Kadın cinayetleri protesto edildi

Kadın cinayetleri protesto edildi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Kadın Platformu üyeleri Emine Bulut ve Tuba Erkol’ün vahşice öldürülmesi nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Adana Abidin Dino Parkı içerisinde bir araya gelen Adana Kadın Platformu üyeleri daha sonra park girişine geçerek burada açıklamalarını gerçekleştirdi. Kadın cinayetlerini protesto eden Adana Kadın Platformu üyeleri adına konuşan Avukat Sevil Aracı Bek, kadına yönelik şiddet ve cinayet vakalarının her geçen gün artmaya devam ettiğini belirtti.

ÇOCUĞUNUN GÖZLERİ ÖNÜNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Emine Bulut’un kocası tarafından çocuğunun gözleri önünde boğazının kesilmesi videosunu sosyal medyada gördüklerini dile getiren Bek, “Sabah saatlerinde sosyal medyaya bir kadın ile çocuğunun çığlıkları düştü. Çocuğunun gözünün önünde öldürülen Emine Bulut’un görüntüleri dolaşıyor her yerde. Artık sadece kadınların ölüm haberine değil, nasıl öldürüldüklerine de tanıklık ediyoruz. Yine bugün bir başka kadın cinayeti haberi de Konya’dan geldi. 3 çocuk annesi Tuba Erkol da yine çocuklarının önünde eşi tarafından vahşice 20 bıçak darbesi ile öldürüldü.” dedi.

 BOŞANMAK, EVLENMEK KADAR DOĞALDIR

Yasaların güçlendirilmesini isteyen Bek, “Boşanmak, evlenmek kadar doğaldır, evliliği yolunda gitmeyen kadın da erkek de boşanır” demediğiniz için öldürüldü Emine. “Bu ülkede kadınların öldürülmesine izin vermeyiz, yasaları güçlendiririz, bir kadının burnu kanasa devlet onu oradan alır, güvenli bir yere yerleştirir ve asla erkeği haklı görmez” demediğiniz için biz bugün bu görüntüleri izliyoruz. On sekiz yıldır söylediğiniz aile, ailenin kutsallığı, aileleri koruma siyaseti kadınların ölümü demek işte.” diye konuştu.

MÜNFERİT CİNAYETLER DEĞİL

Cinayetlerin sinirlerine hakim olamamış ruh hastası bir kaç adamın yaptıkları münferit cinayetlerin olmadığını anlatan Bek, “Cani eski koca, cezasını bulacak, yargılanacak, bu sapıklara haddini bildireceğiz, erkeklik bu değil” yorumları gelmeye başladı bile. Bunlara karnımız tok. Bunlar cani adam cinayetleri değil, sinirlerine hakim olamamış ruh hastası bir kaç adamın yaptıkları münferit cinayetler değil. Kadınların ısrarla sıkıştırdığı şiddet cenderesinin sonuçları bunlar. Kadınları korumayan, uğradığı ya da uğrayabileceği şiddetle onları baş başa bırakan ve hatta daha önemlisi şiddeti bizzat yaratan ve körükleyen sisteminiz öldürdü Emine’yi ve Tuba’yı.” şeklinde konuştu.

 MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Bek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bizlerse Emine’nin “ölmek istemiyorum” diyen çığlıkları kulaklarımızda, yaşam hakkımızı savunacağız. Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz, 6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmenize engel olacağız. Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz. Kadın katliamlarına, kadına yönelik şiddete, tacize ve tecavüze karşı, içimizde büyüyen öfkemizle, kadın dayanışması ile daha güçlü bir şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Açıklamanın ardından kadınlar park girişinde 5 dakikalık oturma eylemi yaptı.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2