Gelinkaya, Yolbaşı ve Düzova Mahallelerinde  kanalizasyon sağlığı tehdit ediyor

Muhtarlar sorunlarının çözülmemesi halinde Dünya Sağlık Teşkilatına başvuracaklarını söylüyor

Gelinkaya, Yolbaşı ve Düzova Mahallelerinde   kanalizasyon sağlığı tehdit ediyor

ADNAN AVUKA 

MARDİN(İLKHABER)-Mardin’in Midyat ilçesine bağlı ve büyükşehir yasasıyla köy statüsünden çıkarılan Gelinkaya, Yolbaşı ve Düzova mahallelerine akan kanalizasyon suları, vatandaşları canından bezdirdi. 

TOKİ evlerine ait kanalizasyon suları  Gelinkaya, Yolbaşı ve Düzova’da tarlalardan açıkta akarken adeta dere oluşturdu. Tarlalardan mahallelere kadar gelen kirli sular yüzünden mahalleliler kokudan evlerine ve tarlalarına gidemez hale geldi.  Mikropları da barındıran kirli suların sağlıklarını  tehdit ettiğini dile getiren mahalleliler, “Sadece bizim değil çocuklarımızın da sağlığı tehlikede. Mikroplu sularda üreyen koca koca sivrisinekler bizi hayatımızdan bezdirdi. “Yaz mevsimi gelmeden durum böyle. Sıcak havalar başladığında yaşayacaklarımızı düşünemiyoruz” diye feryat ediyor.    Vatandaşlar sorunlarına çare bulunmaması halinde ise Dünya Sağlık Teşkilatına başvuracaklarını söylüyor. 

 Gelinkaya Muhtarı Fehmi Çifçi, Yolbaşı Muhtarı Abdulgani Tekin, Düzova Muhtarı Ömer Ayyıldız  feryatlarını şöyle dile getiriyor: ”Şu anda  kış olmasına rağmen evimizde oturamıyoruz. Kendi  arazilerimizin yanına yaklaşamıyoruz. TOKİ evlerine ait kanalizasyonlar arazilerimize dökülüyor. Tarlalarımızı ekemiyoruz. Kokudan evlerimizde duramıyoruz. Köylerimizde bağırsak enfeksiyonu başlamasından korkuyoruz. Sıtma kapımıza kadar gelebilir. Yetkili makamlara başvurduk ancak hiç bir sonuç alamadık. Lütfen yetkililer sorunumuzu çözsün.”

Bu köylerde yaşayan her vatandaşın bir vatansever olduğunu dile getiren muhtarlar, “Biz ülkemizi çok seviyoruz. Sadece bu üç köyden kaç şehit verdik gelsinler, görsünler. Şehitlerimizin anıtları köy meydanlarında bulunuyor” dedi.

VALİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANININ HABERİ OLMADIĞI  BİLİYORUZ

 Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman’ın başarılı hizmetler gerçekleştirdiğini belirten muhtarlar, “Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Yaman’ı çok iyi tanıyoruz. Başarılı çalışmalarını çok iyi biliyoruz. Sayın Valimiz daima vatandaşı için çalıştı. Kendisine haber verilmiş olsaydı mutlaka bu sorunu çözerdi.  Sayın Valimiz sesimizi buradan duysun ve bu sorunumuza bir çözüm bulsun. Bizi bu dertten kurtarsın” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2