banner6

Güneş gözlerinizi yakmasın

Yaz aylarının vaz geçilmezi olan güneş gözlükleri aksesuar olmasının yanında sağlık açısından da önemli bir ihtiyaçtır. Ancak taklit olanlara dikkat etmek gerekiyor.

Güneş gözlerinizi yakmasın

Güneş gözlerinizi yakmasın

 

(ÖZEL HABER)

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) - Kavurucu yaz sıcakları ile birlikte güneş ışınları da etkisini arttırmaya başladı. Güneş ışınlarının etkisini arttırdığı yaz günlerinde güneş gözlüğü takarak gözlerimizi koruyabiliriz. Her güneş gözlüğü gözlerimizi koruyabilir mi?

Yaz geldi. Güneş ışınları da etkisini iyice arttırmaya başladı. Havaların ısınması ile birlikte güneş ışınlarının etkisini iyice gösterdiği bu günlerde gözlerimizi, güneş gözlüğü takarak koruyabiliriz. Ancak hem aksesuar, hem de sağlık açısından kullandığımız güneş gözlüklerinin kalitesine de dikkat etmek gerekiyor.

Hemen hemen her köşede güneş gözlüğü satışını görmekteyiz. Ancak hangi malzemeden yapıldığı belli olmayan, güneş ışınlarına karşı hiçbir koruma sağlamayan gözlükler sonrasında birçok gözlerde kalıcı hasarlara da yol açabiliyor.

Göz Grup optikçi Şahin ZÖHRE, vatandaşların güneş ışınlarından korunmak için moda ve görsellikten önce kalite belgesine sahip ve Ultraviyole filitresi olan, Polorize ve yüzünüze uygun güneş gözlükleri tercih etmesi gerektiğini belirtiyor.

TAKLİTLERDEN SAKININ

Taklit, kalitesiz ultraviyole geçiren güneş gözlüğünün zararlı ışınlarını süzmediğini ve göze daha çok zarar verdiğine değinen ŞAHİN, ‘’Kaliteli güneş gözlükleri, zararlı ışınların yüzde yaklaşık 80'ini absorbe eder.’’ Dedi.

Gölüklerin temizliğini de önemine vurgu yapan Şahin ZÖHRE, şöyle devam etti;

Yaz sezonuna girdik ve güneş ışınları iyice etkisini göstermeye başladı. Ayrıca tatil dönemi başladı ve insanlar uzun süre güneş altında kalmaya başladı. Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden birisi de güneş gözlükleridir. Özellikle yaz tatilinde hem gözümüzü korumak hem de rahatça güneşli günlerin keyfini çıkarabilmek olmazsa olmazımızdır.

İnsanların dışarıda bulundukları sürede gözlerini güneşten korumaları açısından güneş gözlüğü kullanması çok önemlidir.

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Gözlüklerde kaliteli polarize, yansıması olmayan kullanımı rahat ürünler tercih edilmelidir. Piyasada bazen polarize olduğu söylenen her gözlüğün gerçek polarize olmadığını görmekteyiz. Güneş gözlüğü alırken güvenilebilir bir optikçiden kurumsal büyük firmalardan satın alınması gerekir.

Güneş gözlükleri günümüzde genellikle güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için ya da şık bir aksesuar olarak kullanılmaktadır. Ancak güneş gözlüklerinin daha önemli olan asıl görevi, gözleri güneşin yaydığı ultraviyole ya da diğer ismiyle morötesi ışınların göze verebileceği hasarlardan ve neden olabileceği ciddi göz hastalıklarından korumaktır.

Güneş ışınları gözlere çok zarar verir. Vatandaşlarımız gözlerini zararlı güneş ışınlarından korumalılar. Bunun için de kaliteli güneş gözlüklerini öneriyoruz. İyi kaliteli güneş gözlüğünü gidip sokakta kıyı da kenar da, işportacıdan ehliyetsiz kişilerden almasınlar. Çünkü kalitesiz gözlükler yarardan çok gözlere zarar verir. Katarakt ve göz içi kanamalarına kadar yol açabilir. Kalitesiz çerçeveler kanserojen etkisi yapar. Sağlığa çok zararlıdır.

Güneş gözlüğü alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik, camların ultraviyole ışınlarını almasıdır. Unutmayın kaliteli gözlük alarak, kendi sağlığınızı korumuş olursunuz. Günümüzde bakıyoruz ki, kıyafete çok para harcıyoruz. Aslında en önemli organımız olan gözlerimize bir tane kaliteli gözlük almak onların sağlığını korumak olduğunu düşünmüyoruz.

Vatandaşlarımız, güneş gözlüğü alırken belli bir standarda ve kalite belgesinin olmasına dikkat etmelidir. Güneş gözlüğü ultraviyole filtreli, kaliteli, ışığı kıran kaplamalı ve yüz yapısına uygun çerçeveli olmasına dikkat edilmelidir. Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlayacaktır.

Güneş gözlüklerinin üzerinde mor ötesi ışınları kırdığına dair tescil bulunması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı, tüm gözlükler için sertifika zorunluluğu getirmiştir. Satın alırken sertifikasını isteyin.

BAKIM ÇOK ÖNEMLİ

Öncelikle temiz su ile gözlüğü iyice yıkamalıyız. Pamuklu bir bez ya da gözlükçüden aldığınız bez ile sileceksiniz. Gözlük temizliğini aksatmamak gerekir. Ter ile kirlenir. Ya da çevreden toz bulaşabilir. Kir birikimini engellemek için yıkamalıyız. Korumak içinde gözlük ile birlikte aldığınız koruma kutusunda saklamanız daha güvenli olacaktır.’’

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 18:03

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER