İncefikir: Tedbiri elden bırakmayın

İncefikir: Tedbiri  elden bırakmayın

Serhat ŞANLI/ÖZEL HABER

ADANA (İLKHABER) – Son yıllarda üreticilerin korkulu rüyası haline gelen Akdeniz meyve sineği ile mücadele devam ediyor. Çalışmalar hakkında bilgi veren Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Cahit İncefikir, tüm paydaşlar ile hummalı bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek; “Tüm paydaşlarımızla birlikte etkin mücadele içerisinde olmakla birlikte, Akdeniz Meyve Sineği zararlısının popülasyonunu çok sıkı takip ediyoruz. Burada önemli olan tedbiri elden bırakmamaktır” dedi.

Son yıllarda Çukurova’da bitkisel üretim alanlarının, Akdeniz Meyve Sineğine konukçuluk eden nar, hurma, kayısı, erkenci narenciye çeşitleri, nektarin ve şeftali gibi türlerin artması ile birlikte, özellikle kış aylarında havaların sıcak geçmesi, bu ürünlerin en büyük zararlısı olan Akdeniz Meyve Sineği(AMS) riskini de getiriyor. 2017 yılında AMS popülasyonunda adeta patlama olması ile birlikte, üreticiler tüm paydaşlar ile birlikte hummalı bir çalışma içerisine girerek son 2 yılda büyük başarı elde etti.

Akdeniz Meyve Sineğinin en fazla arttığı dönem olan meyvelerin tatlanma dönemi Ağustos ayı ile birlikte üreticilere uyarılarda bulunan Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Cahit İncefikir, “Yaz döneminin en sıcak dönemine girmemizle birlikte hasat dönemi geldi. Meyvelerin tatlanmaya başladığı bu dönemde zararlıya konukçuluk edecek yeşil alan sadece narenciye kaldı. Mücadeleyi devam ettirmek gerekiyor” dedi.

Ekonomik olarak narenciyenin hem bölgemiz, hem de ülkemiz için büyük önem taşıdığını ve bu bağlamda tüm paydaşların çalışmaları sürdürdüğüne değinen İncefikir, “AMS artışı hem ülkemiz, hem de bölgemizin ekonomisi açısından önemli bir yere sahip olan narenciyede büyük risk oluşturuyor. Bu bağlamda AMS (Akdeniz Meyve Sineği) ile mücadelede üretici, üretici bitlikleri, Kamu ve STK, ziraat odaları el birliği son iki yıldır büyük bir çalışma içerisine girdi” diye konuştu.

Sonuca ulaşmak için tedbirin elden bırakılmaması gerektiğine dikkat çeken Seyhan Ziraat Odası 2. Başkanı Cahit İncefikir, yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek şöyle konuştu;

“Üreticilerimiz ile devamlı irtibat içerisindeyiz. Tüm ürünlerde çalışmaları titizlikle sürdürüyoruz. Etkin mücadele için üreticilere eğitim ve bilgilendirmeler yapılıyor. Özellikle hasat yapılan meyve ağaçları üzerindeki ve yere dökülen meyvelerin toplatılması bölgemizde önemli ürünler olan kavun, karpuz gibi hasat edilen bostanlardan geriye kalan meyve artıklarının sürülerek toprağa karıştırılması ve gerekli ilaçlamalar takip ediliyor.

İki yıl önce başlayan yani 2018 yılında uygulanan AMS mücadelesi Acil Eylem Planı bu yılda da titizlikle yapılıyor. Adana genelinde 15 ilçede 7/24 takip ediliyor. Yaptığımız çalışmalarda narenciye bahçelerinde tuzaklarda izlenen meyve sineklerinde geçen yıllara göre önemli düzeyde bir azalma olduğunu gördük ve bu bizleri sevindirdi. Şuanda bölgemizde son yıllarda ekimi artan sert çekirdekli ürünlerin hasadı neredeyse bitme noktasına geldi. Bundan sonra sadece narenciye ürünleri kaldı.

Bilindiği gibi bu yıl yıl ilimizde iklim şartlarındaki olumsuzluklardan dolayı (kuvvetli yağışlar, dolu, rüzgar, gece-gündüz sıcaklık farkı, düşük nem gibi nedenlerden dolayı turunçgillerin çiçeklenme döneminde döküm gibi sıkıntılar yaşadık. Bu dökümler özellikle limon (Enterdonato) ve erkenci mandalin çeşitlerinde oldu. Şimdi AMS mücadelesini aksatırsak, yaşanan dökümler ile birlikte daha çok zarar edebiliriz.

Ayrıca Ağustos sonu ile birlikte yavaş yavaş erkenci dediğimiz çeşitlerin hasadına başlanacak. Bayram sonrası mısır hasadı da bölgemizde başlar. Bir bakıma çevrede yeşil kalan sadece narenciye bahçeleri kalacak.

Mücadele de aksatmalar olursa AMS zararlısı yumurtalarını bırakmak için narenciye bahçelerini tercih edecektir. Çünkü havalar halen sıcak ve AMS için ideal sıcaklık halen devam ediyor. Bu bakımdan üreticilerimiz gerekli takiplerin yapmalı ve ilaçlamalarını aksatmamalıdır.

Narenciye hem bölgemizin, hem de ülkemiz için tarımının lokomotifi konumundadır. Bugün Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 200 bin dekarlık alanda narenciye üretimi yapıyor ve bu alandan da yıllık ortalama 4 milyon tonluk ürün alınıyor ve alınan ürünün yarısını da ihraç ediyoruz.

Yaptığımız ihracatın yüzde 40-50’sini Rusya, bir kısmı Avrupa ve geri kalanı da Orta Doğu ülkelerine yapıyoruz. Bundan da ülke ekonomisine yaklaşık 1 milyar dolarlık bir katkı sağlanıyor. Adana ilimiz de narenciyede önemli bir yer ve ülke üretimin yaklaşık yüzde 30’unu karşılıyor.

Dünyanın en önemli ve verimli topraklarını barındıran Çukurova’da tarım yapan üreticilerimiz, artık her şeyin bilincindedir.  Tarımın önemini iyi bilen Çukurovalı üreticilerimiz için sıkıntı yaratan AMS ile son iki yıldır yaptığı mücadele zaten bunu gösteriyor.

Sadece narenciye değil, son yıllarda bölgemizde meyvede çeşitlilik artışı yaşanıyor. Özellikle nar, hurma, kayısı, erkenci narenciye çeşitleri, nektarin, şeftali gibi birçok ürün çeşidi artık bölgemizde yer almaktadır.

Akdeniz Meyve Sineğine en büyük konukçuluk eden nar, hurma, kayısı, erkenci narenciye çeşitleri, nektarin, şeftali gibi çeşitlerin artması, bundan sonraki yıllarda da aralıksız olarak Akdeniz Meyve Sineği ve diğer zararlılar ile mücadele etmemiz gerektiğini gösteriyor.

Üreticilerimizin bu konuda hassasiyetli olacaklarına eminim. Üreticilerimiz mücadeleye devam etsinler. Ürünler hasat edildikten sonra kalan ezik-çürük atıkları mutlaka toplayıp imha etsinler”

Hande Muştu


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2