banner6

İSDER Sektör Buluşmaları  Adana’da yapıldı

İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) Sektör Buluşmaları Adana’da yapıldı. Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan Cey-Tech Fabrikasının ev sahipliğinde  gerçekleşen toplantıda konuşan İSDER Başkanı Ender Akbaytogan, “İSDER, sektörün gelişmesine odaklı yatırımlarıyla Türkiye’nin ve istif makinaları sektörünün geleceğine katkıda bulunmaya devam edecektir” dedi.

İSDER Sektör Buluşmaları   Adana’da yapıldı

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) Sektör Buluşmaları Adana’da yapıldı.

İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) sektör buluşmaları kapsamında Ceytech Makine Fabrikası’nı ziyaret ederek yönetim kurulu toplantısını yaptı. Adana Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan Cey-Tech Fabrikasının ev sahipliğinde  gerçekleşen toplantıda konuşan İSDER Başkanı Ender Akbaytogan, “İSDER, sektörün gelişmesine odaklı yatırımlarıyla Türkiye’nin ve istif makinaları sektörünün geleceğine katkıda bulunmaya devam edecektir” dedi.

 İSDER’in 2006 yılında, gereksinimden dolayı 15 şirketin bir araya gelmesiyle kurulduğunu belirten Başkan Akbaytogan, yapılarında sadece iş makinaları sektöründeki firmaların olmadığını söyledi. Avrupa Makine Federasyonu’nda da yönetim kurulu üyeliklerinin bulunduğunu belirten Akbaytogan, “Türkiye, Avrupa normlarına uygun üretim yapıyor. Dernek olarak hem üreticilerimizi hem de ithalatçılarımızı koruyoruz. Haklarımızı korumak için bir araya geldik. Uluslararası rekabeti artırmak için çalışmalar yaptık. Hedef ülkeler tespit edilip bire bir görüşmeler yapıyoruz. Eğitime de önem veriyoruz. Teknik eğitimler veriyoruz. Ayrıca, teknik okullara bağışlarda bulunuyoruz. 2018’deki kur dalgalanmasından önce yılda 14-15 bin araç satılırken, şimdi 6 bin 500’lere kadar düştü. Pazarda ciddi bir daralma yaşanıyor” diye konuştu.

Ceytech Makine Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Kulakoğlu ise, şirketinin gelişimi ve son durumu hakkına bilgi vererek, Adana Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikada 222 kişiyi istihdam ettiklerini söyledi. Forklifte yerli marka üreten tek firma olduklarını söyleyen Kulakoğlu, elektrikli forklift üretmede de yerlileştirme çalışmalarının olduğunu anlattı.   Kulakoğlu, hem dizel hem de elektrikli forkliftte seri üretim yapan tek yerli firma olduklarını belirtti. 

Fabrikalarında, “Bu toprakların forklifti” sloganıyla yılda 600 forklikf, 600 de treyler üretimi yapıldığını ifade eden Genel Müdür Kulakoğlu, “60 ülkeye ihracat yapıyoruz. Tasarımından üretimine, her aşamasını kendi ekibimiz yapıyor. AR-GE’ye ciddi zaman ayırıyoruz. 15 ürün projemiz var. Yılda 9 bin projemizi hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda az proje ile seri üretime geçmeyi planlıyoruz. Ceykompanet ile otomasyona gideceğiz. Yıllık 15 milyon avro ihracaat gerçekleştiriyoruz. 2018 yılı sonundaki yatırımlarımızda döviz dalgalanmasına yakalandık. Büyümesek de en azından küçülmedik.  Gaziantep bilindiği gibi tekstilde gelişmiş bir kent. Makine sektöründe iş gücü ihtiyacımızdan ve İskenderun ve Mersin limanlarına olan yakınlığı ile Adana’yı tercih ettik. 220 civarında istihdam sağlıyoruz. Ürettiğimiz makinaların yazılımını yurt dışından karşılıyoruz. Motoru Konya’da üretim yapan TÜMOSAN’dan alıyoruz. Özellikle makina imalat sektöründeki gelişme ve kaliteye verilen önem yurt dışındaki ‘Türk Malına’ olan güveni artırdı” şeklinde konuştu.

Cey-Tech İş Geliştirme Direktörü Dilruba Donma da, Cey-Tech hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Donma, şirketlerinin iş makineleri ataşmanları, treyler, forklift ve istifleme makineleri yatırımlarını Ceylan Group olarak Adana Organize Sanayi  Bölgesi’ndeki tesislerinde üretilen Ceylift’in Türkiye genelinde yüzde 6’lık pazar payı ve geniş portföyü ile yerli üretimin gücünü pekiştirdiğini belirterek, “Grubumuz son olarak istifleme makineleri sektörüne  “Bu toprakların sahibi forklifti” sloganı ile Ceylift forklift markası ile adımını atmıştır” ifadelerini kullandı.

Donma, Adana’da2004 yılından itibaren 38 bin metre alanın  25 bin metrekarelik kapalı alanında üretim yaptıklarını kaydederek, ürettikleri makinelerin yüzde 60’ını 37 ülkeye direkt olarak, 60 ülkeye de endirekt olarak ihracat yaptıklarını belirterek, ”Yan ürün ve markalar ile sürekli gelişmeyi hedefleyen grubumuz 2004’te ataşman markası ile 2010 yılında treyler üretimi ve şuanda da yerli forklift üretimi ile  hizmet sunmaktayız” şeklinde konuştu.

Soru ve cevaplar bölümünden sonra İSDER Başkanı Ender Akbaytogan ve sektörün diğer temsilcileri ve basın mensuplarına Ceytech Makine Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Kulakoğlu, fabrikayı gezdirerek üretim ve safhaları hakkında yerinde bilgilendirme yaptı. Verilen öğle yemeğinden sonra İSDER Sektör Buluşmaları toplantısı basına kapalı devam etti.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER