banner6

Hayatı Kemal Sunal’la değişen doktor: Emir Nehzati

Belgrad’da başlayıp İran’da devam eden, Samsun’dan Adana’ya uzanan bir hayat öyküsü var Emir Nehzati’nin. Hem Balcalı Hastanesi’nde doktorluk yapıyor hem de dizilerde oynuyor. Mükemmel Türkçesini ise büyük sanatçı Kemal Sunal’a borçlu olduğunu söylüyor.

Hayatı Kemal Sunal’la değişen doktor: Emir Nehzati

 

Belgrad’da başlayıp İran’da devam eden, Samsun’dan Adana’ya uzanan bir hayat öyküsü var Emir Nehzati’nin. Hem Balcalı Hastanesi’nde doktorluk yapıyor hem de dizilerde oynuyor. Mükemmel Türkçesini ise büyük sanatçı Kemal Sunal’a borçlu olduğunu söylüyor.

RÖPORTAJ: MURAT YILDIRIM

Seni biraz tanıyabilir miyiz?

8 yaşıma kadar Belgrad’ta yaşadım daha sonra İran’da, Tebriz’de Üniversite dönemine kadar güzel, hatıra dolu günlerim oldu.

 

Türkiye’ye gelmeye nasıl karar verdin?

 

Üniversite çağına gelince yurt dışında sınava girip, farklı bir dil ve deneyimle eğitimimi  tamamlayıp başka ülkeye ya da kendi ülkeme dönmeyi tercih ettim. Çünkü büyümeyi  ve farklı deneyimlerimin olmasını istiyordum ailem de bu konuda bana destek oldular.

 

 Neden Türkiye?

 

O dönemde bu kadar internet ve bilgi aktarımı da yoktu. Bana en yakın gelen, daha önce gördüğüm, bildiğim ve her tatilde ailemi görmek için uçak bulamasam bile otobüsle Tebriz’e gelebileceğim Türkiye cazip geldi.

 

Türkiye’de zorlandın mı, Türkçeyi nasıl öğrendin?

 

2002’de Türkiye’ye geldim, babamla Ankara’da dershaneye kayıt oldum, ev tuttum ve YOS sınavına hazırlanmaya başladım. İran’da uydu ile Türk kanallarını izlerken, ki o dönemlerde geceleri bir Amerikan filmi ve sürekli Kemal Sunal'ın filmleri verirdi. Ben hiç farkında olmadan Türkce’yi kapmıştım ve bana eğlenceli gelen şey Ankara’da sohbet ederken yabancı olduğumun anlaşıyor olmamasıydı.

Tabi Azerice bildiğim için daha kolay öğrenmiştim hatta bir amcayla sohbet etmiştik ve sen nerelisin  demişti İran deyince şaşırıp, kaç senedir burada yaşıyorsun diye sormuştu.   

 

Kemal Sunal hayranlığın var sanırım

 

Ben Kemal Sunal  hayranıydım. Bence dünyaya bir Charli Chaplin geldi ve bir daha gelmez. Türkiye’ye de bir Kemal Sunal geldi ve bir daha gelmez. Hiç ayna karşısına geçip taklidini yapmadım çünkü başka bir doğallığı vardı ve onu yakalamak imkansız gibi geliyordu bana her bir filmini belki 20 kere izlemişimdir. Üniversiteye başlarken de Tömer’den geçmem hiç zor olmadı. Şabanın sayesinde  Samsun’da 19 Mayıs Üniversitesin’i kazandım. O dönemde doğru hatırlıyorsam 10 tercih yapabiliyorduk YÖS’de ve tıp kontenjanı hem azdı hem de sayılı üniversiteler bir veya iki kişi alıyorlardı.

 

Samsun’da bir üniversiteyi tercih ederken Samsun hakkında bilgin var mıydı?

 

Samsun’u kazandığımı görünce haritada Samsun’a bakmıştımAçıkçası neler bekliyor beni bilmiyordum.  Samsun’dan sadece pideyi duymuştum ve onun dışında bir şey bilmiyordum. Tıp Fakültesi’ni Samsun’da bitirince Avrupa’ya gitmeyi planladım ama yeni bir dil öğrenme ve denkliklerle uğraşmak biraz bana Türkiye’deki tıpta uzmanlık sınavına göre daha uğraştırıcı gibi geldi.

 

Ama TUS sınavına hazırlanmak için dershaneye Ankara’da başlayınca TUS’un da az yanı olmadığını anlamıştım ama artık çok geçtiUzmanlık sınavı sonuçlanınca Türkiye’de bu aralar puanı en yükseklerde bir bölüm olan fizik tedavi bölümünü seçtim, çünkü aklımda iyi bir spor hekimi olmak vardı ve bu yönde ilerliyorum.

 

Adana’ya gelişin nasıl oldu?

 

Adana’da Çukurova Üniversite’sini kazandım. Adana’dan bildiğim ve duyduğum şeyler; kötü, suç işleyen, garip insanların yaşadığı bir şehir ama ben zaten öyle bakmıyordum olaya. Hatta oo nereye gidiyorsun diyenlerde vardı. Bence iyi ve kötü insan her yerde var. Genellemek her zaman yanlış sonuç verir. Haritada bakınca tam da Samsun’un karşısına geçtiğimi fark ettim3 senem burada geçti ve Adanalıların  sıcakkanlı ve delikanlı olduklarını gördüm. Bunu diğer Türk arkadaşlarıma da anlatırım her zaman. İnstagramda Adana’dan hikayeler koyunca da “aa Adana güzelmiş” diyenler oluyor.

 

Oyunculuk nereden çıktı?

 

Ben yavaş yavaş doğu şivesi, Karadeniz şivesi, farklı şiveler  yapmaya başlamıştım ve oyunculuğa da ilgim vardı. Eğer tıp okumasaydım ne yapardım diye sorunca kendime oyuncu olurdum diye cevaplarım kendi kendime,

 

Hangi dizilerde rol aldın? 

 

“Aşk ve Mavi”de Emrah rol gereği şimdi ne yapalım doktor diyince: bir an kitlendimCevap veremedim: şaşırmıştım hayattaki yaşadıklarıma: kim derdi bir gün Tebriz’de kaset filmlerde Küçük Emrah filmlerini görüp, sonra ülke değiştireceğimi ve büyümüş küçük Emrah’ın dizide karşısında duracağımı. Daha sonra bir iki yerde daha oynayabilirdim ufak rollerde ama denk gelmedi ve kaçırdım.

 

Hangi oyuncuları beğenirsin?

 

Beğendiğim oyuncu çok ancak favorim Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz. Özellikle Vizontele’de farklı şive ile  oynamayı isterdim bu isimler beni çok heyecanlandırır.

 

 Mesleğinden memnun musun?

 

Aslında mesleğimi seviyorum ama bu kadar ilgili ile güler yüzlülükle ve hatta farklı şive ve lehçelerle şaka yaptığım ve karşıladığım hastalar bazen beni bile üzebiliyorlar. Bu meslek açıkçası aşkla bende duruyor yoksa Türkiye’de hiç karşılığını alamıyorsun.

 

Tekrar ülkene dönmek ister misin?

 

Benim için ülkeme artık dönüş görünmüyor çünkü 2 sene denklikler sürer kendi ülkeme dönmek istesem ve ben artık sınavlardan yoruldum..

 

Bundan sonra yapmak istediklerin neler?

 

İstanbul’da yaşamayı planlıyorum oyunculuğu da seviyorum ve belki bir gün küçük roller büyük rollere yaklaşır diye düşünüyorum, kim bilir. Hastalarım beni hem ekranda görünce hem önlükle görünce daha da sahipleniyorlar ve verdiğim tedavi sanki daha etkili oluyor

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2017, 15:19

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER