banner6

Hastalıktan ayağa kalkamaz duruma gelebilirdik

Pandemi sürecinde devletin yaptığı başarılı çalışmalara değinen Kaya, emekliler için de sürecin iyi yönetildiğini söyledi

Hastalıktan ayağa kalkamaz duruma gelebilirdik

Bayram BULUT

Özel Haber

ADANA (İLKHABER)-Tüm Emekliler Derneği  Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya,  “Pandemi sürecinde yaşanan sokağa çıkma kısıtlamasında birer gün izin verilmeseydi, emekliler hastalıktan ayağa kalkamaz duruma gelebilirdi” dedi.

65 yaş üstü emekli vatandaşlar pandemi sürecinde sokağa çıkma kısıtlaması ile karşı karşıya kaldı. Virüsten etkilenmemeleri amacıyla alınan tedbirler kapsamında haftalarca sokağa çıkmayan emekliler için daha sonraki günlerde hafta da bir gün sokağa çıkma izni verildi. Evde oturmaktan bunalan ve hatta çeşitli rahatsızlıkları artan yaşlı vatandaşlar verilen izinle birlikte az da olsa bir nefes aldı.

DIŞARI ÇIKMANIN KEYFİNİ YAŞAMIŞLARDI

Haftanın bir günü kalkan sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde 65 yaş üstü vatandaşlar, parklarda, sokaklarda, ana yollarda dışarı çıkmanın tadını çıkarttı. Yürüyüşler yapan 65 yaş üstü vatandaşlar zaman zaman eğitmenler gözetiminde de sporlar yaptı.  Pandemi sürecinde alınan kazanımların ardından 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamaları da kalktı.

HAREKETSİZLİKTEN KAYNAKLI SORUNLAR

Pandemi sürecinde 65 yaş üstü vatandaşların neler yaşadıklarını Tüm Emekliler Derneği  Çukurova Şube Başkanı Rafet Kaya’ya sorduk. Sokağa çıkma kısıtlamasıyla birlikte emeklilerin hareketsizliklerinden kaynaklı ilk dönemde sağlık sorunları ile karşılaşmaya başladıklarını söyleyen Kaya, ancak sonradan verilen hafta da bir günlük izinle birlikte rahat bir nefes alındığını işaret etti.

YERİMİZDEN KALKAMAZ HALE GELECEKTİK

Sokağa çıkma kısıtlaması devam etseydi yerlerinden kalkamaz hale geleceklerinin altını çizen Kaya, “Pandemi süreci başladığından 65 yaş üstü olarak evlere kapandık. Devletimiz eğer bir günlük izinler vermeseydi bende dahil emeklilerimizin dizlerinde kireçlenmeler oluşacak ve yürüyemez hale geleceklerdi. Emekliler parklarda bir araya geliyor, spor yapıyor, yürüyüş yapıyor bu çok hoşumuza gidiyor. Onlarla konuştuğumda başkanım eğer sokağa çıkma kısıtlaması tamamen devam etseydi biz yerimizden bile kalkamaz hale gelecektik. Kilo aldıklarını söylediler. Şikayet ve söylem çok oldu. Umarım ilerleyen dönemlerde vaka sayısı artmaz. Artık rahat bir nefes alırız.” Dedi.

BAŞARILI ÇALIŞMALAR

Türkiye’de sürecinde çok başarılı yürütüldüğünden bahseden Kaya, “Pandemi süreci çıktığından beri 65 yaş üstü ve 18 yaş altı sokağa çıkması yasaklandı. Emekliler bizden bu süreçte maske istediler. Ne yapacaksınız maskeyi diye sorduğumda. Başkanım evimizde çoluğumuz çocuğumuz var dediler. Bizde devletimizin ücretsiz maske dağıttığını söyledik. Şu sıralarda ise 1 liraya satılıyor. Pandemi olayı dünyayı sarstığı gibi bizim ülkemizi de maalesef sarstı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir sözü vardı Siz efendi biz hizmetkarız diye. Gerçekten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu sözün hakkını verdi. Kendisini tebrik ediyor ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Gerçekten elinden gelenin fazlasını yaptı ve yapmaya da devam ediyor.” diye konuştu.

MASKE VERMEDİLER

Süreç boyuca ve halada emeklilerin kendilerinden maske istedikleri fakat kedilerinin maske talep ettikleri belediyelerden maskenin verilmediğini dile getiren Kaya sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Emeklimiz hala bizden maske istiyor. Seyhan ve Büyükşehir Belediyesi’ne bize maske temin edebilir misiniz? Dedik. Ancak 2 ay geçti hala bize ne maske geldi, ne dönen oldu. Bunu eleştirmek adına söylemiyorum. Sadece emeklilerimiz bunu bilsin istiyorum. Adana Büyükşehir Belediyesi’nden isteğimiz, engelliye, şehit yakına yüzde 50 indirim yapılıyor. Biz aynı uygulamanın emekliye de yapılmasını istiyoruz.

SİVRİ SİNEK

Birde şu konuya değinmek istiyorum. Geçmişte de ifade etmiştim. Adanalı bu sene sivri sineğe mahkum edildi. Bırakın oturmayı yatamaz hale geldik. Bu günlerde ufak ufak zehir sıkılmaya başlandı. Birilerine sorduğumuzda aldığımız cevap pandemi sürecinden dolayı yetişemedik oldu. Bizler Adanalılar olarak, emekliler olarak biz bu memleketin her şeyiyiz. Mazeretten yana değil icraattan yanayız. İcraat yapın sizlere teşekkür edelim.”

AVRUPADA YAŞLILAR ÖLÜME TERK EDİLDİ

Pandemi sürecinde Avrupa ülkelerinde 65 yaş üstü vatandaşların ölüme terk edildiğini gördüklerini dile getiren Kaya, Türkiye’nin ise gerekli tedbirleri alarak 65 yaş üstü vatandaşlara sahip çıktığını belirtti.  Devletin en iyi şekilde pandeminin yayılmasına engel olduğunu  söyleyen Kaya. “Avrupa ülkelerini görüyorsunuz. Yaşlıları ölüme terk ettiler. Devletimiz önlemini aldı. Ülkemizi yönetenlere teşekkür ediyorum. Bir takım tedbirlerle pandeminin yayılmasına engel oldular. Biraz olsun ölüm vakamız az oldu.” İfadelerini kullandı.

İKİ TALEBİ VAR

Emeklilerin bu güne kadar devletten yanlızca iki talebinin olduğunu anlatan Kaya, sözlerini şöyle tamamladı:

“Emeklinin gözü haberlerde. Yada Surviver izliyor. Haberlerde de acaba bize bir zam var mı diye bakıyorlar. Emeklimiz rahat etsin diyoruz. Emeklilerin meselesini bir sefere mahsus çözün. İki tane istekleri var zaten. Biri insanca yaşayacakları bir maaş ikincisi ise TOKİ bu iki konuyu hal etsinler emekliler inanın rahat eder. Emeklinin çok beklentisi yok. Her zaman devletinin yanında oldu ve yanında olmaya da devam edecek. 

TÜM BAKANLARIMIZIN YANINDAYIZ

İçişleri Bakanlığımızdan randevu isteyelim dedik. Ne işiniz var bakanla dediler. Dedik ki siz bize randevu verin biz de bu ülkenin vatandaşlarıyız. Tüm bakanlar bizim de bakanımız. Hepsini seviyoruz. Sorunlarımızı ileteceğiz.”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER