İncefikir: Corona ekonomik faaliyetleri de vurdu

Tüm Dünyada korkuya neden olan corona (Covid-19) virüsünün insan sağlığı kadar ekonomik faaliyetleri de olumsuz etkilediğini belirten Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, “İnsanların kalabalığa karışmamak için alışverişten kaçınmaları ve işgücü arzının daralması sonucunda talep ani olarak düşmektedir. Bu durum olası salgınların piyasaları hem talep hem de arz yönünden sıkıntılı bir sürece sokacağını göstermektedir” dedi.

İncefikir: Corona ekonomik faaliyetleri de vurdu

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Tüm Dünyada korkuya neden olan corona (Covid-19) virüsünün insan sağlığı kadar ekonomik faaliyetleri de olumsuz etkilediğini belirten Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, “İnsanların kalabalığa karışmamak için alışverişten kaçınmaları ve işgücü arzının daralması sonucunda talep ani olarak düşmektedir. Bu durum olası salgınların piyasaları hem talep hem de arz yönünden sıkıntılı bir sürece sokacağını göstermektedir” dedi.

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona (COVID-19) virüsü yayılmaya devam ediyor. Tüm Dünyada virüse yakalanan vakaların sayısı 155 bini geçti. Bir yandan virüse karşı tüm dünya genelinde tedavi aranırken salgından hayatını kaybedenlerin sayısı da 5 bin 800'ü geçti.

Corona virüs, sağlıktaki etkisinin yanında küresel ekonomiyi tehdit ediyor. Hem üretim hem de hizmet sektörünü de etkisi altına alan corona virüsünün küresel ekonomiye etkisinin 1 trilyon doların üstünde olacağı tahmin ediliyor.

Özellikle hastalığın ilk çıktığı ve yayıldığı yer olan ve dünyanın gıda, otomotiv sektörü, oyuncak, turizm, teknoloji endüstrisi, çip üretimi, havacılık, ve daha birçok ürün ve hizmetin yer aldığı Çin'i vurması ayrı bir sorun olarak görülüyor.

Corona virüsünün ekonomideki etkisi hakkında konuşan Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, “En basitinden her yıl yüz binlerce tarım paydaşını buluşturan Türkiye’nin en büyük tarım fuarı olan Konya Tarım Fuarı’ndan sonra yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı da corona virüsü nedeniyle ertelendi. Şuanda uluslararası ölçekte bir kriz ile karşı karşıyayız. Bunun için gerekli önlemler hızla alınmalıdır” dedi.

Tarımda politikalar belirlerken iç piyasa ve dengelerin yanı sıra yurtdışı ve küresel piyasa dengelerinin de gözetilmesi gerektiğine dikkat çeken İncefikir, “Tarımda kısa vadeli politiklar yerine orta ve uzun vadeli politikalar oluşturarak üretimin desteklenmesi gerekir. Bugünün dünyasında herkes az ya da çok küresel kamu mallarına bağımlı durumda. Ülkeler ve insanlar bu mallar olmaksızın yapamamaktadır.

Salgının en önemli ekonomik etkisi, salgın ortaya çıktığında insanların kalabalığa karışmamak için alışverişten kaçınmaları ve işgücü arzının daralması sonucunda talebin ani olarak düşüş göstermesidir. Bu durum olası salgınların piyasaları hem talep hem de arz yönünden sıkıntılı bir sürece sokacağını göstermektedir. Arz talep dengesindeki bozulmadan en çok etkilenecek sektörün gıda ve turizm olacağı tahmininden yola çıkarak bu alanda faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve şahısların devlet desteğinden faydalanmaları çok önemlidir” diye konuştu.

ABD Merkez Bankası FED’in faiz indirimne de değinen İncefikir, “FED faiz oranını 2008 krizinin ardından ilk kez sıfıra indirdi. Koronavirüs ve petrolün tetiklediği ekonomideki durgunluk piyasalarda sert satışları getirince FED, mart ayı içinde ikinci kez olağanüstü faiz indirime gitti ve faizi sıfırladı. Banka ayrıca 700 milyar dolarlık parasal genişlemeye başladı. FED’in faizi sıfıra indirmesi oldukça mantikli. Fakat bu kararı aldıran neden önümüzde ki ekonomik gidişatın ne olumsuz olacağının bir göstergesidir” ifadesi kullandı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2