banner6

Kadına şiddeti işaret diliyle anlattılar

Adanalı kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yapılan etkinlikte, kadına şiddeti işaret diliyle anlattı.

Kadına şiddeti işaret diliyle anlattılar

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adanalı kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yapılan etkinlikte, kadına şiddeti işaret diliyle anlattı.

Adana’da kadınlar kadına şiddet vakalarının son bulması için 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında çeşitli etkinlikler yaptı. Bu etkinliklerin en dikkat çekici olanı ise, kadına yönelik şiddetin sona ermesi için işaret diliyle yapılan açıklama oldu. Kadınlar yaptıkları eylemler, yükselttikleri seslere, sinema gösterimleri ve tiyatrolar a rağmen kadına şiddeti uygulayanların sağır kulaklarına karşı bu kez işaret dili kullanıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu önünde bir araya gelen Adana Kadın Platformu üyesi kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününedeniyle basın açıklaması yaptı. Kadınlar açıklamada  bir ilke de imza atıldı. Kadınlar adına basın açıklamasını  işaret dili yöntemiyle Sezen Kadıoğlu okudu.

 İşaret diliyle anlatılan açıklamanın seslendirmesini ise Adana Kadın Platformu adına Avukat Sevil Aracı Bek yaptı. Türkiye’de 2021 yılının ilk on ayında 345 kadın öldürüldüğünü belirten Bek, evlerin, sokakların, işyerlerinin, okulların her yerin şiddet mahalli olduğunu belirtti.  Boğazına sarılan adamın elini ısırdığı için bir kadının yargılandığını dile getiren Bek, “Çilem Doğan’a 15 yıl ceza verildi. Ölmemek için öldürmek zorunda kalan kadınlara, kadınları vahşice öldüren erkeklerin yarısı kadar bile ceza indirimi yapılmıyor. Samuray kılıcı ile İstanbul’da öldürülen Başak Cengiz’den ülkenin dört bir yanından gelen haberlere kadar şu çok açık ki kadınlar olarak hiçbirimiz güvende değiliz.” dedi.

Kadınların yaşadıkları duruma dikkat çeken Bek, “Her gün başka bir hakkımızdan oluyoruz. Bir gün güvenceli çalışma hakkımız, bir gün yaşam hakkımız, bir başka gün çocukların istismardan korunması hakkı, nafaka hakkımız. Fiziksel, psikolojik, cinsel, ekonomik şiddet alabildiğine arttı. En temel ihtiyaçlara her gün zam üstüne zam gelirken elde broşür market market ucuzluk kovalıyoruz. Isınabilmek ve doğalgaz yakmamak için kat kat giyinip battaniyenin altında oturuyoruz. Kadınlar olarak ya öldürülüyoruz ya da öldürmeyen ama süründüren yaşam koşullarına mahkum ediliyoruz.” diye konuştu.

 Adana Kadın Platformu bileşenleri, yapılan basın açıklamasının ardından “Karışık Kaset” isimli tiyatro oyununu izledi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42