banner6

İşbirliği kapıda

Adanalı iş insanlarına “İran – Tebriz ile ticaret ve ikili işbirliği olanakları” anlatıldı

İşbirliği kapıda

 

 

ADANA (İLKHABER) - Adana Sanayi Odası (ADASO), Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği işbirliğinde “İran – Tebriz İle Ticaret ve İkili İşbirliği Olanakları” semineri düzenlendi. Seminere İran Ticareti ve Yatırım Uzmanı Fariba Nazari katıldı.

 

KOCAMAN, “ADANA’NIN İHRACATI İSTENİLEN NOKTADA DEĞİL”

Adana Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasını yapan ADASO Genel Sekreteri Bora Kocaman, Adana ihracatının istenilen noktada olmadığını söyledi.

Kocaman, “Üyelerimizi birçok konuda bilgilendiriyoruz ama vites değiştirerek sahaya inip, daha makro desteklerle ilgilenmeye başladık. Büyük kurumların devlet desteklerinden oldukça iyi yararlandığı görülürken, finansmana çok daha ihtiyacı olan firmalar bu konuda yeterince etkin değil. Ekonomi Bakanlığı’nın devlet destekleri oldukça iyi. Yurtdışına tatile gitmişken bir firma ile görüşüldüğünde masraflarınızın %70’ini Ekonomi Bakanlığı’ndan alabiliyorsunuz. Bu imkandan yararlanan firma sayısı çok azdır. Devlet desteklerini alabilmek için mücadeleden kaçmamak gerekir. ADASO olarak İran’a ticaret heyeti ile ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu heyette işkadınları da yer alabilir. Coğrafi anlamda büyük avantajlarımız olan Ortadoğu pazarına yoğun çalışmalıyız. Doğru stratejilerle şehir anlamında rakiplerimizden bir adım önde olabiliriz diye düşünüyorum.” dedi.

 

ÖZÇELİK, “İHRACAT KIPIRDAMALI”

Konuşmasında İş kadınlarının hedefinin tüm dünya ülkeleriyle iş bağlantısı kurmak olduğunu ifade eden İŞKAD Başkanı Belgin Özçelik, yapılan her toplantının kendilerine heyecan verdiğini, kendi işini kurup, hayallerinin peşinden giden girişimci kadınların ufkunu daha da genişletmek istediklerini söyledi.

Özçelik, “Yurtdışı ile daha fazla iletişim kurabilmek adına üyelerimizi ticarete özendirmek, yönlendirmek ve farkındalık yaratmak için İŞKAD Uluslararası İlişkiler Komitemiz aktif bir şekilde çalışıyor. Komite Başkanımız Huriye Yamanyılmaz ve Sönmezler Grup Yöneticisi Seçil Akünal bağlantılarımızı organize ediyor. Yurtdışına giderken tüm yolları görmemize neden olan daha önce aldığımız Trade Map eğitimi yol haritası hazırlamamız da bizlere oldukça faydalı oldu. Bu anlamda ADASO’ya çok teşekkür ediyoruz. Artık ihracat kıpırdamalı. Bugün İran pazarını irdeleyeceğiz. İhracat potansiyeline, iş kadınları hangi alanlarda girişimde bulunabilir bunlara bakacağız. Bu ilk kapı olabilir. Bundan sonra da pek çok ülkenin kapısını aralamamız gerekir.” Diye konuştu.

 

İran ile ikili ticaretin Türk firmaları açısından önemine değinen EkoAvrasya Genel Başkanı Hikmet Eren’in konuşmasının ardından İran Ticareti ve Yatırım Uzmanı Fariba Nazari, Tebriz ve çevresi ile ticaret ve yatırım olanakları hakkında bilgi verdi. Katılımcıların merak ettiği soruları yanıtladı. Konuşmaların ardından ADASO ve İŞKAD 90 gün içerisinde İran’ın Tebriz kentine yönelik ortak bir Ticaret heyeti ve bahse konu bu şehirde bir ticaret merkezi teşekkül ettirilmesine yönelik olanakların araştırılması konularında mutabakata varıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2017, 14:58

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER