banner6

Geleceğin adı umut olsun

50’nci kuruluş yıldönümünü kutlayan Türk Eğitim Vakfı, “Geleceğin Adı Umut Olsun” projesi ile eğitimle ulaşılacak çağdaş ve aydınlık yarınlara katkıda bulunmak için yeni fikirler üretiyor. TEV Adana Şube Yürütme Kurulu Başkanı Ayşegül Gökçe ile vakfın 50 yılına ışık tutarken bundan sonraki hedeflerini de konuştuk. Vakfın, vasiyet yoluyla hibe ve bağışta bulunan destekçiler için de çok önemli hizmetlerini olduğunu öğrendik.

Geleceğin adı umut olsun

 

50’nci kuruluş yıldönümünü kutlayan Türk Eğitim Vakfı, “Geleceğin Adı Umut Olsun” projesi ile eğitimle ulaşılacak çağdaş ve aydınlık yarınlara katkıda bulunmak için yeni fikirler üretiyor. TEV Adana Şube Yürütme Kurulu Başkanı Ayşegül Gökçe ile vakfın 50 yılına ışık tutarken bundan sonraki hedeflerini de konuştuk. Vakfın,  vasiyet yoluyla hibe ve bağışta  bulunan destekçiler için de çok önemli hizmetlerini olduğunu öğrendik.

 

 

TEV Adana Şubesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

TEV 1967 yılında rahmetli Vehbi Koç ve 205 Sanayici işadamı ile eğitime destek vermek amacıyla kurulan bir vakıftır.

Türk Eğitim Vakfı (TEV) ülkemizin yetenekli ve başarılı gençlerinin eğitimleri için burs sağlamanın yanı sıra onlarla birlikte ülkemizin gelişimine hizmet etmek, eğitimle ulaşılacak çağdaş ve aydınlık yarınlara katkıda bulunmak için yeni fikirler üretiyor, yeni projelere imza atıyor. Bugün Türkiye’nin eğitim vakfı haline gelen TEV, 50. Yaşını kutluyor.

 

50. yılında hayata geçirdiği “Geleceğin Adı Umut Olsun” projesi ile daha geniş kitlelere ulaşarak bilinirliğini ve sonucunda sürdürülebilir bağış kanallarıyla kaynaklarını arttıracak bir dizi etkinlik ve kampanyalarla hedef kitlesine seslenen TEV, Ömer Faruk Sorak’ın yönetmenliğinde ve Cem Yılmaz seslendirmesiyle çekilen kamu spotunun yayına girmesiyle birlikte Türkiye genelinde 50. Yıl odaklı iletişimine başladı.

TEV Adana Şubesi 1984 yılında kurulmuştur. Bu yıl 33. yılını kutlamaktadır.O günden bu yana bölgesindeki öğrencilere burs imkanı yaratmak için  çalışmaktadır. Adana Şubenin bölgesi 8 il ve ilçelerinden oluşmaktadır. Şubede 4 personel ile bu il ve ilçelere (Adana,G.Antep, Mersin,  Hatay, K.Maraş, Osmaniye, Aksaray, Karaman, İskenderun, Ceyhan vb..) hizmet verilmektedir.

TEV, Türkiye’nin en köklü vakıflarından biri ve Mayıs ayında 50. Yaşına giriyor. 50 yılın özetini nasıl yapabiliriz?

50 yıldır ülkemizin yetenekli ve başarılı gençlerinin eğitimleri için burs sağlamanın yanı sıra onlarla birlikte ülkemizin gelişimine hizmet etmek, eğitimle ulaşılacak çağdaş ve aydınlık yarınlara katkıda bulunmak için yeni fikirler üretiyor, yeni projelere imza atıyoruz.

TEV’in 50 yıllık yolculuğu ve mihenk taşlarına baktığımızda; Günümüze kadar verilen yurt içi burs sayısı 230.628’e ulaştı. TEV sadece 2016-2017 öğretim yılında yurt içinde yaklaşık 6.900 öğrenciye burs vermektedir. TEV Üstün Başarı Bursu’ndan bugüne kadar toplam 530 genç faydalandı. 1969 yılından buyana 1.736 kişiye yurt dışında eğitim imkanı sağladık.  İzmir-Balçova'da, Trabzon'da ve 2015 Aralık itibarıyla Ankara’da olmak üzere üç Kız Öğrenci Yurdu’nu hizmete açtık. 2015 yılında Türkiye’nin dört bir yanındaki bursiyerlere fırsat eşitliği sunulması amacıyla uzaktan eğitim ve gelişim platformu E-öğrenme projesi TEV Akademi kuruldu. TEV Akademi kapsamında; yaklaşık 1.900 öğrenci eğitim aldı. TEV Mentorink yazılım projesi ile mezun bursiyerler, yeni bursiyerlere mentorluk sağlandı. TEV MENTORINK kapsamında bugüne kadar toplam sağlanan eşleşme 261 olup, 222’si halen devam ediyor. Yeni eşleştirmeler yakın zamanda yapılacak ve üç katına ulaşan bir talep gözlemliyoruz.

Bugüne kadar TEVİTÖL (TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi) bünyesinde Türkiye’nin geleceğine 612 üstün ve özel yetenekli öğrenci yetiştirdik. TEV’in Türkiye genelinde Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, İzmir, Kayseri, Kocaeli ve Trabzon olmak üzere toplam 11 Şubemizle hizmet vermeye devam ediyoruz.  TEV’in bağış kaynakları; hibe ve vasiyet, çelenk ve mutlu gün bağışları, bireysel ve kurumsal fon bağışları, KSS projeleri olarak sıralanmaktadır. Zeki Müren, Safiye Ayla, Macide Tanır TEV’in ünlü bağışçılarındandır.

 

TEV Türkiye genelinde ve Adana şube olarak kaç öğrenciye burs veriyor? Burs vereceğiniz öğrencileri nasıl belirliyorsunuz? Aradığınız kriterler nelerdir?

TEV Türkiye genelinde bu güne kadar yurt içinde 230.628 burs vermiştir. Bu yıl Adana şube olarak yaklaşık 400 öğrenciye burs veriyoruz.  Öğrenciler önce 1 Eylül- 30 Eylül tarihleri arasında internet sayfamızdan başvuru yapabilmektedir. Daha sonra burs başvurusu yapan öğrencileri kendi fakültelerinde fakültelerinin burs komisyonu ile mülakata almaktayız. Bu mülakat sonucunda seçilen öğrencilerin evrakları burs komisyonunun tutanağı ile birlikte üniversitenin öğrenci işleri tarafından TEV Genel Müdürlüğümüzün eğitim bölümüne gönderilmektedir. Burada yapılan son kontrollerden sonra burs almaya hak kazanan adayların ismi açıklanarak her adaya mesaj ve e-mail gönderilmektedir. Aday bu e-mail veya mesaja onay verince artık TEV bursiyeri olmuştur. Aradığımız kriterler ise yeni kazanan adayların ÖSYM puanı mevcut okuyan öğrencilerin ise genel not ortalamasının en az 2,5 (4’lük sistemde) yada 65 (100’lük sistemde ) olması gerekmektedir. Bunun haricinde maddi durumunun kısıtlı olmasına bakılmaktadır.

 Türkiye genelinde kaç şubeniz var?

TEV ‘in Türkiye genelinde 12 Şubesi var.  Her şube de 1 Şube Başkanı, 2-3 tane de Şube Bağış kabul sorumlusu çalışmaktadır.

Gelirinizi hangi yollardan sağlıyorsunuz?

Gelirimizi cenaze çelenkleri, mutlu ve özel gün bağışları, hibe ve vasiyetler yoluyla yapılan bağışlar  ve kurumsal- bireysel yolla sağlanmaktadır. Bir çok ünlü bağışçımız var bunlardan bazıları ZEKİ MÜREN, SAFİYE AYLA, MACİDE TANIR, FERDİ ÖZBEĞEN ve daha niceleri… Bu sanatçıların bıraktıklarından sağlanan gelir veya şarkılarından sağlanan  telif hakkı gibi gelirlerimiz de mevcuttur.

Ne tür etkinlikleriniz var?

Şubemizin gönüllü gurubuyla vakfımıza gelir yaratmak ve vakfımızı tanıtmak amacıyla yıl içerisinde kahvaltı, akşam  yemeği, sergi, piknik   gibi etkinlikler yapıyoruz. Bursiyerlerimize yönelik kişisel gelişim eğitimleri de kurum destekleri aracılığıyla sağlıyoruz.

Size hibe ve vasiyet bağışında bulunan destekçileriniz için çok önemli hizmetleriniz var. Bunlardan bahseder misiniz?

Vakfımıza bağışta bulunan ve bağışçı olarak kabul edilen kişilere istemeleri halinde yaşlı bakım evinde veya evlerinde bakım olanağı sağlıyoruz. (Ücreti kendilerinden olmak üzere)  Doktora gitmekte zorlanan bağışçılarımız ise evlerinden araçla alınarak doktora götürülüyorlar, ilaçları alınıyor ve evlerine bırakılıyorlar. Vefatları halinde cenazeyi vakfımız kaldırıyor, mezarını  ve her yıl mezar bakımını vakfımız yaptırıyor ve her yıl ramazan ayında Türkiye geneli tüm bağışçılarımız için Şubelerimizin olduğu illerdeki bir rahmetli olan bağışçılarımızın adına  mevlit okutulup , camiye gelen halka ve bağışçı yakınlarına lokum dağıtılıyor. Böylece kıymetli bağışçılarımızı her yıl tekrar anmış oluyoruz. Biz de Adana şubesi olarak her yıl  Hacı Ahmet  Özeltürkay  Camiinde mevlit okutup lokum dağıtıyoruz. Mevlit  yer,  gün ve saatini bağışçı yakınlarına ve halkımıza gazetelerden ilan ediyoruz.

TEV’e üye olmak ya da bağışta bulunmak için neler gereklidir?

Gönüllü olmak isteyen kişilerin TEV’e üye olmak için şubemize gelerek bize başvurmaları yeterlidir. Bağışta bulunmak isteyen kişilerin de ofisimizle iletişim kurmaları halinde biz onları ziyaret ederek bağış yapabilme hakkında bilgi verebiliyoruz.

Yurt dışından öğrencilerle de projeler sürdürüyorsunuz. Bu projeleri anlatır mısınız?

TEV Adana Şube olarak AISEC ve Garden&Koala firması ile üçlü bir proje yapıyoruz. 10 Ülkeden 35 öğrenci sosyal sorumluluk projesinde çalışmak üzere gönüllü olarak Adana’ya geliyor. Bunlar Garden&Koala firmasının (Orkide yetişteren ve ihraç eden büyük bir firma)  çiçek seralarında 2 hafta gönüllü olarak inceleme yapıp  ve çalışanlara destek veriyorlar. Bunun sonucunda Garden&Koala  firması da  vakfımıza bağışta bulunuyor.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Bundan sonra ki hedefimiz bu bölgedeki bursiyer sayımızı yerelin de desteğini alarak artırmak. Bunun içinde Adanalıların desteğine ihtiyacımız var. Daha çok bağış daha çok bursiyer demek. Geleceğin adı  umut olsun diyerek  destek ve bağışlarınızı bekliyoruz.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 14:43

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER