banner6

Güvercin yarışması sona erdi

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün öncülüğünde Valilik tarafından düzenlenen ‘’Medeniyetin Kanatlandığı Yer Şanlıurfa Ulusal En Güzel Güzellik Yarışması’’ sona erdi.

Güvercin yarışması sona erdi

Güvercin yarışması sona erdi

 

 

Sedat ATİLLA

ŞANLIURFA(İLKHABER) - Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün öncülüğünde Valilik tarafından düzenlenen ‘’Medeniyetin Kanatlandığı Yer Şanlıurfa Ulusal En Güzel Güzellik Yarışması’’ sona erdi. Yarışmada dereceye girmeye hak kazanan güvercin sahiplerine ödülleri verildi. Yarışma ile kentin tanıtımına katkı sağlandı. Şanlıurfa güvercinleri ilk kez ulusal gündemde yer aldı.

Şanlıurfa’ya pek çok hazineye ev sahipliği yapıyor.

Yarışma finalinde konuşan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Şanlıurfa’nın pek çok hazineye ev sahipliği yaptığını söyledi. Şanlıurfa’nın geçmiş kadimlerinden gelen güzelliklerinden bir tanesi olan kuş besleyiciliğini, yüz yıllar öncesinden bugünlere getirdiğini ifade eden Vali Küçük ‘’Şanlıurfa güvercinlerinin hepsi birbirinden güzel. Seyretmesi, onlara bakması, yavrulamaları hepsi ayrı bir farklılık. Şanlıurfa’da pek çok aile ve birey hobi, tutku ve merak olarak bu güzelliği yaşıyor. Bizde bu güzelliği ulusal bir yarışmayla taçlandırdık. Gelecek yıl daha geniş kapsamlı ve yaygın olacak.’’ Dedi.

Değerlerimizin ortaya çıkarılması önemli.

Yarışma finaline katılan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci ise bu tür değerlerin ortaya çıkarılmasının önem arz ettiğini ifade etti. Kuş yetiştiriciliğinin Şanlıurfa’da oldukça yaygın olduğunu da belirten Ekinci ‘’Bu organizasyona öncülük eden Sayın Valimize, Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum. İlçemizin tanıtılması noktasında ciddi katkıları olan bu organizasyonların sayılarının artmasını ümit ediyorum. Bu organizasyonda bulunmaktan, böyle tarihi bir mekanda vatandaşlarımızla bir arada olmaktan da mutluluk duyuyorum’’ dedi.

Şanlıurfa’mıza yakıştı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ise Şanlıurfa kültüründe bir değer olarak yaşamın içerisinde yer alan güvercinlerin ulusal anlamda yarışmasının düzenlenmesinin Şanlıurfa’ya yakıştığını belirtti. Güvercinin dostluğun ve özgürlüğün ifadesi olduğunun altını çizen Başkan Çiftçi ‘’Yarışmanın fikri sayın Valimiz İzzettin Küçük’ün. Güvercin bazılarımız için sevda, bazılarımız için uğraş, bazılarımız içinde mutluluk kaynağı. Onları uçurmak, onları seyretmek, insana vermiş olduğu huzuru yaşamak Şanlıurfa için anlam ifade ediyor. Yarışma da emeği geçenleri kutluyorum. 30 yarışmacımıza da teşekkür ediyorum.’’ Dedi.

Kentin tanıtımına önemli katkı sağlandı.

Güvercin Güzellik yarışması birçok ulusal basın ve yerel medya yayın organlarında yer aldı. Evinde kırk adet güvercin besleyen Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’ün öncülüğünde düzenlenen etkinlikle Şanlıurfa Güvercinleri ilk kez ulusal gündemde yer aldı. Yarışma ile kentin tanıtımına önemli katkı sağlandı.

Yarışmada ödüller sahiplerini buldu.

Şanlıurfa Gümrük Hanı’nda iki gün süren yarışmada; Şebab cinsleri olan; Külrenk, Miski, Çakmaklı, Siyah beyaz, Halis cinsleri olan; Aynalı, Şami, Alaca, Bağdadi, İspir ve Kara Nakışlılar güvercinler podyuma çıktı. Yarışmada; Şebab-Miski cinsinde; Bahaddin Aslan birinci, Adil Aslan ikinci, Mehmet Emin Karagöz’ün güvercini üçüncü oldu. Şebab-Çakmaklı cinsinde; Bahaddin Güncü birinci, Cengiz Ersöz ikinci, Mehmet Emin Karagöz’ün güvercini ise üçüncü oldu. Şebab-Külrengi cinsinde; Mustafa Bulut birinci, Abdullah Aybar ikinci, Bahaddin Güncü’nün güvercini üçüncü oldu. Şebab-Siyah cinsinde; Cengiz Ersöz’ün üç güvercini de derece elde etti. Şebab-Beyaz cinsinde; Birinci ve ikinci İbrahim Vural’ın üçüncü ise Şahin Kısak’ın güvercini oldu. Halis-Karaaynalı cinsinde; Hüseyin Demirkan birinci, Beşir Türkoğlu ikinci, Hüseyin Demirkan’ın güvercini üçüncü oldu. Haliz-Düz Şami cinsinde; Hüseyin Demirkan birinci, Halil Keskin’in güvercinleri ise iki ve üçüncülüğü elde etti. Halis-Sarı Alaca Bağdadi cinsinde; Gökmen Tuncer birinci, Hüseyin Demirkan ikinci, Gökmen Tüncer’in güvercini üçüncü oldu. Halis-Kara Nakışlı cinsinde; Ahmet Poyrazoğlu birinci, Mehmet İnci ikinci, Ahmet Poyrazoğlu’nun güvercini üçüncü oldu. Halis-İspir cinsinde; Mustafa Çiftçi birinci, Mehmet İnci’nin güvercinleri ise iki ve üçüncü oldu. Yarışmanın birincilere Cumhuriyet Altını ve Kupa, İkincilere Yarım Altın ve Kupa, Üçüncülere ise Çeyrek Altın ve Kupa verildi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 15:59

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER