banner6

Hayvan hastalıklarına dikkat!

Kavurucu yaz sıcaklarıyla birlikte hayvan hastalıklarına karşı uyarıda bulunan Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, “Ağustos ayı ile birlikte yüksek sıcaklıklar da yaşanmaya başladı. Bu bağlamda insan ve hayvan sağlığını tehdit eden hastalıkların yayılmasını engellemek için besicilerimiz gerekli tüm önlemleri almalı ve gerekli aşıları yaptırmalıdır” dedi.

Hayvan hastalıklarına dikkat!

Serhat ŞANLI  / ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Kavurucu yaz sıcaklarıyla birlikte hayvan hastalıklarına karşı uyarıda bulunan Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, “Ağustos ayı ile birlikte yüksek sıcaklıklar da yaşanmaya başladı. Bu bağlamda insan ve hayvan sağlığını tehdit eden hastalıkların yayılmasını engellemek için besicilerimiz gerekli tüm önlemleri almalı ve gerekli aşıları yaptırmalıdır” dedi.

Hayvan besicilerinin aşırı sıcaklıklardan dolayı dikkat etmesi gereken hususlar hakkında gazetemize açıklamalarda bulunan Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, sıcaklardan bulaşan hastalıklar ve alınması gereken önlemler hakkında uyarılarda bulundu.

Aşırı sıcaklarda güneş çarpmasıyla yaşanan sıkıntılar, kene ve bitlerin artması, kirli suları içme vb nedenlerden dolayı hayvanların birçok hastalık riskiyle karşı karşıya kalabileceğine dikkat Çeken Nihat Köse, “Sıcaklarda anormal bir yükselişin yaşandığı bir dönemdeyiz. Tabi bununla birlikte özellikle kuzular, keçiler, oğlaklar, buzağılar, civcivler vb. yavru hayvanlar, gebe hayvanlar sıcaklardan çok etkilenmektedirler. Bunların serin yerlere götürülmesi gerekir” dedi.

Hayvan kayıplarının yaşanmaması için besicilere önerilerde bulunan Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, sıcaklarda alınabilecek önlemler hakkında şu bilgilere yer verdi;

“Şuanda besiciler kış boyu kapalı alanlarda beslenen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarını mera ve otlaklarda beslemekte.. Çünkü sıcaklarda hayvanların otlak veya meralarda beslenmesi daha doğru bir şeydir. Ancak önemli olan sıcakların en yüksek olduğu bu aylarda dikkatli olmaktır.

Unutmamak gerekir ki, hayvan hastalıkları tüm dünyada hayvansal üretimin yaklaşık yüzde 20’sini yok etmektedir. Bu kayıp gelişmiş ülkelerde çeşitli önlemler alınarak daha az seviyededir. Zararın daha az olması için hastalığı önlemek gerekir. Çünkü bu hem maliyetlerin daha düşük olmasına, hem de daha çok başarı sağlaması demektir.

İşte gelişmiş ülkeler, hastalıkları önleme konusunda duyarlı olmakta ve bunu da veteriner hekimler aracılığıyla yapmaktadırlar. Hastalık sonrasında iyileştirme çalışmaları için yapılan harcamaların, hastalığı önlemek amacıyla harcanan bütçeden daha fazla olduğu bir gerçektir.

Şöyle bir örnek verecek olursak;  Halk arasında 'tabak' olarak, bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Ayrıca şap hastalığıyla mücadelenin amacı buzağı ölümlerini durdurmak ve bir anlamda da dışarıya bağımlılığımızı ortadan kaldırmaktır.

Bu hastalık ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturur ve et veriminde yüzde 30-45, süt veriminde de yüzde 15-35 arasında verim kayıplarına neden olur. Birde genç hayvanlar bu hastalığa karşı son derece hassastır ve ölümlere neden olabilir.

Unutulmamalıdır ki, bu konuda veteriner hekimlerimiz her zaman yetiştiricilerimizin her zaman yanındadır. Veteriner Hekimler Odası olarak zaten görevimiz, hayvan sağlığının ve insan sağlığının korunması, hayvan refahının iyileştirilmesi, gıda güvenliğinin sağlanması, zoonoz hastalıkların önlenmesi, hayvan ıslahı, tıbbi araştırmalar ve biyolojik çeşitliliğin korunması alanlarında yaptığımız çalışmalarla insanlığa büyük katkılar sağlamaktır.

Bu bağlamda insan ve hayvan sağlığını tehdit eden hastalıkların yayılmasını ya da yeniden ortaya çıkmasını engellemek için tüm yetiştiricilerimizi duyarlı olmalıdır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara şap, brucella, enteretoksemi, mavidil, koyun-keçi vebası, lsd, ve kedi-köpeklere kuduz aşılaması konusunda hassas olsunlar.

Üreticilerimiz,  hayvanlarını bu hastalıklara karşı korumak için tüm aşılarını eksiksiz ve zamanında yaptırsınlar.

Türkiye genelinde, 2019 yılında toplam büyükbaş hayvan sayısı 17 milyon 872 bin, küçükbaş hayvan sayısı da 48 milyon 481 bindir.

NÜFUS ARTTIKÇA İHTİYAÇ DA ARTIYOR

Her geçen gün artan nüfus ile birlikte gıdaya olan ihtiyaç da artmakta, bununla birlikte bugün Dünyanın en önemli sorunlarından birisi olarak güvenilir ve yeterli gıdaya erişebilme gelmektedir. İnsan beslenmesinde çok büyük yeri olan kırmız et ihtiyacımızın karşılandığı büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sağlığı doğrudan insan sağlığını da etkilemektedir.

Bu artış ile birlikte hayvancılığın önemini bir kez daha gündeme getirmekte ve bu bağlamda da hayvan yetiştiriciliğinde önemli olan özellikle buzağıların ölümü hem yetiştiricilerimizin bireysel zararlarına, hem de ülkemizin et ve canlı hayvan ithalatına ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır.

Türkiye’de, her yıl ortalama 5 milyona yakın buzağı doğmakta ve bu doğumların yüzde 15’i ölmektedir. Buzağı ölümlerin başında ise hayvan hastalıkları gelmektedir. Buzağı ölümlerinde oran yüzde 5’e düşürülürse her yıl yaklaşık 500 bin buzağı ekonomiye kazandırılmış olacaktır. Buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi ile et açığından da kurtulma demektir.

ÜRETİME DAYALI PLANLAR ÖNEMLİ

Hayvan varlığımızın azlığından dolayı hayvan ve kırmızı et ithal etmekteyiz. Bu kendi ihtiyacımızı karşılayamadığımız anlamanı gelmektedir. Güvenilir ve sağlıklı bir beslenme, kendi kendine yeten bir ülke olmamız için üretime dönük planların yapılması gerekmektedir. Bu bağlamda veteriner hekimlik çok önemlidir.

Hayvancılık alanında kısa süreli değil, uzun vadeli planlamalar yapılmalı ve acilen hayata geçirilmelidir. Ülkemiz, verimli toprakları, uygun iklimi ve genç nüfusuyla hayvancılıkta büyük bir potansiyele sahiptir. Bunu iyi değerlendirmeliyiz.

Ayrıca hayvancılığa verilecek doğru ve yeterli destekler ile hem kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın, yerlerinde kalmaları, hem de kentlere göç edenlerinde yeniden köylerine dönmelerini sağlamanın yanında yine kendi kendine yeterli bir ülke konumuna gelebiliriz. Neden olmasın? Bunu rahatlıkla yapabiliriz.

Hayvancılık sektöründe yüksek maliyetler dikkat çekmektedir. Yüksek maliyetler nedeniyle üretim de az olmaktadır.  Burada öncelikle maliyetler düşürülmeli ve planlı bir üretim yapılması gerekir”

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER