banner6

Hekime şiddet kınandı

Hekime şiddet kınandı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana’da aile sağlığı merkezinde görevli hekimler, göz polikliniğine sevk etmek istediği hasta tarafından saldırıya uğradı.

Olay Adana’nın merkez Seyhan İlçesi’nde bulunan 75. Yıl Emlak Bank Konutları 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde meydana geldi. İddialara göre, sürücü belgesi için sağlık raporu almak amacıyla Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen Doktor Yasemin Ozan’a muayene oldu. Ancak rapor almak isteyen kişinin gözlerinde sıkıntı olduğunu saptayan Ozan, kişiye göz polikliniğine gitmesini söyledi. Bunun üzerine kadın doktorun üzerine yürüyen 65 yaşındaki kişiyi gelen bağırtılar üzerine odaya gelen diğer doktor olan Dr. İsmail Sakar ve hastalar ayırdı.

DARP ETTİLER

Bu kez olay çıkartan kişi kendisini ayıran Dr. İsmail Sakar’a kafayı taktı. Olayın akşamında Aile Sağlığı Merkezi önüne tekrar gelen 65 yaşındaki adam Dr. Yasemin Ozan’a diğer doktora kendisini beklediğini söylemesini istedi. Ozan ise, “ben bir şey söylemem” diyerek içeri girdi. O günün ardından ise, bu kez yanına bir akrabasını alan kişi yine Aile Sağlığı Merkezi önünde beklemeye başladı. Dr. İsmail Sakar’ın dışarı çıkmasını bekleyen kişi eylemini gerçekleştirerek doktora saldırdı. Araya giren hastalar ve vatandaşlar tarafından kavga ayrıldı. Sakar 65 yaşındaki kişi tarafından darp edildi.

HEKİME ŞİDDETİ PROTESTO ETTİLER

Yaşanan olayı Adana ve çevre illerden gelen Aile Sağlığı Merkezleri Federasyonu üyeleri ve sağlık sendikaları üyeleri protesto etti. 75. Yıl Emlak Bank Konutları 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi önünde bir araya gelen kalabalık grup adına konuşan Kadircan Tuncel, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin adresinin bu kez Adana olduğunu söyledi. 65 yaşında bir kişi, ehliyet raporu almak için Adana Emlakbank 2 Nolu ASM’ye başvurduğunu kaydeden Tuncel, bu kişinin muayene olduğu Doktor Yasemin Ozan’ı kendisini başka bir sağlık merkezine sevk etmesi üzerine, şahısın odada alı koyduğu Ozan’a şiddet uygulamaya kalktığını öne sürdü.

HASTALAR VE YAKINLARI AYIRDI

Odadan gelen seslere diğer odadaki hekimlerden Dr. İsmail Sakar diğer hastalar ve hasta yakınlarının da müdahil olduğunu işaret eden Tuncel, “ Aynı kişi, ertesi gün bir arkadaşıyla ASM'ye tekrar gelerek Dr. İsmail Sakar ' i darp etmiştir. Planlanmış ve organize bir şekilde uygulanan şiddet eyleminin sebebi, yine uygunsuz rapor talebi ve meslektaşını şiddetten korumaya çalışmaktır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti artıran unsurlardan başında şiddeti uygulayan kişilerin cezalandırılmayacağı düşüncesi gelmektedir. Sağlık çalışanlarının can güvenliğini tehdit eden şiddet olaylarını önlemenin yolu popülist söylemler değil, vakit kaybetmeksizin yapılacak yasal düzenlemelerdir.

SAĞLIKTA ŞİDDET ÖNLENSİN

TBMM de sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik etkin ve caydırıcı düzenlemeler içeren tasarısı ivedi olarak yasalaşması gerektiğine dikkat çeken Tuncel, “Ülkenin acil çözüm bekleyen sorunları arasında sağlıkta şiddet ilk sıralarda yer almaktadır Sağlık çalışanlarına fiziksel ve ruhsal olarak zarar veren ve giderek artan sağlıkta şiddet olaylarının kamu sağlığı için de tehdit olduğu unutulmamalıdır. Sağlıkta şiddet, diğer hastaların sağlık hizmeti alma haklarını ihlal etmesi sebebi ile kamu sağlığını bozmaktadır. Sağlık çalışanına şiddet bir insan hakkı suçudur, bu ülkenin ayıbıdır. Sağlıkta şiddet bir can daha almadan TBMM de sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik etkin ve caydırıcı düzenlemeler içeren tasarısı ivedi olarak yasalaşmalıdır.” diye konuştu.

TAKİPÇİSİ OLACAKLAR

Tuncel, Genel Sağlık İş olarak üyelerine yönelik saldırıyı kınayarak, yaşanan şiddet olayının faillerinin gereken cezayı alması için idari ve adli tüm aşamaların takipçisi olacağını ifade etti.

DARP EDİLEN DOKTORLAR SORULARIMIZI YANITLADI

Darp edilen Doktor İsmail Sakar ve Yasemin Ozan gazetemiz muhabirinin sorularını yanıtladı. Olayın yan odada bulunan Doktor Yasemin Ozan’ın odasından seslerin gelmesini duymasıyla başladığını söyledi. Odaya girdiğinde 65 yaşındaki kişinin doktor arkadaşını darp etmek üzereyken gördüğünü belirten Sakar, “Müdahale ettim ayırmak için. Beni doktor hanımın yanından uzaklaştırmaya çalıştı. Ona izin vermedim ve hastalarla birlikte onu dışarıya çıkarttım. Doktor hanımda o an polisi aramıştı. Adamın yaşlı ve gittiğini düşünerek şikayetçi olmadı. Ben olaya müdahil olmadım. Adam bize kim tutmuş içerisinde şiddet beslemiş. Benim daha önce hiç görmediğim bu hasta beni o günün akşamında beklediğini gördüm. Yine savuşturdum diğer hastalarla. Bir gün geçti yine bu kişinin beklediğini gördüm. Saldırdı bana ve şiddet uyguladı. İki kişilerdi. Biri ayırmak için gelmiş sözde ama ayırırken onunda ne yapmak istediğini gördüm.” ifadelerini kullandı.  

SAKAR: ŞİMDİ BEN NASIL İŞE RAHAT GİDİP GELECEĞİM

Kişinin içerisinde kin beslediğine dikkat çeken Sakar, “Ama yinede çok şükür bir silah ve bir bıçak kullanılmadı. Bunlarda olabilirdi. Böyle bir şiddeti böyle bir hiddeti nasıl içinde beslemiş. Rapor almak istiyor ama doktor hanımda sana vermeyeceğim demiyor zaten. Seni göze sevk etmem gerekiyor diyor. Demesine rağmen ben alacağım diyerek bu olayı gerçekleştiriyor. Bir insan hekimini beğenmeye bilir başka bir hekime gidebilir. Adam iki  boyunca kin beslemiş içinde. Şimdi ben nasıl rahat rahat işe gidip geleceğim. Benim kızımda 2 ay sonra hekim olacak. Henüz bu olaydan haberi yok. Biz rapor veririz kimseyle bir sıkıntımız yok. Ne gerekiyorsa onu yapmaya hazırız. Bu kişiyi hasta yakınları dışarı atarken, bir şey yapmayın, yıpratmayın iyende yine benim. Bunu hanımı bizzat gördü zaten. Kendisine sorabilirsiniz. Sakalını okşadım amcacım git dedim. Yaşlı biriydi çünkü.” dedi.

YASEMİN OZAN: POLİSİ ARADIM

Doktor Yasemin Ozan ise, olayı şöyle anlattı;

“10 Nisan tarihinde saat 14:00 gibi hastaneye geldi. Ehliyetini değiştirmek için sağlık raporu almak istedi. Bende baktım. Bilgisayardan ismini buldum amcayı oturturdum. Görme muayenesi için yazılar gösterdim. Amca bunu oku dedim. Bana söylediği şu oldu, “Daha küçük yazı yok muydu okutacak” dedi. Tepkisini anladım. Ama his ettirmedim. Yazıları okumaya devam et amca dedim. Amca gözlüğün var mı diye sordum. “Ne alaka gözlük” dedi. “Sen bütün hastalara böyle yapıyormuşsun. Kimse senin yaptığın gibi yapmıyormuş, gidip alıyorlarmış raporu” dedi. Ben de dedim ki herkese yaptığım gibi size de aynı şekilde muayene yapıyorum. “Bu raporu almadan gitmem. Bu raporu vereceksin. Siz böyle yapıyorsunuz sonra ağzınızı yüzünüzü haşat ediyorlar” dedi. Kalkın yerime geçeyim dedim. Kalkmadı. Polisi ararım dedim. Aradım daha da sinirlendi ve üzerime yürüdü. Sesleri İsmail bey duydu. İsmail Bey içeri girmeye çalıştı ama bir taraftan da  kapıyı eliyle kapatmaya çalışıyordu. İsmail Bey, “Kimsiniz kapıyı kapatıyorsunuz” dedi. İsmail Bey’e “Siz kimsiniz ben doktorumla özel konuşuyorum” dedi. Kapıyı kapatıp darp edecekti. Diğer hastalarla birlikte kapıyı iteleyip açtılar. Polis geldi. Yaşlı bir hasta olduğu için şikayetçi olmadım. O gün mesai bitmeden 4.5 gibi bekliyordu. Doktoru bekliyorum söyleyin gelsin” dedi. Ben gidin kendiniz söyleyin dedim. 2. Gün akrabalarıyla birlikte gelip İsmail Bey’e saldırmışlar.”

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 16:32

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42