banner6

Her gelişim bir değişimle başlar

Her gelişim bir değişimle başlar

Serhat ŞANLI / Hande MUŞTU--(ÖZEL HABER)

ADANA (İLKHABER) - Güney Adana Bölgesi’ndeki yoğun göç alarak oluşmuş ve bugün 450 bin nüfusa ulaşmış mahallelerin sosyal ve ekonomik gelişiminin sağlanması amacıyla Adana Valiliği tarafından hayata geçirilen Güney Adana Kalkınma Programı tüm hızıyla devam ediyor.

Program kapsamında “Örgün ve Yaygın Eğitime Katılımın Artırılması ve Eğitimin Kalitesinin Yükseltilmesi”, “Sağlıklı Yaşam Bilincinin Yaygınlaştırılması ve Sağlık Hizmetlerine Erişimin Kolaylaştırılması”, “Kentsel Yoksulluğun ve İşsizliğin Azaltılması”, “Sosyal Yaşam Kalitesinin Artırılması”, “Güvenlik Ortamının İyileştirilmesi” ve “Toplumsal Bütünleşmenin ve Sosyal Uyumun Güçlendirilmesi” stratejik hedefleri doğrultusunda 22 öncelik alanında 104 eylem plan hazırlandı.

İki öncesinde hayata geçirilen program kapsamında şimdiye kadar yüz binlere ulaşılarak hedeflenen amaca adım adım gidilmeye devam ediyor.

Program hakkında gazetemize konuşan Güney Adana Kalkınma Programı’ndan sorumlu Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz, “Hedefimiz göçten yoğun olan mahaller. 2017 yılında valimiz Mahmut Demirtaş’ın talimatı ile bu çalışmaya başladığımız zaman Adana’da özellikle göçten yoğun olarak etkilenen mahallelerde birçok alanda sosyal yaşam, sosyal uyum, yoksulluk, işsizlik, eğitim ve sağlık alanında ne yapabiliriz? Gençlerimiz, yaşlılarımız, çocuklarımız ve engellilerimiz için ne yapabiliriz diye çalışma yaptık ve ilimizde E5’in altı dediğimiz Güney Adana dediğimiz Seyhan ile Yüreğir ilçelerinin güneyini kapsayan mahalleri odak noktasına aldık” dedi.

Amaçlarının bölgede yaşayanlara dokunmak olduğunu ve bugün gelinen noktada 56 projeye ulaştıklarına değinen Yavuz, “Hedefimiz buradaki insanlara dokunmaktı. Bu fikir olarak başladı ve ilk projemiz Yaşama Kulaç At projesiydi. Bu proje ile programı başlattık. Bugün geldiğimiz noktada yaklaşık 56 projeye ulaştık. Temmuz 2017 yılında başladık ve bugün tam 2 yıl oldu. Şu an fiiliyatta 11 yürütücü kurumumuz var. 11 yürütücü kurumuz yönettiği, hazırladığı ve yürüyen 56 proje var. 32 de iş birliği yapılan kuruluş var. Bu 32 kuruluşun içinde belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, odalarımız ve üniversitelerimiz var” diye konuştu.

Başarılı geçen projede gelinen noktanın önemine dikkat çeken Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yacuz şu bilgilere yer verdi;
“Adana’nın güneyi ile kuzeyi arasında sosyal yönden entegrasyonu sağlamak istiyoruz. Güneydeki yaşam koşullarının yükselmesini, vatandaşlarımızın daha mutlu ve daha yasayabilecekleri bir ortama katkı sağlamak istiyoruz.

Yaklaşık 2 yıldır da güzel sonuçlar alıyoruz. Projemiz, İçişleri Bakanlığı’nın açmış olduğu ‘Projem Türkiye’ yarışmasında 'Vatandaş Odaklı' kategorisinde 1.lik ödülüne layık görüldü. Bu, doğru yolda olduğumuzun en güzel kanıtı..

Türkiye genelinde temennimiz bu şekilde yapılan projelerin artmasıdır. Adana temelli olarak projemizi yapıyoruz ama Türkiye genelinde göçten yoğun olan birçok ilde veya ilçede model olabileceğini de düşünüyoruz. Eğer buralardan da bir talep gelirse Güney Adana Kalkınma Programı olarak projelerimizi her yerle paylaşmaya hazırız. Yeter ki ülkemize bu şekilde bir katkı olsun ve vatandaşımıza dokunalım.

Projemiz ile vatandaşlarımıza dokunmak istiyoruz. Onlara eğitimle, sağlıkla, işsizlikle, yoksulluğun azaltılmasıyla veya diğer projelerimizle dokunmak istiyoruz. Sorunlarına, sıkıntılarına el atmak çözümlerini bulmak istiyoruz. İnsanların sorunları çözüldükçe daha mutlu, daha huzurlu bir kent ortaya çıkıyor. Umarız sosyal uyumla birlikte Adana’da daha mutlu insanların sokaklarımızda mahallelerimizde dolaşmasına katkı sağlarız.

Programımızın geri dönüşümünü de takip ediyoruz. Sayın valimiz Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında bir yönlendirme, yönetme kurulumuz var ve kurulumuz toplanarak projelerin geldiği aşama ile nasıl ilerlediği hakkında bilgi veriyor.

Yürütülen bazı projelerin, günün şartlarına, ihtiyaçlarına ve sorunlarına göre bazen revize edilmesi ihtiyacı oluyor. Diğer taraftan bu 56 projenin sahada izlemesini yapıyoruz. İzleme için kalkınma ajansını görevlendirdik. 56 projemiz sahada 104 eylemle yürüyor.

2018-2023 eylem planı oluşturduk ve 6 stratejik başlık var. Bu stratejik başlıklar sosyal uyum, sosyal yaşam, işsizliğin ve yoksulluğun azaltılması, eğitim, sağlık, gençlik.. Bu 6 stratejik başlığın altında 104 ayrı eylem var. Bu 104 eylem planımızı, kalkınma ajansımız her 4 ayda bir raporluyor. Hangi eylem maddesi ile hangi kurum ne yapmış hangi kurum ne durumda bunu raporluyor. Bunun sunumu yapılıyor. Eksik kalan noktalarla ilgili nedenler araştırılıyor.

Bir de 56 projenin sahadaki çıktılarının izlenmesini yapıyoruz. Örneğin eğitimle ilgili projemizin faaliyetleri neler? Okul öncesindeki çocuklarımızın okullaşmasını arttırmak. Bu hedeflere varılmış mı? Dört ay önce neredeymiş? Şimdi hangi noktadayız? Bunların tek tek izlemesini yapıyoruz ve izleme raporları yönetim kuruluna sunuluyor. Valimiz Mahmut Demirtaş’ın başkanlığında hepsi gözden geçiriliyor.

Ayrıca bazı projelerde faaliyetleri revize etme yoluna gidiyoruz. Sorun tespit edilip, sorunlara çözümler getirmişiz. Ama sahada yaptığımız izlemelerde bu çözümleri farklılaştırıp, şu metotlarla gitsek sorunları daha iyi çözeceğiz diyerek her şeyi takip ediyoruz. Takip en önemli konu..

Eğer yaptığımız işlerin sahada takibini yapmazsak, yapılan bu işler nasıl yapılıyor? İstediğimiz gibi mi yürüyor? Yapılan işlerden istediğimiz sonuçlar gerçekten bunlar mıydı? Bunların takibini yapmalısınız.

Bakıyorsunuz çok değerli projeler belki takip edilmediği için hiçbir sonucunu almadan ortadan kalktı. İşin özü takip ve faaliyetleri yerinde görmek. Bu işin mimarı sayın valimiz Mahmut Demirtaş ve bu işe gönlünü koydu. Her konusuyla ve en ince ayrıntısına kadar ilgilendi. Kendisine ne götürülse konuyu alıyor ve sahipleniyor. O konunun takibini yapıyor. Aslında bu işin başarısı bir noktada o.

Projelerimizden bazı örmekler verecek olursak; örneğin kanser taraması ile ilgili kadınlarımız özellikle çok önemli sonuçlar verdi. Görevlendirdiğimiz personeller kadın personellerimiz. Kanser tarama araçlarımızı mahallelere kadar götürüyoruz. Birbirlerine haber veriyorlar. Eğer olumsuz bir veri çıkarsa bu sefer direkt hastaneye yönlendiriyoruz. Rahatsızlık ilerlemeden müdahale edilsin. Böylelikle insanlarımız zamanında tedavisine başlamış oluyor. Bu çok önemli...

Güneyin turuncu kadınların umudu projemiz var. Kadınlarımız önce kursa alınıyor, meslekle ilgili bilgiler veriliyor. Kurs sonrası sertifikalar verildi. Şimdi uygulamasını yapıyorlar. Kendi reçellerini kendileri yapıyorlar. Kadınlarımıza yönelik kooperatif kurmayı düşünüyoruz. Eğer bunu başarırsak bu işi daha organizasyonlu olarak ele almış oluruz.

Lezzet festivalinin de bu yıl üçüncüsünü yapıyoruz. 4-5-6 Ekimde gerçekleştireceğiz. Lezzet festivali ile birlikte orada kadınlarımızın üretmiş olduğu ürünlerinde orada tüm Adana’ya tüm dünyaya tanıtmış olacağız.

Yüzme kurslarımız var. Adananın her tarafında kanallar var. ‘Yaşama Kulaç At’ projesi 2017 temmuz gibi başladı. 2017 boğulma vaka sayısı 24’tü. Biz bu proje ile çocuklarımızı yüzme havuzlarına götürdük. DSİ ve emniyet ile birlikte kanallarda bazı fiziki tedbirler aldık. Oldu ki çocuklarımız kanala girdikleri zaman eğer bir sıkıntıyla karışılacakları zaman tutunacakları ve kendilerini koruyacakları halatlar konuldu. Fileler konuldu. Tutunacakları çubuklar kuruldu. Geçtiğimiz 2018 yılında boğulma vakaları 9’a düştü. Hedefimiz tabii ki sıfırlamak. Evlere ateş düşmesin. Şimdi DSİ uyarıcı anons sistemi geliştirdi. Anons sistemi ile ara ara bu konu hakkında uyarıda bulunuyor. Onların ihtiyaçlarını giderecek havuzlara yönlendirmek önemli.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER