banner6

Hava sıcaklığı bayramda düşecek

Adana’da yaşanan bunaltıcı yaz sıcağı Arife günü ve Ramazan Bayramı’nın birinci günü yerini yağmurlu bir havaya bırakacak.

Hava sıcaklığı bayramda düşecek

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana’da yaşanan bunaltıcı yaz sıcağı Arife günü ve Ramazan Bayramı’nın birinci günü yerini yağmurlu bir havaya bırakacak.

Adana’da sıcak hava insanları bunaltmaya devam ediyor. Kent genelinde yaya trafinden çok araç trafiği göze çarpıyor. Adanalı Vatandaşlar sıcakla birlikte  salgına karşı evde kal çağrısına kısmen uymaya devam ediyor.

Son bir haftadan beri etkisini gösteren yüksek hava sıcaklığı hayatı olumsuz etkiliyor. Adana’da Meteoroloji verilerine göre 1929-2020 arasında Mayıs ayında ölçülen en yüksek sıcaklık bugüne kadar 41.3 derece olarak ölçüldü. Son günlerde hava sıcaklığının gölgede 42 derece ölçülmesi ile 91 yılın sıcaklık rekoru kırıldımış oldu. Güneşe direkt maruz kalan termometreler ise 48 dereceyi gösterdiği görüldü.

Hava sıcaklığı ve Korona virüsü nedeniyle Adanalıların büyük bir bölümü evlerinde kalmayı tercih ediyor. Yollarda yaya trafiği çok az bir şekilde görülürken, trafikte araç yoğunluğunun olduğu dikkatlerden kaçmadı. Dışarıda işleri olan vatandaşlar ise binaların gölgeliklerini kullanarak güneşten korunmaya çalışıyor.

Hava sıcaklığı nedeniyle heryıl görmeye alışkın olduğumuz manzaralarda ortaya çıkmaya başladı. Yasak ve tehlikeli olmasına rağmer çok sayıda gencin sulama kanallarında yüzdükleri görüldü. Havanın sıcak olması nedeniyle bunaldıklarını söyleyen gençler, “Suyun içine girerek serinliyoruz” dediler.

 Öte yandan Meteoroji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Çarşamba günü seyreden en yüksek hava sıcaklığı 37 derece oldu. Hava sıcaklığının hafta sonuna kadar 8 derece kadar düşmesi bekleniyor. Meteorolojinin hava tahminlerine göre  21 Mayıs Perşembe günü his edilecek en yüksek hava sıcaklığı 35 derece olacak. 22 Mayıs Cuma günü ise,  hava sıcaklığı 4 derece düşererek 31 dereceye ulaşacak. 23 Mayıs Cumartesi Günü ise güneyli olan hava yerini yağmurlu bir havaya bırakacak. 30 dereceye düşen hava sıcaklığı 24 Mayıs Pazar Günü yani Ramazan Bayramı’nın 1 günü 29 dereceye kadar düşecek ve yağmur etkisini sürdürecek. 25 Mayıs tarihinde ise güneşli hava etkili olacak ve hava sıcaklığı tekrar yükselmeye başlayarak 31 derece olacak.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER