Kadın cinayetleri son bulsun

Kadın cinayetleri son bulsun

 

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)– Kırkkalede’de eski eşi tarafından çocuğunun gözleri önünde  boğazı kesilerek öldürülen Emine Bulut olayıyla ilgili açıklamalar ardı ardına gelmeye devam ediyor.

Son olarak CHP Adana İl Kadın Kolları üyeleri tarafından parti binalarının önünde basın açıklaması yapıldı. Kadın cinayetleri ile ilgili çeşitli sloganların atıldığı basın açıklamasını CHP Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz okudu. Yılmaz, Emine Bulut’un eşinin gözleri önünde öldürülmesine tepki gösterdi.

 Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık olduklarını vurgulayan Yılmaz,  boğazından bıçaklanan Emine Bulut’un “Ölmek istemiyorum” ve o an yanında bulunan 10 yaşındaki kızının “Anne lütfen ölme” şeklindeki sözlerini hatırlattı.   Yılmaz, “Bir cümle ne kadar can yakabilirse o kadar yaktı canımızı. Kahrolduk, mahvolduk” dedi.

 Türkiye'de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık olduklarını aktaran Yılmaz, her gün onlarca kadının erkek şiddetine maruz kaldığını belirtti. Kadınları katledenlerin ceza alabilmesi için de mücadele etmek zorunda kaldıklarını vurgulayan Yılmaz, “Çünkü bu ülkede adalet de erkek. Kimse bu cinayetten kendini aklayamayacaktır. Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler, kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, ‘ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz’ diye meclis komisyonları kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar, kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır.” diye konuştu.

“Katillere ödül gibi ceza indirimlerine son verilmesini istediklerini belirten Yılmaz, “

“Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi, bu kadar çocuğun annesiz kalması. Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz. ‘Bir kişi daha eksilmeyeceğiz’ dedikçe onlarca eksiliyoruz. Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı. Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz? Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece bitmeyecek” şeklinde konuştu.

 

Yılmaz, Emine Bulut’un evladının gözleri önünde katledilmesinin bir tesadüf ya da bir tek olay olmadığını hatırlatarak, “Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. Ölmek istemiyoruz. Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz, kalmayacağız! Alışmayacağız, susmayacağız! Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz! Bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek, çocuklar ağlamayacak” ifadelerini kullandı.

 

Basın açıklamasının ardından katılımcılar beş dakika oturma eylemi yapıldı. Erkeklerinde destek verdiği basın açıklamasına CHP Adana  İl Başkanı Mehmet Çelebi, Adana milletvekilleri Orhan Sümer, Burhanettin Bulut’da katıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2019, 15:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2