Güvenlik önlemi artırılmalı

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyhan Nehri kenarında 15 bin metrekare alanda Arif Nihat Asya Bayrak Parkı ve Müzesi yapım çalışmaları devam ediyor.

Güvenlik önlemi artırılmalı

Güvenlik önlemi artırılmalı

Bayram BULUT- ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyhan Nehri kenarında 15 bin metrekare alanda Arif Nihat Asya Bayrak Parkı ve Müzesi yapım çalışmaları devam ediyor. Vatandaşlar parkın bitiminde güvenlik önlemlerinin arttırılmasını istedi.

Arif Nihat Asya’nın hatırasını yaşatmak amacıyla yapılan Arif Nihat Asya Bayrak Parkı ve Müzesi’ne geçtiğimiz haftalarda 70 metrelik bayrak direği dikildi ve üzerine  96 metrekarelik dev Türk Bayrağı asıldı. Terör saldırılarının yaşandığı son dönemde Adana semalarında dalgalanan Türk Bayrağı görenleri sevindirdi. Çalışmaları tüm hızıyla süren parkta dev bayrağın altında ise yine çok sayıda direk üzerine asılı bayraklar bulunuyor. Parkın görünümünün de yine bayrak şeklinde olduğu görüldü.

Vatandaşlar yapılan bu bayrak parkı için görüşlerini aktardı. Adanalıların ortak görüşü bu parkın görünümünün güzel olduğu yönünde. Ancak yarım kalan birçok proje gibi bu parkında yarım bırakılmasından endişe duyduklarını dile getiren vatandaşlar, “Büyükşehir Belediyesi’nin böyle bir parkı yapmaya çalışması gerçekten çok anlamlı. Ancak Adana’mızda çok sayıda yarım yamalak yapılan eksik bırakılan projeler var ki, bu projenin de onlar gibi olmasını istemiyoruz. Gerçekten çok güzel bir çalışma inşallah kısa sürede biter ve insanlar gönül rahatlığıyla bu parkta gezebilirler.” dedi.

Vatandaşlar, parkı alkol bağımlılarının ve fuhuş şebekelerinin kullandığını anlatarak, “Bu alana akşam saatlerinde görmek neredeyse mümkün değil. Başınıza her an bir şey gelebilir. Bu parkın yapılmasıyla parktaki güvenlik önlemini daha da arttırmak gerekiyor. Bir misafirimiz geldiğinde gece akşam saatlerinde bu parka getiremeyeceksek, yapılan parkın bir anlamı olmaz. Belediye yetkililerinin tüm bu olumsuzlukları da göz önüne almalarını istiyoruz” ifadelerini kullandılar.

750 metrekarelik müze, tanıtım galerisi, sinevizyon odası ve hediyelik eşya bölümü tasarlandığını medya organlarından duyduklarını kaydeden vatandaşlar, “Tamamlandığında yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edeceklerini söylüyorlar. Güvenlik olmazsa Adanamızı ve ülkemizi çok kötü bir şekilde temsil etmiş oluruz.” diye konuştular.

Arif Nihat Asya kimdir?

Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin önemli temsilcilerindendir. Sade bir üslupla milli değerleri ve dini heyecanları işleyen şiirler yazmıştır. Bayrak, Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor, Fetih Davulları, Selimler, Kubbeler, Süleymaniye en tanınmış şiirleridir. Bayrak şiirinden dolayı Türk edebiyatında Bayrak şairi olarak da anılır.  19 dönem TBMM'de milletvekili olarak görev yapmıştır. 1904'te Çatalca'nın İnceğiz köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Mehmet Arif'tir.Tokatlı Zîver Efendi ile Tırnovalı Zehra Hanım'ın tek çocuğu idi. Şairin bilinen en büyük dedesi Kapusuz Hacı Ahmet, Tokat'a bağlı Kapusuz Köyü'nden İstanbul'a göçmüş ve orada debbağlıkla uğraşmış olan bir âhî ustasıdır.

