banner6

Kadın tasarımcıların kostüm sergisi

Kadın tasarımcıların kostüm sergisi

Rukiye UYANIK – Hande MUŞTU

ADANA(İLKHABER)- Devlet Tiyatrolarından emekli olmuş ve halen çalışan 17 kadın tasarımcının hazırladığı sahne kostümleri sergisi açıldı.

Devlet Tiyatrolarından emekli olmuş veya halen çalışmakta olan kadın tasarımcıların tasarladığı oyun kostümlerinin yanı sıra kostüm eskizleri ve oyun fotoğraflarından oluşan "Kadın Kostüm Tasarımcıları Sergisi",  Tiyatro Festivalin açılış gününde ve aynı zamanda 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde H.Ö.Kültür Merkezi Fuaye’sinde sanatseverlerin izlenimine sunuldu.

Tiyatro sahnelerinde yer alan oyunların seyirciye daha iyi aktarılabilmesi için karakterlerin ruhunu en iyi şekilde yansıtan sanatçıların emekleri Adana Devlet Tiyatrosu tarafından sergiye dönüştürüldü. Serginin amaçları arasında ise geçmişten günümüze gelen tüm tasarımcılara, yaşamın ve sanatın her dalında emek harcayan, var olan  tüm kadınlara selam göndermekte olduğu belirtildi.

Düzenlenen sergide tasarımları ve çizimleri olan kadın tasarımcılar arasında Buket Başaran Akkaya, Nalan Alaylı, Şirin Dağtekin Yenen, Hale Eren, Gül Emre, Gülümser Erigür Yıldız Köse İpeklioğlu, Funda Karasaç, Gülhan Kırçova, Mihriban Oran, Fatma Sarıkurt, Çevren Sarayoğlu, Esra Selah, Serpil Tezcan, Sevgi Türkay, Nur Uzmen, Medina Yavuz Almaç yer alıyor.

27 Mart Çarşamba günü açılan Kadın Kostüm Tasarımcıları Sergisi, 21.Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali ile birlikte 30 Nisan Salı günü sona erecek.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2019, 13:37

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER