Hastanedeki arkadaşları için kolye ve bileklik yaptılar

Hastanedeki arkadaşları için kolye ve bileklik yaptılar

 MERSİN (İHA) - Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulma aşamasındaki Kadın ve Çocuk Çalışma Grubunca gerçekleştirilen 'Öykücü ablanın arkadaşlık kolyeleri' etkinliğinde bir araya gelen çocuklar, masallar eşliğinde hastanelerde tedavi gören çocuklarla paylaşmak üzere kolye ve  bileklikler üretti.  

  Çocuklardaki paylaşım ve mücadeleyi geliştirmek amacıyla düzenlenen etkinlik ile çocuklar, masallar eşliğinde ürettikleri kolyeleri hastanelerin Onkoloji Bölümünde tedavi gören yaşıtlarıyla paylaşacak. Çocukların 'Öykücü Abla' olarak tanıdığı hikaye anlatıcısı Çağrı Burcu Yücesoy, çocuklara 'Süt Kabuğundaki Fareler' hikayesini anlatarak, çeşitli renk ve ebatlardaki boncuklarla kolye ve  bileklik üretmelerine yardımcı oldu. Yücesoy, ilk defa yapılan etkinlikle ilgili olarak, “Bu çok küçük bir etkinlik olarak başladı. Bunu büyüteceğiz ve mutlaka herkesin boynunda, bileğinde bu kolyelerden görüyor olacaksınız. Güzel işler yapacağız. Bu daha başlangıç” dedi.

  Çocuklara paylaşma ruhu aşılanıyor

  Aldığı masal anlatıcılığı eğitimi ile 7 yıl kadar sivil toplum kuruluşları ve vakıflarda  gönüllü olarak hikaye anlatıcılığı yaptıktan sonra Büyükşehir Belediyesi Kadın ve  Çocuk Çalışma Grubu’nda çalışmalarını sürdüren Çağrı Burcu Yücesoy, etkinliğin  amacının hikayeler ve çocukların üretimiyle paylaşım ve olumsuzluklarla mücadele  davranışını geliştirmek olduğunu söyledi. Yücesoy, “Bugünkü etkinliğimizin amacı  çocuklara öykülerle beraber arkadaşlık kolyeleri yaptırmaktı. Onkoloji Bölümünde  yatan hasta çocuklarımıza hediyeler götüreceğiz. Onlar buraya gelemediği için biz  onların yanına gitmiş olacağız. Daha sonrasında kendilerini iyi hissettiklerinde  onları da buraya alacağız. Hep beraber bir bağ kuracağız” ifadelerini kullandı.

  Sadece paylaşma değil, mücadelenin gücü de anlatılıyor

  Çocuklara Süt Kabuğundaki Fareler hikayesini anlatan Yücesoy, hikayenin etkinliğin amacıyla uyumluluk gösterdiğini belirtti. Yücesoy, hikayeyle ilgili şunları söyledi; "Hikaye, iki farenin macerası. Bir tanesinin macerası erken sonlanıyor. Sebebi de mücadele edememesi. Pes ettiği için sütte boğulmak zorunda kalıyor. Diğeri mücadele eden faremiz. O süt kabuğundan çıkıp, diğer arkadaşlarının yanına gidebiliyor. Hikayemizle aslında yaptığımız etkinlik biraz uyuşuyor. Ben ikisini bağdaştırdım. Çocuklar etkilendiler. Bugün arkadaşlık kolyesinin öyküsü de bu olmuş oldu.”

                                        

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2