Henüz bebekken babası veba hastalığından hayatını kaybetti; annesi yeni bir evlilik yapıp Filistin'e gitmesi üzerine üç yaşından itibaren akrabalarının yanında yetiştirildi. Öğrenim hayatı Örçünlü Köy mektebinde başladı. Babaannesinin ölümünden sonra onun bakımını üstlenen halası ile birlikte Balkan Savaşı'ndan kısa bir süre önce İstanbul'a göçtü; Koca Mustafa Paşa ve Haseki mahalle mekteplerinde öğrenim gördükten sonra 1. Dünya Savaşı yıllarında Gülşen-i Maarif Rüştiyesi'ne devam etti. Bu dönemde hakim olan milliyetçi duyguların etkisiyle şiire başladı. Bazı destancıların Haseki’de okuyarak sattıkları harp destanları onu şiire yönelten ilk örneklerdi.  Orta tahsilini parasız yatılı olarak Bolu ve Kastamonu liselerinde tamamladı. Milli Mücadele'ye destek verenlerin durağı haline gelen Kastamonu'daki öğrencilik dönemi onun kişiliğini ve sanatını etkiledi.  Bu döneme şiire ilgisi arttı, hocası Enver Kemal Bey'in yönettiği Gençlik adlı dergide ilk şiirlerini yayımladı. Öğrenimine Dârü'l-Muallimîn-i Âliye (sonraki adı Yüksek Muallim Mektebi, bugünkü İstanbul Üniversitesi Yüksek Öğretmen Okulu) Edebiyat Bölümü'nde devam etti. İlk şiir kitabı olan Heykeltıraş, 1924 yılında bu okulda öğrenci iken yayımlandı. Yüksek Muallim Mektebi son sınıfındayken ilk eşi olan Hatice Semiha Hanım'la evlendi.  Bu evlilikten iki çocuğu oldu.

1928'de mezun olduktan  sonra edebiyat öğretmeni olarak Adana'ya tayin oldu Adana Kız Lisesi ve Erkek Lisesi'nde öğretmenlik ve idarecilik yaptı.

Adana'da öğretmenlik yaptığı dönemde 1933 yılında Üsküdar Mevlevihanesi'nin son şeyhi Ahmet Remzi Akyürek'le tanışan Arif Nihat, dervişlik çilesini çekip Mevlevilikte şeyhlik makamına kadar yükseldi; milli şiirlerin yanı sıra tasavvufi şiirler yazdı. Şair, 1940 yılında, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun kutlandığı 5 Ocak günü yapılan tören için Bayrak adlı şiiri ile tanındı ve Bayrak Şairi olarak anılır oldu. Şiir, önce Görüşler dergisinde yayımlanmış; daha sonra da Bir Bayrak Rüzgâr Bekliyor adlı şiir kitabının 1946'da çıkan ilk baskısında yer almıştır. 1941 yılında ilk evliliğini sonlandıran şair, kimya öğretmeni Servet Akdoğan ile ikinci evliliğini yapmış ve bu evlilikten de bir kız, bir erkek çocuk sahibi olmuştur.

Malatya Lisesi'ne müdür olarak atanıp Adana'dan ayrılan şair, Malatya Lisesi Müdürü iken Maarif Vekili Hasan Ali Yücel ile yaşadığı sert tartışma nedeniyle huzursuzluk yaşadı Üç yıl kadar Malatya'da çalıştıktan sonra yeniden edebiyat öğretmeni olarak Adana Erkek Lisesi'ne döndü. 1948'de Edirne Lisesi'ne sürgün edildi. 1950 Türkiye genel seçimlerinde Demokrat Parti'nin listesinden Seyhan (Adana) adayı oldu. Seçimleri Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Dönemin sonunda aktif politikayı bıraktı, öğretmenliğe döndü. Kısa bir süre Eskişehir Lisesi'inde öğretmenlik yaptı. Çok uzun bir zaman kalmamış olmasına rağmen şiirinde Eskişehir'in çok yer alması ve bu şehirde çok benimsenmiş olması onun 5. dönem Eskişehir milletvekilliği yaptığı, Bayrak şiirinin Eskişehir'de yazıldığı gibi yanlış bilgilerin günümüzde birçok kaynakta yer almasına yol açmıştır. Arif Nihat Asya, 1955 yılından itibaren Ankara Gazi Lisesi'nde öğretmenlik yaptı. Kıbrıs'ta görevlendirilip iki yıl da Lefkoşa Erkek Lisesi'nde görev yaptıktan sonra 1962'de Ankara'ya döndü ve Gazi Lisesi'nden emekliye ayrıldı.

Emekliye ayrıldıktan sonra Yeni İstanbul ve Babıali'de Sabah gazetelerinde yazılar yazdı. Aralık 1974'ün sonlarında hastalanarak hastaneye kaldırıldı; 5 Ocak 1975'te vefat etti. Kabri, Ankara Karşıyaka Mezarlığı'ndadır.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2016, 16:21

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2