Hayaller de ikramiye kadar büyük

Bu yıl büyük ikramiyenin 80 milyon lira olduğu Milli Piyangonun 'yılbaşı özel çekilişi' için biletler satışa başladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği yılbaşı biletleri hızla tükenirken, hayaller de ikramiye gibi büyük.

Hayaller de ikramiye kadar büyük

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Bu yıl büyük ikramiyenin 80 milyon lira olduğu Milli Piyangonun 'yılbaşı özel çekilişi' için biletler satışa başladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği yılbaşı biletleri hızla tükenirken, hayaller de ikramiye gibi büyük.

Büyük hayallerin kurulduğu, Milli Piyango yılbaşı özel çekili işin biletler satışa sunuldu. Milli Piyangonun '2020 yılbaşı özel çekilişi' kapsamında ödenecek toplam ikramiye tutarı tam 436 milyon 540 bin lira..  Tam bilet 80, yarım bilet 40 ve çeyrek bilet 20 liradan satılıyor.

Büyük ikramiyenin bu yıl 80 Milyon TL olması nedeniyle hem bilet satan kişilerin, hem de alan kişilerin de hayalleri bu daha büyük gibi görünüyor. Kimi geleceklerini garantiye alıp iş kurmak, kimi ev, araba, evlilik ve hatta dünyayı gezmek en çok yapılan hayaller arasında yer alıyor.

Adana’da geçtiğimiz yılbaşı yaklaşık 2 milyon piyango bileti satılırken, bu yıl daha fazla satılması bekleniyor. Ayrıca son 5 yılda büyük ikramiyenin 2 kez çıkması insanları daha da heyecanlandırıyor.

Adana’da çiçekçilik sektöründe çalışan Hüseyin Acar, büyük ikramiyenin kendi biletine isabet etmesi durumunda öncelikle işini büyütmeyi ve sonrasında ise Dünyayı gezmeyi düşündüğünü söylüyor. İyi bir gelecek için yatırımı mutlaka düşündüğünü belirten Hüseyin Acar, “Bu yıl sadece tek bilet aldım ve o da kızımın şansına olacak. Ben eğitimimi tamamlayamadım. Ancak kızımın iyi bir eğitim alması için ne gerekiyorsa yapacağım. Kendime güzel bir ev, gayrimenkul ve sonrasında da ülkemin ve daha sonra dünyanın güzle yerlerini gezmeyi istiyorum” dedi.

Özel sektör çalışanı Ayşe Er de büyük hayalleri olduğunu söylüyor. Öncelikle eğitimini tamalamayı düşünen Er, “Daha üniversiteyi okumadım. Büyük ikramiyenin bana çıkması durumunda iyi bir üniversitede eğitimimi tamamlayıp, iyi bir iş kurmayı istiyorum. Ailem ile güzel bir ev alacam ve sonrasında da artık iyi düşünüp, iyi yatırım yaparak iyi bir gelecek kurmak istiyorum” diye konuştu.

Vatandaşların hayalleri olurda bilet satıcılarının olmaz mı? Onlarında kendince planları var. Kimi emekli olmayı, kimi ise deniz kıyısında bir tatil evi, kimi ise yatırım yapmayı planlıyor.

ŞANS BELKİ BANA GÜLER

Tam 30 yılı geçkin süredir seyyar Milli Piyango bileti sattığını belirten Yunis Öncebe, bu şanstan geri kalmayacağını ve bu kez piyangonun kendi biletine çıkacağını belirterek, “Seyyar satıcı olarak 30 yılı geçtim. Hep vatandaşlarımıza şans dağıtıyorum. Adanalı hemşerilerimiz her yıl başı özel çekilişi için piyango biletlerine büyük ilgi gösteriyor.

HAYALLERE GİDEN KÖPRÜ: BİLET SATICILARI

Vatandaşlarımızın hayallerine gitmesi için adeta köprü görevi görüyoruz. Bu köprüden bizde yararlanalım dedik ve ben de her yılbaşında mutlaka bilet ayırırım. Talih kuşunun kime konacağı beli olmaz. Bu yıl da kendime bilet ayıracağım. Büyük ikramiye bana çıkarsa tek hayalim tabi ki çocuklarıma iyi bir gelecek sağlamak. Artık bizden geçti. Tek düşüncemiz onlar. Sadece güzel bir ve yaşamımın bundan sonrası için dinlenmek. Her kese bol şansalar diliyorum” ifadesi kullandı.

Milli Piyango İdaresi'nin (MPİ) büyük ikramiyesini 80 milyon lira olarak belirlediği '2020 yılbaşı özel çekilişi' için satışa sunduğu biletlere tüm Türkiye’de olduğu gibi daha ilk günden vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

31 Aralık'ta yapılacak yılbaşı özel çekilişinde bu yıl 80 milyon liralık büyük ikramiyenin yanı sıra 1 adet 8 milyon lira, 10 adet 1 milyon lira, 30 adet 100 bin lira, 100 adet 10 bin lira ve 200 adet 5 bin lira ikramiye verilecek.

TAM BİLET 80 TL

Bu yıl belirlenen bilet fiyatları ise şöyle olacak; Tam bilet 80, yarım bilet 40, çeyrek bilet de 20 liradan satılıyor. Milli Piyango yılbaşı özel çekilişi kapsamında ödenecek toplam ikramiye tutarı ise tam 436 milyon 540 bin lira olacak.

Geçtiğimiz hayat geçirilen ‘Yeni nesil’ biletler de alınabilecek. Milli Piyango yılbaşı özel çekişinde de vatandaşlar artık bayiler önünde uzun kuyruklar oluşturmak yerine, ülke çapında sayıları 5 bini bulan sayısal oyun bayilerindeki makinelerden de bu biletleri temin edebilecek.

HER YIL BÜYÜK İKRAMİYE ARTIYOR

Büyük ikramiye her yıl artarak devam ediyor. 2007 ve 2008 yıllarında 25 milyon liraydı. Bu rakam akam 2009’da 30 milyon lira, 2010’da 35 milyon lira, 2011’de 40 milyon lira, 2012’de 45 milyon lira, 2013 ve 2014’te 50 milyon lira, 2015’te ise 55 milyon lira ve geçtiğimiz yıl 60 milyon lira, 2018’de 70 milyon lire vermişti. Bu yıl ise 10 milyonluk artışla büyük ikramiye tam 80 milyon lira olarak belirlendi.

YETKİLİ BAYİLERDEN ALIN

Hayallerin suya düşmemesi için sahte biletlere karşı dikkat etmek gerekiyor. Bilet alırken Milli Piyango İdaresi bayilik ruhsatını (gezici bayilerde yaka kartı) taşıyan ve istenildiğinde ibraz eden kişilerden satın alınması ve biletin arkasında bayi satış mührü bulunmalı. Pürüzsüz veya kâğıdın örselenmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Biletin sol alt bölümde bulunan güvenlik numarası iki parmak arasında gezdirildiğinde rakamların kabarık olduğu hissedilmelidir. Ultraviyole (UV) ışıkta mavi ve açık yeşil renkli parlayan ve kesik çizgiler şeklinde dağılımı bulunan elyaflar (3mm.) bulunmaktadır.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2