banner6

Foseptik faciası!

Adana’nın Aladağ İlçesinde fosseptik çukuruna düşen 1’i kadın 4 kişi öldü

Foseptik faciası!

Fosseptik faciası!

 


 

ADANA (İHA) - Adana’da fosseptik çukuruna düşen 1’i kadın 4 kişi hayatını kaybetti. Adana Aladağ Belediyesi Başkanı Mustafa Akgedik,”Misafirliğe gelen Serpil Kurt, fosseptik çukurunun üzerinde oturuyormuş, fosseptik çukurunun kapağının kırılması üzerine kadın içeri düşmüş” dedi.
Olay, saat 20.30 sıralarında Aladağ İlçesine bağlı Meydan Yaylası’nda meydana geldi. İddiaya göre hamile olduğu belirtilen Sepil Kurt, fosseptik çukuruna düştü. Serpil Kurt’un düştüğünü gören akrabaları Harun Cihan (33), Cihat Cihan (33) ve Erol Köse hamile kadının yardımına koştu. Kurt’u çıkarmak isteyen 3 yakını da çukura düştü. Yayla sakinlerinin ihbarı üzerine olay yerine jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Köylülerin de yardımıyla jandarma, çukura düşen 4 kişinin cansız bedenine ulaştı. Ölen 4 kişinin cenazeleri, otopsisi yapılmak üzere Adana Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.
Adana Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik olay yerinde gazeteciler yaptığı açıklamada şunları aktardı,” Misafirliğe gelen Serpil Kurt, fosseptik çukurunun üzerinde oturuyormuş, bize anlatılan o, fosseptik çukurunun kapağının kırılması üzerine kadın içeri düşmüş. Bunu gören ev sahibi, kuyunun içerisine girmiş ve içeride kalmış. Sonra yoldan geçen genç arkadaşımız, olayı görüp müdahale etmiş. Onlarda müdahale ettikleri sırada içeri girip geri çıkamamış. Muhtemelen yoğun metan gazından dolayı. Ölen vatandaşın kardeşini, iple aşağı doğru sarkıtmaya çalışmışlar, ancak oda içeriye girerken ben geri çekin nefes alamıyorum demiş ve şahsı geri çıkarmışlar. Bu arada sağlık ve itfaiye ekipleri gelmiş, iki tane cesedi itfaiye çıkarmış, diğer ikisini de vatandaşlar çıkartmış” dedi.
Daha sora Akgedik şöyle devam etti,” Maalesef, yine acı bir gün yaşıyoruz, dört vatandaşımızı da kaybettik. Yardıma koşan vatandaşlar daha doğrusu iki tanesi yoldan geçerken yardıma koşan vatandaşlar, İmamoğlu ilçesinde, birisi Aladağ diğeri ise Sarıçam ilçeside esnaflık yapan bir kardeşimiz. İnşallah Aladağ için bu son olur diyoruz, son dönemlerde ciddi sıkıntılar yaşadık. Ölenlerin ailelerine sabır diliyorum” ifadelerini kaydetti.
Aladağ İlçesi sakinlerinden olan Veli Kaplan olayı şöyle anlattı,” Akşam saatlerinde komşularına çay içmeye geldiği sırada, bayan kuyuya düşüyor. Zamanında bu kuyu su kuyusu olarak açılmış Su çıkmayınca fosseptik kuyusuna çevrilmiş. Bayan düşünce Erol arkasından iniyor, büyük ihtimal metan gazından zehirleniyor. Arkasında iki tane komşusu giriyor, Cihat ve Harun kardeşler, bayan düştükten sonra girenler onu kurmak için giriyor. Ama giren metan gazından zehirleniyor. Girenleri hepsi zehirleniyor” dedi.

 

CENAZELER MORGA GETİRİLDİ

 

 Adana’da foseptik çukuruna düşerek hayatını kaybeden 4 kişinin cenazesi otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna getirildi. Ölenlerin yakınları cenazeler ambulanstan indirilirken gözyaşlarına boğuldu. 
Olay, saat 20.30 sıralarında Aladağ ilçesine bağlı Meydan Yaylası'nda meydana geldi. İddiaya göre, hamile olduğu belirtilen Serpil Kurt, foseptik çukuruna düştü. Serpil Kurt’un düştüğünü gören akrabaları Harun Cihan (33), Cihat Cihan (33) ve Erol Köse hamile kadının yardımına koştu. Kurt’u çıkarmak isteyen 3 yakını da çukura düştü. İhbar üzerine olay yerine jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Köylülerin de yardımıyla jandarma, çukura düşen 4 kişinin cansız bedenine ulaştı. Ölen 4 kişinin cansız bedenleri otopsi yapılmak üzere askeri helikopter ile Adana Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.
Cenazeler otopsi için Adli Tıp Kurumu morguna getirilirken çevik kuvvet polisleri de yoğun güvenlik önlemi aldı. Bu sırada ölenlerin yakınları ise gözyaşlarına boğulurken, bir genç kız, “Annem bırakma bizi, gidemezsin” diye feryat etti.

 

CENAZELER TOPRAĞA VERİLDİ

 

 Adana'nın Aladağ ilçesinde foseptik çukuruna düşen hamile kadın ile ona yardım etmek isterken geri çıkamayan genci kurtarmak isterken hayatını kaybeden Harun ve Cihat Cihan kardeşlerin cenazesi toprağa verildi.
Edinilen bilgiye göre, İmamoğlu'nda yaşayan Serpil Kurt (48) Ramazan Bayramını geçirmek için komşusu Mehmet Karataş'ın Aladağ ilçesine bağlı Meydan Yaylası'ndaki evine gitti. Serpil Kurt önceki akşam saat 20.00 sıralarında komşularıyla yayladaki evin bahçesine çıktı. Bahçede bir süre gezen Kurt, hamile olduğu için oturmak istedi. Kurt foseptik çukurunu fark etmeyerek bir tahtanın üzerine oturdu. Kurt'un oturduğu anda çukurun tahta kapağı, çürüdüğü için kırılırken, Serap Kurt ise foseptik çukurunun içine düştü. Yaklaşık 2 metre yüksekliğinde ve içinde yaklaşık 1 metre kadarı da pislikle kaplı olan foseptiğe komşusunun oğlu Erol Karataş da onu kurtarmak için girdi. Ancak metan gazından dolayı çukura girer girmez bayıldı.

3. kardeşi yakınları kurtardı
Bu arada, Adana'dan bayram için Meydan Yaylası'na gelen kardeşler Bekir (39), Harun (37) ve Cihat Cihan (34) çığlıkları duyunca olay yerine geldi. Harun Cihan çukurda bulunan hamile kadın ve genci kurtarmak için hiç düşünmeden çukura girdi. Ancak o da metan gazından etkilenerek bir daha dışarı çıkamadı. Bunu gören Cihat Cihan da ağabeyini kurtarmak için çukura girdi ancak o da metan gazından etkilenerek çıkamadı. Cihan kardeşlerin ağabeyi Bekir Cihan da kardeşlerini kurtarmak için çukura girmek istedi ancak yakınları onun da metan gazından zehirleneceğini söyleyerek çukura girmesini güçlükle önledi. Bu sırada vatandaşlar demir ile kanca yapıp şahısları kemerlerine takarak tek tek çıkardı. Hemen jandarma ve sağlık ekiplerine haber verildi. Çukurdan çıkartılan şahıslara sağlık ekipleri gelinceye kadar suni teneffüs ve kalp masajı yaptılar ancak olay yerine gelen sağlık ekipleri çukura giren 4 şahsın da hayatını kaybettiğini belirledi.

Adli tıptan alınıp toprağa verildiler
Cenazeler otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu Morguna getirildi. Burada otopsisi tamamlanan cenazelerden önce Serpil Kurt'un cenazesi alınarak İmamoğlu ilçesinde toprağa verildi. Daha sonra Erol Karataş'ın cenazesi alınarak Meydan Yaylası'nda toprağa verildi. Son olarak da Harun ve Cihat Cihan kardeşlerin cenazeleri yakınları tarafından alındı. Cenazeler önce baba Mustafa Cihan'ın evinin önüne getirildi. Burada Harun Cihan'ın eşi Cennet Kübra Cihan tabuta sarılarak gözyaşlarına boğulup "Şehitlerim geldi" diye ağıtlar yaktı. Baba Mustafa Cihan da tabutların başında gözyaşlarına boğuldu. Bir süre sonra cenazeler Buruk Mezarlığına götürüldü. Burada anne Fatma Cihan, oğulları için gözyaşlarına boğulurken, yakınları onu teskin etmeye çalıştı. Cenazeler daha sonra toprağa verildi. Bu arada, Harun'un 3 çocuğu olduğu, Cihat'ın ise 1 çocuğu olduğu, eşi Aycan Cihan'ın da hamile olduğu öğrenildi.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2017, 15:21

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER