banner6

Kabızlıklıkta beslenme nasıl olmalı?

Kabızlık, bağırsak hareketlerinizin normalden daha az olduğu anlamındadır. Hemen hemen her insan kabızlıktan zaman zaman şikâyetçi olur. Günümüzde beslenme alışkanlıklarının değişmesi, hareketsizlik ya da hareket azlığı, yetersiz posa(lifli gıdalar) alımı, su tüketiminin az olması gibi nedenlerle sık rastlanan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kabızlıklıkta beslenme nasıl olmalı?

 

ÖZEL HABER

 Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Kabızlık, bağırsak hareketlerinizin normalden daha az olduğu anlamındadır. Hemen hemen her insan kabızlıktan zaman zaman şikâyetçi olur. Günümüzde beslenme alışkanlıklarının değişmesi, hareketsizlik ya da hareket azlığı, yetersiz posa(lifli gıdalar) alımı, su tüketiminin az olması gibi nedenlerle sık rastlanan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kimi insanlar özellikle çocuklar, düzenli olarak günde üç kez tuvalete çıkarken, kimi de haftada sadece bir veya iki kez tuvalete çıkar.

Peki, kabızlık sorunu yaşamamak için nasıl beslenmelidir? Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, kabızlığın en büyük nedenlerinin hareketsizlik ve beslenmede alışkanlıkların değişmesi olduğunu belirtti.

Özellikle su tüketiminin kabızlıkta büyük rol oynadığına değinen Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, ‘’Kabızlık, günümüzde beslenme alışkanlıklarının değişmesi, hareket azlığı ve su yerine kullanılan ama suyun yerine geçmeyen içecekler nedeniyle oldukça sık rastlanan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.’’ Dedi.

Kabızlık sorunu yaşayanlara beslenme önerilerinde bulunan Uzman Diyetisyen Fadime Özgök Şenses, şöyle devam etti;

‘’Kabızlık dışkılama sıklığının azalması, dışkı kıvamının sert olması ve dışkılama sırasında zorlanma ve boşaltım işleminin tam gerçekleşmemiş gibi hissedilmesi olarak tanımlanan bir durumdur.

BAĞIRSAKLAR VÜCUDUN İKİNCİ BEYNİ

Günümüzde bağırsak sağlığının çok önemli olduğu hatta bağırsağa vücudun ikinci beyni dendiği unutulmamalıdır. Yani Hipokrat’ın yıllar öncesinde söylediği  ‘’Bütün hastalıklar bağırsaklarda başlar’’ sözü hala güncelliğini koruyor.

Beslenme bozuklukları, su tüketiminin az olması hareket azlığı dışında bazı hastalıklara, ilaç kullanımına, stres ve psikolojik problemlere bağlı olarak da kabızlık yaşanabilir.

Kabızlık sorunu yaşayan bireyler beslenmelerinde yapacakları değişiklikler ile bağırsaklarının rahatlamasına yardımcı olabilirler.

POSALI GIDALARI DAHA ÇOK TÜKETİN

Posalı besinler bağırsak hareketliliğini arttırmaya destek olurlar. Her öğünde salata veya söğüş tüketmek aldığınız posa miktarını arttırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca tükettiğiniz salataya 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı eklemeyi unutmayın.

Günde 3-5 porsiyon meyve tüketmek posa alımını arttıracaktır. Sabah aç karnına tüketilecek kuru kayısı veya kuru erik bağırsakların rahatlamasına yardımcı olacaktır. Az işlem görmüş tahıllar ve kuru bakliyatlar (nohut, mercimek, kurufasulye v.b) da posa içeriği yüksek gıdalar arasındadır. Özellikle kuru bakliyat haftada 2-3 defa tüketilmelidir.

SU TÜKETİMİ ÖNEMLİ

Günlük tüketilmesi gereken su miktarı yaklaşık 2-2,5 litredir. Bağırsak hareketliğini sağlamak için su tüketimini 3 litreye çıkarmak çok önemlidir. Özellikle sabah aç karnına ve öğün öncesinde tüketilen 1 bardak su metabolizmayı hızlandırır ve bağırsakların daha iyi çalışmasına yardım eder. Su tüketmekte zorlananlar bitki çaylarından destek alarak sıvı tüketimlerini arttırabilirler.

PROBİYOTİK İÇEREN BESİNLER TÜKETİN

Kefir, ev yapımı yoğurt, turşu, şalgam gibi fermente besinler doğal probiyotik içerirler. Bu özellikleri ile hem bağışıklık sistemini korumaya yardım eder; hem de bağırsakların daha etkin çalışmasına yardımcı olurlar.

Özellikle kronik kabızlık yaşayan kişilerin eczanelerde satılan probiyotikleri kullanmaları sonucunda bağırsak düzenlerinin iyi hale geldiği bilinmektedir.

DÜZENLİ FİZİKSEL AKTİVİTE YAPIN

Hareketsizlik bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Her gün en az 30 dakika yürüyüş yapmak kabızlık şikâyetlerinin azalmasına yardımcı olur.’’

 

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 14:42

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER