banner6

Gözlerimizle ilgili iki önemli konu: Diyabet ve Glokom

Gözlerimiz bizim için en önemli organlarımızdan biridir. Yaşantımızın büyük bölümü gözlerimiz sayesinde yaşanılır hale gelir. Ancak gözlerimizi tehdit eden iki unsur var. Biri diyabet diğeri ise glukom. Bu konuyla ilgili olarak Medical Park Tarsus Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mahmut ECEL’le konuştuk.

Gözlerimizle ilgili iki önemli konu: Diyabet ve Glokom

 Gözlerimiz bizim için en önemli organlarımızdan biridir. Yaşantımızın büyük bölümü gözlerimiz sayesinde yaşanılır hale gelir. Ancak gözlerimizi tehdit eden iki unsur var. Biri diyabet diğeri ise glukom. Bu konuyla ilgili olarak Medical Park Tarsus Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mahmut ECEL’le konuştuk.

 

 

RÖPORTAJ: MURAT YILDIRIM

 

 

Diyabet ve glokomun gözlerimizle ilgisi nedir?

 

Gözlerimizle ilgili 2 ayrı konu son derece önemlidir. Bunlardan biri diyabet (şeker) hastalığının gözle ilişkisi, diğeri ise glokom ve erken tanı…

Öncelikle diyabet ve göz bozuklukları konusunda bilgi paylaşımı yapmak istiyorum.

Halk arasında ‘şeker hastalığı’ olarak bilinen diyabet, insülin yetersizliği ya da etkisizliği sonucu oluşan, yüksek kan şekeri düzeyi (hiperglisemi) nedeniyle gelişen, yaygın metabolik bir damarsal hastalıktır. Son yıllarda özellikle obezitenin artmasıyla diyabetli hasta sayısı da artmaktadır.

 

Diyabet körlüğe yol açabilir mi?

 

Bu hastalık, beraberinde birçok başka hastalığı da getirebilmekte, böbrekler başta olmak üzere organlara zarar verebilmektedir. Diyabetin zarar verdiği organlardan biri de gözlerdir. Diyabete bağlı göz hastalıkları içinde en sık görülen diyabetik retinopati, gözün arkasındaki ışığı algılayan retina tabakasında yaptığı hasar sonucu oluşan tabloya denir ve insanlarda körlük yapan nedenlerin başında gelir. Diyabetik retinopati, şeker hastalığına bağlı olarak gözün arka bölümünde ışığa hassas bir doku olan retina tabakasının damarlarının etkilenmesiyle ortaya çıkan ve körlüğe sebebiyet veren bir durumdur. Diyabetin tek tedavi edilebilir komplikasyonudur. Genelde iki göz de etkilenir.

 

Hangi hastalar göz açısından risk altındadır?

 

Şeker hastalığının süresi arttıkça gözde hasar yapma riski artmaktadır. Şeker hastalığı iyi kontrol edilmemiş hastalar daha yüksek risk altındadır. Bununla birlikte, iyi bir metabolik kontrol gözde hasar yapma riskini ortadan kaldırmamaktadır. Ayrıca, hamilelik, hipertansiyon, böbrek hastalığı ve anemi varlığı şeker hastalarında göz tutulumunu kötü yönde etkileyebilmektedir.

 

Gözde ne gibi hasar yapmaktadır?

 

Katarakt, diyabeti olanlarda olmayanlara oranla daha sıklıkla ve daha genç yaşlarda oluşmaktadır. Ayrıca, görme sinirini etkileyebilir ve göz kaslarında felçlere yol açarak paralitik göz kaymasına (şaşılık) yol açabilmektedir. Diyabetin en önemli komplikasyonu retina tutulumudur. Retinada ödem (su tutulması), kanama odakları ve yeni damarlanmaya yol açabilmektedir. Bu yeni oluşan hassas damarlar da kanayarak göz içi kanama ve retina dekolmanı oluşturabilmaktedir. Hastalığın daha ileri evrelerinde de glokom (göz içi basıncının artması) oluşabilmektedir. Hastalık ve komplikasyonları tedavi edilmezse körlükle sonuçlanabilmektedir.

 

Göz dibi muayenesi nedir ve hangi aralıklarla yapılmaktadır?

 

Diyabetik hastalar görmelerinde azalma olmasını beklemeden göz doktoruna muayane olmaları gerekmektedir. Diyabet tiplerinin belirlenmesinde ve tedavinin planlanmasında 'fundus floresein anjiyografi' (FFA) tekniği çok önemli yer tutar. Bu yöntemde, hastanın kolundan damar içine boya maddesi verilir ve hastanın göz dibinin fotoğrafları çekilir. Böylece diyabetik hastalarda, damarlarda kaçak, tıkanıklık ve beslenme bozukluğunu saptamak mümkün olabilir.

Erken evrede tespit edilen lezyonlar daha etkin ve güvenli bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Kan şekeri düzeyi, hipertansiyon, kolesterol düzeyi ve diğer önemli tetkiklerin de şeker hastalığınızla ilgilenen doktor tarafından kontrol altında tutulması gerekmektedir.

 

Glokomda erken tanı önemi nedir?

Diğer konumuz ise glokom ve erken tanı… Erken tanının önemi denince insanların aklına belli başlı hastalıklar gelir. Yıl içerisinde kontrollere gidilir, takip edilir ancak göz sağlığı genellikle malesef ihmal edilir. Erken tanı denilince akla gelmez. Oysa erken tanı, göz hastalıklarından ‘glokom’ için çok önemlidir. Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, göz içi basıncı görme sinirine baskı yaparak hasara uğrattığı, oluşan hasar sonucunda kişinin görme alanının yavaş yavaş daraldığı sinsi bir hastalıktır.

 

Glokomun belirtileri nelerdir?

 

• Sık olmamakla birlikte bulanık görme 
• Şimşek çakması gibi hissedilen ışık çakması 
• Görme alanında daralma

Glokom kimlerde görülür?

• Yüksek miyop-hipermetrop hastaları 
• Uzun süreli kortizon kullanan hastalar 
• Şeker ve guatr hastaları 
• Migren hastaları

Glokom teşhisi nasıl konur?

• Hastalık herhangi bir belirti vermediğinden ve oluşan görme kaybı geri döndürülemediğinden glokomda erken tanı çok önemlidir. 
• Görme keskinliğinin belirlenmesi 
• Göz içi basıncının yani göz tansiyonunun ölçümü 
• Göz içi sıvının dışa boşaldığı kanalların yer aldığı bölgenin kontrolü 
• Bilgisayarlı görme alanı 
• Göz siniri analiz tetkikleri (OCT:Optik Kohorent Tomografi)

 

Glokom tedavisi nasıl yapılır?

 

İlaç Tedavisi: Göz tansiyonu, gözdeki sıvının üretimini kısarak veya bu sıvının çıkışını arttırarak düşürülür. Bu ilaçlar gün boyu belirli aralıklarda alınan yaşam boyu kullanılması gereken ilaçlardır. 

Cerrahi Tedavisi: Ameliyatta göz dışına çıkmaya zorlanarakbasıncı artan sıvının akışını kolaylaştırmak için gözün beyaz tabakasında, üst kapak altında görülmeyecek şekilde bir çeşit drenaj kanalı oluşturulmaktadır.Ameliyat sonrası çoğunlukla göz tansiyonu ortadan kalkmaktadır. 

Lazer Tedavisi: Göz tansiyonu tedavisinde lazerin ilk aşaması diğer gözün glokom krizine girmesinin engellenmesinde kullanılır. Uygulama noktası hastanın göz tansiyonunun hangi çeşitte olduğuna bağlı olarak farklılık göstermektedir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2017, 15:43

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER