banner6

​​​​​​​Güneşin altında bile kıyma çektiler

Kaçak ve sağlıksız ortamlarda kıyma çekenler tek tek tespit edilip kıyma makinelerine el konuldu.

​​​​​​​Güneşin altında bile kıyma çektiler

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Kasaplar Esnaf Odası tarafından yapılan denetimlerde kasapların haricinde bakkal dükkanlarından kuaförlere kadar birçok noktada kaçak kıyma çekimi yapıldığı tespit dildi. Bazı kişilerin ise yol kenarlarında güneşin altında kıyma çekimi yaptıkları dikkatlerden kaçmadı.

Kurban Bayramı öncesi Adana Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Saruhan Yağmur, kaçak kıyma çekmenin yasak olduğuna dair açıklamalar yaptı. Kurban Bayramı’nın ilk gününden itibaren uyarıları dikkate almayan birçok kişi kaçak olarak kıyma çekimi işine girdi. Bakkal dükkanından, kuaföre kadar olan işyerlerinin üzerlerine kıyma çekilir yazıları yapıştırıldı. Yolların üzerinde bunaltıcı sıcak havanın altında etlerin bakteri üretmesine aldırış etmeyen kişilerde güneşin altında kıyma çekme işlemlerini gerçekleştirdi.

ÇOK SAYIDA YER TESPİT EDİLDİ

Adana Kasaplar Esnaf Odası ekipleri bu bayramda görevinin başında oldu. Adana Kasaplar Esnaf Odası Saruhan Yağmur’un da katıldığı denetimlerde, çok sayıda kaçak kıyma çekimi yapan kişi tespit edildi. Zabıta ekipleri ile birlikte gerçekleşen denetimlerde kaçak kıyma çekimi yapan kişilere yasal işlem uygulanıp, bayram bitene kadar kıyma makinelerine el konuldu.

YASAL İŞLEM UYGULANACAK

Adana Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Saruhan Yağmur, kaçak kıyma çekimi yapanlara ve kaçak kesim yapanlara yönelik denetimlerinin sürdüğünü belirtti. Seyhan Belediyesi Zabıta Müdürü Hasan Ali Halavurt ve ekibinin desteği ile birlikte gerekli denetimlerini yaptıklarını anlatan Yağmur, “Tespit ettiğimiz kişilere yasal işlemler yapılarak uyarılarda bulunduk.” dedi.

ADANA’YA YAKIŞMADI

Denetimlerde karşılaştıkları görüntünün Adana’ya hiç yakışmadığının altını çizen Yağmur, “ Bu görüntü hiç yakışmıyor. Bayan kuaförü,  kırtasiyeci, bakkal ve daha birçok meslek grubunun kıyma çektiğini tespit ettik. Bunları geçtim güneşin ortasında sağlıksız bir şekilde kıyma çekenleri yakaladık. Vatandaşlarımızı uyarmamıza rağmen bu fırsatçılara yinede gidip kıyma çekimi yaptırıyorlar. Arkadaşlar değerli kardeşlerim bizim mesleğimizi bu kadar çok seviyorsanız madem parası tatlı ise gelin yapın. Yaptığınız esnaf arkadaşlarıma karşı, mesleğe karşı terbiyesiz bir davranıştır. Biz saygı duyuyorsak sizde duyun. Her kurban bayramı sizin gibi fırsatçılar yüzünden devletin mazotu boşa harcanıyor. Herkes kendi işini yapsın” diye konuştu.

DENETİMLER SÜRECEK

Yağmur, bayram boyunca ekiplerin sahada denetimlerini sürdürdüklerini anlatarak, “Odamızın denetim ekipleri sahada olup, gerekli uyarıları yapmakta olup, uyarılara uymayan kişilerin kıyma makineleri zabıta ekiplerince el konulup, kurban bayramı sonunda teslimi sağlanacak idari para cezası uygulanacaktır.” ifadelerini kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER