banner6

Hormon yok

Çukurova’nın önemli yatırımlarından BRY Tarım ortaklarından Sezi Dağdemir, yetiştirdikleri domatesin özelliğini anlattı

Hormon yok

Hormon yok

 

MURAT YILDIRIM

Biber yetiştiriciliği ve biber salçası üretimini hormon kullanmadan yaptıklarını söyleyen BRY Tarım Ortaklarından Sezi Dağdemir, öz kaynaklarıyla kurdukları BRY Tarım Topraksız Salkım Domates Modern Üretim Tesisleri’nin bölgede yapılan önemli yatırımlardan biri olarak bilindiğini ifade etti.

“YURTDIŞINDAN DA YOĞUN TALEP ALIYORUZ”

Domates yetiştiriciliğini başarılı bir şekilde sürdüren Dağdemir, yurt içi pazar taleplerini BRY Domatesleri ile karşılamaya çalıştıklarını belirterek, son zamanlarda Ukrayna olmak üzere yurtdışından da yoğun talep aldıklarını söyledi. Topraksız meyve sebze yetiştiriciliğinin son dönemlerde tarım sektöründe önemli gelişmeler kaydettiğini söyleyen Dağdemir, “Amacımız, tarım sektöründeki topraksız ürün yetiştiriciliği çalışmalarımıza güç kazandırarak bölgemizin tarım sektörünün gelişimine BRY markası ile katkı sağlamak ve diğer iyi tarım uygulamalarını teşvik edici olmaktır. Sera yetiştiriciliği sebzelerin az üretildiği ya da hiç üretilemediği dönemlerde yetiştirilmesine olanak sağlarken, verim en üst düzeye çıkarak, kalitesinin artmasına ve iklimden kaynaklanan risklerin minimize edilmesine olanak sağlamaktır.” diye konuştu.

“ÜRETİMİN HİÇ BİR AŞAMASINDA HORMON KULLANILMIYOR”

Üretimde döllenmeyi bombus arılarıyla yaptıklarının altını önemle çizen Sezi Dağdemir, bu arıların çalıştıkları koşulların huzurlu ortamlar olduğunu, meyve kalitesinin yüksekliği, daha sağlıklı ürün için bu arıların dölleme yapmasının çok önemli olduğunu ifade etti. Üretimin hiçbir aşamasında hormon kullanmadıklarını da altını çizerek aktaran Dağdemir, “Sera alanı çelik konstrüksiyon sistemi ile yapılmıştır. Standart taban ısıtma borularının haricinde özel olarak üretilen bitki ısıtma borusu döşenerek bitkilerin yaprakları arasında biriken ve bir çok hastalığa sebep olan nemli havanın önüne geçilmiştir. Topraksız kontrollü üretim serasının ısıtma sistemi için gerekli olan kalorifer kazanı ısı dağıtım kolektörü pompa ve vana grupları ile yapılmaktadır. Sulama, iklim kontrolü ve otomasyon sistemi bitkilere uygulanan işlemin her aşamasında bilgisayar kontrolünde kurulmuş olup bitkilere uygulanan işlemin her aşaması bilgisayar kontrolünde yapılıp kaydedilmektedir. Bu otomasyon sistemi sayesinde bitkinin doğal yollar ile maksimum verim için isteyeceği maksimum fayda kendisine sunulmuştur. Sera içerisinde hava sirkülasyonu için fan, iklim kontrolü için termal perde bulunmaktadır.” dedi.

“PİYASADA BİLİNEN BİR MARKAYIZ”

Aynı zamanda kendi ürettikleri domateslerden, hijyen koşullara önemli ölçüde dikkate alınarak BRY Domates salçasını ürettiklerini söyleyen Dağdemir, “Bunun için işletme üretim belgesini aldık. BRY olarak marka tescili de yaptırdık. Üretilen salçalarımız perakende olarak satılıyor ve beğeniliyor. İlaç kalıntısı olmaması, hormonsuz olarak yetiştirilmesi ve hijyene önem verilerek üretim aşamalarından geçmesi piyasada bilinirliliğimizi göstermiştir.”

“YETERSİZ REKABET GÜCÜ VAR”

Öncelikle en büyük sıkıntılarından birinin ürettikleri ürünle ve yatırım maliyetiyle kıyasladığınızda hiçbir kontrolden geçmeyen, toprağında, suyunda ne olduğu belli olmayan, hormon kullanmış mı kullanmamış mı bilinmeyen üreticiyle İYİ TARIM UYGULAMASI’na tabi olmuş üreticilerin aynı kategoriye konulması olarak açıklayan BRY Tarım Ortaklarından Sezi Dağdemir, “Üretici olarak 1. Sınıf ürünlerimiz tüketiciyle buluşmadan önce hale gidiyor. Hal nakliyesi, stopajı ve komisyonu da biz üreticilere yükleniyor. İşçilik maliyetleri, kömür maliyeti derken üreticinin emeği buhar olup gidiyor. Hal kanunu bizce gözden geçirilmeli. Üreticiler fiyat belirleyemediği için maalesef ve üretici de tüketici de mağdur oluyor. Fiyat konusunda direnme şansımız olmuyor. Yetersiz rekabet gücü var. Örtü altı üretiminde mazot, gübre, toprak analiz desteği yetersiz. Fide maliyetleri oldukça yüksek. Fide desteği verilmeli.” diyerek üreticilere desteğin artırılmasını istedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2017, 17:45

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42