banner6

Her yıl 230 lösemi hastası çocuk hayatını kaybediyor

Her yıl 230 lösemi hastası  çocuk hayatını kaybediyor

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-Çağımızın en kötü hastalıkları arasında yer alan lösemi hastalığı (kanser) vakaları artarak devam ediyor. Türkiye’de 2017 yılının resmi rakamlarına göre 3 bin lösemi hastası çocuk ülkemizde bulunuyor. Bu lösemi hastası çocukların sağlıklarına kavuşması için ilik nakli gerekiyor. Uygun donör bulunması durumunda çocuklar tedavi safhasına geçip sağlıklarına kavuşabiliyor. Türkiye’de uygun ilik bunamadığı için her yıl 230 lösemi hastası çocuk hayatını kaybediyor.

TEDAVİ İÇİN ADANA’YA GELİYORLAR

Adana’da bulunan hastanelerde Güneydoğu bölgesinden hastalarda gelerek tedavi görüyor.  Kent dışından ve hatta yurt dışından bile kente gelerek tedavi görmek isteyen hasta aileler konaklama sorunu yaşıyor. Tedavilerin gerçekleştiği hastane çevresinde bulunan mahallelerde ev tutmak isteyen aileler, korkunç miktarda yüksek ev kiraları ile karşı karşıya kalıyor. Bir çok aile hastanelerde veya sokaklarda kalmak zorunda kalıyor.

SON YILLARDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Konuyla ilgili Mavi Çocuk Umut Işıkları Derneği Başkanı Kemal Yücel ile görüştük. Yücel, çocuk kanser vakalarının son yıllarda artış gösterdiğini söyledi.  Tam olarak güncel sayısal verilere ulaşamadıklarını belirten Başkan Yücel, iki yıl önceki verilere göre ülkede 3 bin lösemi hastası çocuk olduğunu kaydetti. Hasta çocukların 3’te birinin Adana’da tedavi olduğunu kaydeden Yücel, “Biz bakanlığın sayısal bilgilerini ancak iki yıl önceki rakamlarla takip edebiliyoruz. Türkiye genelinde ki hasta sayısını öğrenmek için. Şuan itibariyle ülkemizde yaklaşık 3 bin lösemi hastası çocuk var. İlimizde ise bu rakam bölge olmamızdan dolayı çok yüksek. Hasta çocukların neredeyse 3’te biri Adana’da tedavi görüyor.” dedi.

DONÖR OL HAYAT KURTAR

82 Milyon nüfusa sahip ülkemizde yaşayan insanların yüzde 10’un bile kök hücre donörü olması durumunda  çocukların hayatta kalacağına dikkat çeken Yücel, “Güneydoğu bölgesindeki hastalarımızda Adana’ya geliyor.  Sınır olmamızdan kaynaklı, Irak, Suriye, Cezair, Fas, Bosnahersek, Kırgıkistan gibi ülkelerde yaşayan hastalarda Türkiye’ye geliyor. Bunların hepsi bölgemizde tedavi oluyor. Bu 3 bin çocuğun hayatını kurtarmak hiç zor değil. Onlar ilik nakli olursa, hayata tutunacaklar. Yaşama bağlanacaklar. Ülke nüfusumuzun yüzde 10’u bile kök hücre donörü olursa çocuklarımız hayatta kalacak. Çünkü yıllık can kaybımız çok yüksek.” diye konuştu.

HIRYIL 230 LÖSEMİ HASTASI ÇOCUK ÖLÜYOR

Her yıl ilik nakli olamayan 230 lösemi hastası çocuk hayatını kaybettiğinin altını çizen Başkan Yücel, “Yılda ilik nakli bulamağı için 230 çocuk lösemi hastalığından hayatını kaybediyor. Bu çocuklarımızı göz göre göre kaybediyoruz. Tedavisi mümkün, şifası var. Şifası ilik naklinde. İlik nakli olurlarsa uygun donör bulunursa çocuklarımız hayatta kalacak. Göz göre göre bu çocuklarımızı biz kaybediyoruz. Biz istiyoruz ki donör sayısı artsın, çocuklarımız yaşama tutunsun, hayatta kalsınlar, evlerinde aileleriyle birlikte otursun, okula gitsinler istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 KALACAK YERLERİ YOK

Adana’da ve diğer illerde yaşanan önemli bir sıkıntının ise, tedavi için kente gelen ailelerin kalacak yer bulamaması olduğunu vurgulayan Başkan Yücel, “Birçok yerde olduğu gibi İlimizde de yaşanan büyük bir sıkıntımız daha var. Bunu da ifade etmek istiyorum. Şehir dışından kentimize gelen ailelerin barınma sorunu var. Kira fiyatları hastane civarlarında çok yüksek. Ev sahipleri bu konuda çok acımasız davranıyor. Raiç bedellerin iki katı ve hatta üç katı kira istiyorlar. Biliyorlar ki bu insanlar o bölgede ev tutmaları ve hastane civarında yaşamaları gerekiyor. Çok acı bir durum, vicdansızlık diye niteliyorum.  Çünkü  o insanlar barınma sorunun çözemezlerse sokakta kalacaklar.” şeklinde konuştu.  

SOKAKTA KALMALARI

Yücel, lösemi hastası çocukların ev bulamayarak sokakta kalmasının tam bir facia olacağını dile getirerek, “Sokakta kalırlarsa da lösemi hastası çocuk maalesef enfeksiyondan hayatını kaybedecektir. Gittiğim şehirlerde de bunlara rastladım. Kayseri’de, Ankara’da özellikle İstanbul’da, Antalya’da çok yüksek ve fahiş fiyatlarla evler kiralanıyor. 1+1 evin aylık kirası 3000 lira. Gerçekten çok yüksek bir rakam bu. Bu konuda da hassas davranılması gerekiyor.” dedi.

ONKOLOJİ KONUK EVİ YAPILSIN

Adana’ya onkoloji konuk evi yapılması gerektiğini söyleyen  Yücel, “Buna çözüm var aslında, başaranlarda oldu. Onkoloji Konuk Evleri yapılmalı. Çankaya Belediyesi bunu yaptı. Altındağ Belediyesi de bunu başardı. Ankara Belediyesi de yapmıştı. Hemen yanı başımızda olan şehirlerden olan Şanlıurfa’da Eyüp Belediyesi bile küçük bir ilçe belediyesi olmasına rağmen büyük bir hasta konuk evi yaptı. Hastalar ve yakınları bu konuk evinden tedavi süreçleri boyunca yararlanabiliyor. Küçücük ilçe belediyeleri bile bunu başarabilmişken, Adana gibi büyükşehir belediyeleri çok çok daha fazlasını yapabilirler. Umarım en kısa zaman da Adana’da hasta konuk evinin yapılmasını talep ediyorum.” diye konuştu.

VALİ VE BELEDİYE BAŞKANINDAN TALEP ETTİ

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın bu işe öncülük etmesini istediklerini belirten Yücel,  sözlerini şöyle sürdürdü;

“Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar, Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş umarım bu konuda öncülük ederler. Bizimde bir hayalimiz zaten bu. Çok zor durumda insanlar. Bu dönemde gece vakti hastaların sokakta barınmalarını görmemiz üzüntü verici. Aracı olan aracında kalıyor. Hastanenin mescidinde kalanlar var. Ne yazık ki bölgede ki camilerde bu insanlara kapılarını açmıyorlar. Hasta yakınları gece orada kalabilsinler diye talep ediyor ama maalesef bu anlamda da cami hocalarımız örnek bir adım atmalılar.”

KAYSERİ ÖRNEĞİ

Kayseri de bir cami hocasının konuk evi yaptığını ve insanların orada barına bildiklerini anlatan Yücel, “Kayseri cami hocası gibi bir örneğimiz var. Develi’ye gittim orada gördüm. Cami hocası kendi imkanlarıyla bir konuk odası yapmış. Yolda kalanlar, mağdur olan insanlar bu konuk evinde kalabiliyor. Yeme içme konusunda da destek oluyor. Bir cami imanı bunu başarabiliyorsa çok çok büyük imkanlara   sahip yerel yönetimlerde bunu başarabilirler. Bu sıkıntımızın acilen çözülmesi gerekiyor.”  ifadelerini kullandı.  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER