banner6

Hayvana işkenceye hapis cezası

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, hayvan hakları temsilcileri ile yaptığı görüşmeler sonrasında hayvan hakları konusunda yeni bir yasa taslağı hazırladı. Hayvan sever kuruluşlar çekincelerini dile getirdi.

Hayvana işkenceye hapis cezası

Hayvana işkenceye hapis cezası

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Orman ve Su İşleri Bakanlığı, hayvan hakları temsilcileri ile yaptığı görüşmeler sonrasında hayvan hakları konusunda yeni bir yasa taslağı hazırladı. Hayvan sever kuruluşlar çekincelerini dile getirdi.

Başbakanlığa gönderilen taslağa göre, yunus parklarının kurulması yasaklanacak, sokak hayvanlarını zehirleyene de hapis cezası gelecek. Ayrıca PitbullTerrier, Japanese Tosa, FilaBrasileiro ve DogoArgentino olmak üzere 4 köpek türünü ağızlıksız ve tasmasız gezdirmeme şartı getirilecek. Hazırlanan yasa taslağı konusunda hayvan sever kurumlar çekincelerinin olduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili Atatürk Parkı’nda basın açıklaması yapan Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Konuma Derneği, Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Adana Veteriner Hekimler Odası Seyhan Kent Konseyi, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED)  üyeleri ile hayvan severler hayvan haklarına dikkat çekti. Yasa tasarısı ile ilgili çekincelerini anlatan hayvan severler adına ilk olarak konuşan, Kimsesiz Hayvanları ve Doğayı Konuma Derneği  (KİHAYKO) Başkanı Metin Yıldırım, hayvanları yaşam haklarının korunması, onların yaşayabilecekleri uygun ortamların yaratılması için yeni yasal düzenlemeler yapılmasını istediklerini dile getirdi.

KARAKILÇIK: DOSTLARIMIZ YENİ BİR İTİLAFA YENİ BİR İŞKENCEYE MARUZ KALMAKTADIR

Adana Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına konuşan Avukat Ali Mert Karakılçık ise, hayvan hakları evrensel bildirgesinde her hayvanın yaşam hakkının olduğunu söyledi. Hayvanlara işkence ve kötü muamelenin yapılamayacağını dile getiren Karakılçık, “Hayvanlar insanların eğlencesi olarak kullanılamaz ilkesi mevcuttur. Ne var ki bu gün ülkemizde bu ilkeler göz ardı edilerek, dilsiz dostlarımız yeni bir itilafa yeni bir işkenceye maruz kalmaktadır. Yasalardaki amaç kişilerin cezai yaptırımlarla, caydırıcılık unsuruyla kişilerin suç işlemelerini önlemektir. Bugün mevcut hayvan hakları ihlallerini, hayvanlara karşı işlenen fiilleri kabahatler kanununda idari para cezası ile sınırlandırmak bu işkenceyi, eziyeti hiçbir şekilde önlememektedir.  Hayvanlara işlenen her eylemi Türk Ceza Kanunu’nu kapsamında hapis cezası ile hürriyeti bağlayıcılıkla cezalandırması gerekir. Yoksa kabahatler kanunu ile idari para ceza vermek işe yaramayacaktır. Caydırıcı bir yasa yapılmalı, yoksa bu işkenceler yapılmaya devam edecektir.” dedi.

SAHİPSİZ HAYVAN YOKTUR

Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, İnsanlara hayvanları sevmeyi öğretemediklerini. Hiç değilse cezai yaptırımlarla katliamların, işkencenin önüne geçmek gerektiğini vurguladı. “Daha birkaç gün önce vatandaşın bir tanesi aracın arkasına bir köpeği bağlamış ve sürüklüyordu.  Sanırım 300 TL’lik bir ceza aldı. Bu işin böyle sürmeyeceği için sevmeyi öğretemezsek, ceza almayı öğretmeliyiz. İnsanlar hayvanlarla birlikte yaşamalarının gerekli olduğunu bilincine varacaklar. Sokaktaki hayvanlar için doğru barınma alanları. Sulama, beslenme olanakları sunmaz isek, hayvanları koruyoruz diye bir şey söyleyemeyiz. Sahipsiz hayvan yoktur, kentteki hayvanların sahibi belediyedir ve gerekeni yapmak zorundadır. Onun için bizim çevremizi, belediyeleri ve yasa yapıcıları uyarmak görevimizdir.”diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2017, 16:38

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER