Gündoğdu: Kıdem tazminatı alın teridir

Bireysel fonu red ettiklerini ve garanti istediklerini aktaran Yaşar Gündoğdu, “Fon ısrarından vazgeçilmelidir. Kıdem tazminatı fonunu tazminat alamayan işçiler için getirdiklerini iddia ediyorlar.

Gündoğdu: Kıdem  tazminatı alın teridir

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği üyeleri kıdem tazminatının fona devredilmesinin gündemden çıkartılmasını istedi.

Konuyla ilgili Adana Çalışma Bölge Müdürlüğü önünde bir araya gelen DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği üyeleri adına konuşan DİSK Çukurova Bölge Temsilcisi Yaşar Gündoğdu, kıdem tazminatının 80 yıllık temel bir işçi hakkı olduğunu söyledi. Türkiye işçi sınıfının 1936'dan bu yana kıdem tazminatı hakkına sahip olduğunu dile getiren Gündoğdu, “Kıdem tazminatı işçinin çalışanın güvencesidir, birikmiş emeğidir, alın teridir. Kıdem tazminatı iddia edildiği gibi yük değil haktır. Kıdem tazminatının fona devri sonun başlangıcı demektir. Fona devir, kıdem tazminatının 10 güne 15 güne düşmesi anlamına gelmektedir. Fona devir, iş güvencesinin iyice yok olmasıdır. Fona devir işten çıkarmaların kolaylaşması demektir.” dedi.

GARANTİ İSTİYORUZ

Bireysel fonu red ettiklerini ve garanti istediklerini aktaran Yaşar Gündoğdu, “Fon ısrarından vazgeçilmelidir. Kıdem tazminatı fonunu tazminat alamayan işçiler için getirdiklerini iddia ediyorlar. Doğrudur. Yüz binlerce işçi kıdem tazminatı alamıyor veya eksik alıyor. Doğrudur. Örgütsüz çalışanların önemli bir bölümü kıdem tazminatını almakta sorunlar yaşıyor. Doğrudur. İşçiler kıdem tazminatı almak için yıllarca mahkeme kapılarında sürünüyor. Doğrudur. İstifa halinde kıdem tazminatı ödenmemesi nedeniyle çalışanlar ciddi hak kaybına uğruyor. O halde yapılması gereken kıdem tazminatı tırpanlamak, fona devretmek değil., kıdem tazminatına erişimi kolaylaştırmaktır. Yapılması gereken kıdem tazminatına yönelik ihlallere son vermektir. Yapılması gereken kıdem tazminatı hakkının kullanımı önündeki engelleri kaldırmaktır. Kıdem tazminatının kâğıt üzerinde korunması yetmez. Kıdem tazminatı güvence altında olmalıdır.” diye konuştu.

 

TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ

 

Yıllardır dile getirdikleri taleplerinin olduğunu belirten Yaşar Gündoğdu, bu taleplerini şöyle sıraladı; “Bütün çalışanlar kıdem tazminatı hakkına kolayca erişilebilmelidir. Bunun için hiçbir ayrım olmaksızın bütün işçilerin kıdem tazminatından yararlanması sağlanmalıdır. Kıdem tazminatının fona devri gündemden çıkarılmalıdır. Kıdem tazminatı doğrudan işveren yükümlülüğü olarak kalmalıdır. Kıdem tazminatı her türlü işten çıkarmada ve istifa halinde süre koşulu olmadan ödenmelidir. Kıdem tazminatı tavanı kaldırılmalıdır. İşverenin icra ve iflası hallerinde kıdem tazminatı alacakları devlet ve bankaların ipotekli alacaklarının önüne alınmalı ve ilk sıraya yükseltilmelidir. Diğer tüm alacaklardan önce işçi alacakları ödenmelidir. İşverenin ödeme aczine düşmesi durumunda kıdem tazminatına garanti getirilmelidir. Kıdem tazminatı alacakları ücret alacağı sayılmalı ve halen İşsizlik Sigortası Kanunu'nda düzenlenmiş olan "ücret garanti" uygulaması kapsamına alınmalıdır. Ücret garanti fonu kıdem tazminatını da içerecek şekilde genişletilmeli ve ödeme süresi artırılmalıdır. Kıdem tazminatı ödemeyen, ödemekten kaçınan işverenlere ağır yaptırımlar getirilmelidir. Kıdem tazminatı ile ilgili hükümler doğrudan 4857 sayılı İş Yasasının sistemi içine alınmalıdır. Kıdem tazminatında kanun hakimiyetini sağlayacak, kıdem tazminatı hakkı güvence altına alacak yol budur. Kıdem tazminatı fonu çıkmaz yoldur!

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2017, 14:34

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2