Sayın Cumhurbaşkanımız mecliste bir komisyon kurulmasının  talimatını vererek atmış bulunmaktadır.  Zira bizim sorunlarımızı kendilerine çok farklı anlatılmış ve hep yanlış bilgilendirmişlerdir. Konun asın sahipleri olan biz EYT’lileri bizden dinlemeye, ne istediğimizi kendilerine ifade etme imkanız da doğmuştur.” diye konuştu. 

İKİNCİ ORGANİZASYON

Adana ‘da gerçekleştirdikleri ikinci organizasyon ile ilgili bilgiler veren Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı;

“Dünyanın hiçbir yerinde yasanın geriye işletildi bir ülke olmadığını belirterek “Halkı yoksulluğa, sefalete, işsizliğe terk eden de siyasetçilerdir. Bizim mağduriyetimizi siyasiler yarattı, yine siyasiler çözmeli. Bu organizasyonda biz Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a sağlayan  ve eğmeği geçen bütün herkese Emeklilikte Yaşa Takılanlar Adana Grubu olarak teşekkür ediyor ve saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz”

ERGUN: DESTEK VERECEĞİZ

Etkinliğe katılan siyasi partilerin milletvekilleri de birer konuşma yaptı. İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun  “İktidar partisi yasa tasarısı hazırlasın destekleyelim. Ama ne hazırlıyorlar ne bizim tasarımıza destek veriyorlar” ifadelerini kullandı.

BARUT: MAĞDUR EDİLİYORLAR

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut ise, ülke ekonomisinin içinde bulunduğu duruma dikkat çekerek, 1999’da çıkan yasa ile prim ve gün sayısını fazlasıyla yerine getiren milyonlarca insan mağdur edildiğini anlattı. 15 Şubat’ta son meclis teklifini gündeme getirdiklerini ifade eden Barut, “Bir insanın her hangi bir coğrafyada dünyaya gelmesi kader olabilir ama toplumsal düzen içerisinde elinden alınan haklar asla kader değildir. EYT’lilerin yaşadığı mağduriyet de değil EYT’lilerin yaşadığı mahkumiyettir” dedi.

 

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER