Gerçeği aratmayan kurtarma operasyonu

Gerçeği aratmayan kurtarma operasyonu

Bayram Bulut

ADANA (İLKHABER)- Adana’da Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Karayolu Trafik Haftası kapsamında kaza yapan araçtan yaralı kurtarma gösterimi yapıldı.

Adana’da Karayolu Trafik Güvenliği Günü ve Karayolu Trafik Haftası kutlamaları başladı. Kent Merkezi’nde bulunan Atatürk Parkı’nda gerçekleşen ilk etkinlik, Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz  Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı. Ardından ise Adana Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla etkinlik devam etti. Törenin açılış konuşmasını Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz yaptı. Yavuz, eğitimlerle farkındalık yaratan programları uyguladıklarına dikkat çekti.

EĞİTİME BÜYÜK ÖNEM

Eğitime büyük önem verdiklerini işaret eden Aydın, “İlimizde de bu çerçevede eğitime büyük önem vermiş bulunmaktayız. Öğrencilerimizin eğitimi, yaya eğitimi, sürücü eğitimi başlıkları altında gerek emniyet birimlerimiz, gerek jandarma birimlerimiz bu eğitimlerini sürekli yapmaktadırlar. Eğitimlerimizde gerek Adana Büyükşehir Belediyemiz, gerek meslek odalarımız ve kooperatiflerin desteğini almaktayız. Birlikte trafik kazalarının sayısını azaltmayı hedeflemekteyiz.” dedi.

TRAFİK KAZALARININ AZALTILMASI

 “Trafik Haftası” kapsamında düzenlenen eğitim ve programlarla trafik kazalarının azaltılması, can ve mal kaybının önlenmesini hedeflediklerini işaret eden Yavuz, “2018 ve 2019 yılının ilk 4 ayındaki denetim sayısı ve trafik kazalarındaki sayısını karşılaştırdığımızda, denetim sayısı yüzde 50 artmış ama trafik kazaları konusunda da aşağı yukarı benzer rakamları ifade etmekte. Demek ki bu konuda herkesin bir duyarlılığa ihtiyacı var. Bizler gerek araç sürücülere olarak, gerek yayalar olarak, kurallara uyma konusunda biraz eksikliğimiz var. Bu eğitimlerle farkındalık yaratan programlarla kaza sayısını azaltmayı hedeflemekteyiz. Bugün ve bu hafta nedeniyle emeği geçen arkadaşlarımızı kutluyorum. Başta tüm öğrencilerimiz, çocuklarımız gençlerimiz olmak üzere herkesi trafik kurallarına uymalarını istiyorum.” diye konuştu.

YILIN TRAFİK GÖREVLİLERİ VE ŞOFÖLERİ

Konuşmanın ardından, yılın trafik görevlileri ve yılın şoförlerine  ödülleri verildi. Yılın  taksi şoförü seçilen Ercan Kavuncu’ya, yılın servis şoförü seçilen Çağla Özgülbaş’a hediyelerini Vali Yardımcısı Yavuz takdim etti. Diğer ödül alaların ödüllerini de diğer kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri takdim etti.

KAZA YAPAN ARAÇ GÖSTERİMİ

Ödüllerin verilmesinin akabinde ise, İl Sağlık Müdürlüğü ve Kızılay Derneği ile Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın koordinesinde Atatürk Parkı’nda hazırlanan mizansende kaza yapan araçtan yaralı kurtarma gösterimi gerçekleşti. Mizansende yoldan çıkan araç parkta ki bir araca çarptı. Ardından ise olay yerine gelen Cankur, İtfaiye, ve 112 Sağlık Görevlileri tarafından kademeli olarak kurtarma çalışmaları gerçekleştirildi.  Park içerisindeki kaza yapan araçta yaralanan ve sıkışan iki kişinin kurtarılma anlar izleyiciler tarafından takdir topladı.  

SÜRÜCÜLERE KARANFİL DAĞITILDI

Son olarak ise, Vali Yardımcısı Yavuz, Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Erdal Cilasun ve Trafik Denetleme Şube Müdürü Mehmet Bağış ve trafik personelleri tarafından sürücülere tek tek karanfil dağıtılıp, kurallara uymaları konusunda uyarılarda bulunuldu. Toplu taşıma aracında seyahat eden yolculara da kırmızı karanfil dağıldı.

Öğrenciler ellerinde trafik kurallarına uyulması yönünde hazırladıkları dövizleri tutarak etkinlikteki yerini aldı.

 

                                         

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 13:04

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2