banner6

İnsan hakları konuşuldu

Adana Barosu tarafından, İnsan Hakları Haftası kapsamında "Türkiye’de İnsan Hakları” konulu konferans düzenledi.

İnsan hakları konuşuldu

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Barosu tarafından, İnsan Hakları Haftası kapsamında "Türkiye’de İnsan Hakları” konulu konferans düzenledi.

Bir otelde düzenlenen konferansın açılış konuşmasını Adana Barosu Başkanı Avukat Veli Küçük yaptı. Türkiye'de insan hakları ihlallerinde özellikle son dönemde kadına şiddetin öne çıkmasından duyduğu üzüntüyü belirterek sözlerine başladı.  Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin cezasızlık politikası olduğuna savunan Küçük,  insan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin korunmasında avukatlara ve barolara önemli görevler düştüğünü ifade etti.   İnsan hakları ihlallerine değinen Küçük, İnsan Hakları Sözleşmesinin kabul edilişin 71. Yılını olduğunu hatırlattı.

CİNAYETİN AYDINLATILMASINI İSTİYORUZ

Küçük konuşmasını şöyle sürdürdü;  “Bugün ülkemizde olumsuz vakalar üzerinden yola çıktığımızda 10 Aralık ancak bir anma, aydınlanma ve farkındalık yaratma günü olarak belki değerlendirilebilir. Ve biz de bu programla meslektaşlarımıza ve Adanalılara katkı sunmak istedik. Afiş üzerinde yer alan görseller aslında ülkemizin İnsan Hakları macerasını ve geldiği noktayı göstermektedir. Diyarbakır’da Dört Ayaklı Minare önünde tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkarken yaptığı basın açıklaması esnasında 4 yıl önce katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi var. Maalesef herkesin gözü önünde işlenen bu cinayette 4 yıl da bir arpa boyu yol alınamadı. Biz bir an evvel bu cinayetin aydınlatılmasını istiyoruz.” dedi.

 

ADALET NÖBETİ

Adana Barosunun ev sahipliğinde ve yaklaşık 30 baronun katılımıyla yapılacak Adalet Nöbeti’nin 20 Aralık 2019 Cuma günü Adana Adliyesi Taş bina önünde saat 13.30 “ Erkek Şiddetine Karşı Kadına Adalet” sloganıyla tutulacağını belirten Başkan Küçük, tüm katılımcıları beklediğini ifade etti. Baro Başkanı Av. Veli Küçük, son 11 ay da 430 kadınımızın erkek şiddeti sonunda hayatını kaybettiğini belirterek, “Kadınlarımıza toplum yaşamının her alanında eşitliğin yaşama geçmesi hassasiyetimizi ortaya koyacağız.”şeklinde konuştu.

.

2020 TAKVİMİ HAZIRLANDI

Adana Barosunun bu yıl çok farklı bir uygulaması olduğunu ifade eden Küçük, “Hazırladığımız 2020 yılı takviminde “Türkiye’de İz Bırakan Hukukçular” başlığı altında Adana Barosunun önceki dönem başkanlarından Av. Anibal Akdamar’dan, benim de birlikte baroculuk yapmaktan gurur duyduğum Av. Tahir Elçi’ye varana kadar bir çok aydın, münevver, mücadele ruhu olan isimlere yer verdik. Biz gönül rahatlığıyla imzamızı attık, atmaya da devam edeceğiz.” diye konuştu.

CİDDİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLÜYOR

Küçük, Baro İnsan Hakları Komisyonunun 30. Dönemde önemli ve ciddi çalışmalar yürüttüğünü ve Komisyonun Koordinatörü Av. İlknur Önal’a, Komisyon Başkanı Av. Nurettin Tanış’a ve bu süreçlerde destek veren bugünkü panelin moderatörlüğünü yapan TBB delegesi Av. Ümit Büyükdağ ile emeği geçenlere teşekkür etti.

KONFERANSA GEÇİLDİ

Açılış konuşmasının ardından sunumlara geçildi. Moderatörlüğünü TBB Delegesi Av. Ümit Büyükdağ’ın yaptığı konferansa Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Av.Dr.Sezgin Tanrıkulu “Türkiye’de İnsan Hakları Uygulamaları”, İlahiyatçı-Yazar R. İhsan Eliaçık “Kur-an ve İnsan Hakları”, Çağdaş Hukukçular derneği Genel Sekreteri Av. Nergiz Tuba Aslan “İstanbul Protokolü Işığında Türkiye’deki Hak İhlallerinin Değerlendirilmesi” başlıkları altında sunumlarını gerçekleştirdi.

Konferansın sonunda ise, konuşmacılara sunumlarından ötürü Teşekkür Plaketleri takdim edildi.

 

KİMLER KALTILDI?

Konferansa; CHP Adana Milletvekilleri Dr.Müzeyyen Şevkin ve Ayhan Barut, CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi, Çukurova İlçe Başkanı Av.Remzi Ümit Atay, Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, önceki dönem Adana milletvekilleri Zülfikar İnönü Tümer, İbrahim Özdiş, önceki dönem baro başkanları Av. M. Ziya Yergök, Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Baro Başkanı Av. Veli Küçük, Başkan Yardımcısı Av.Sabahattin Gümüş, Genel Sekreteri Av. Semih Gökayaz, Saymanımız Av. İlknur Önal, yönetim kurulu üyeleri; Av. Timur Ortatepe, Av. Mert Kuşdemir, A. Duygu Özgüven, avukatlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER