banner6

Kadınlardan destek geldi

Kadınlardan destek geldi

Kadınlardan destek geldi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana’da şiddet gördüğünü ileri sürdüğü kocasından 5 yıldır boşanamadığını öne süren ve Adliye önünde eylemini sürdüren kadına Mor Dayanışma Üyeleri destek verdi.

Meryem Karalök isimli kadının Adana Adliyesi 1 Nolu Ek Hizmet binası önünde gerçekleşen eylemine Mor Dayanışma kadın örgütü de destek verdi. Burada bir açıklama yapan Mor Dayanışma üyeleri Meryem Karalök’e destek verdiklerini belirtti. Kadınlar adına açıklama yapan Mor Dayanışma üyesi Pelin Çiçek,   Meryem ile Adana Adliyesi önünde süresiz eylem başlattıklarını belirtti.

YILLARDIR UYGULUYOR

Eşinden uzun yıllardır baskı tehdit ve şiddette maruz kalan Meryem defalarca darp şikayetleri, boşanma davaları açmasına rağmen delil yetersizliği, şahit eksikliği gibi nedenlerle davaları hep olumsuz sonuçlandığını savunan Çiçek, “Meryem'i darp eden kocası C. K.'ün sayısız tedbir, zorla hapis ve para cezaları var. Üstelik C. K. geçtiğimiz yıl imam nikahıyla başka biriyle evlendi. 6 sene önce şiddete ve zor kullanmaya dayanamayan ve boşanmak isteyen Meryem 3.aile Mahkemesinde boşanma davası açtı. Davayı açmasının ardından C. K. ve kardeşleri Meryem'i öldürmekle tehdit etti ve davayı zorla geri çekmesini istedi. Bunun üzerine Meryem davayı geri çekmek zorunda kaldı ve birlikte yaşadıkları eve dönmek zorunda kaldı.”  dedi.

RET KARARLARI

C.K’nın Meryem'e işkence etmeye çocuklara psikolojik şiddet uygulamaya devam ettiğini öne süren Çiçek, “6ay sonra Meryem çocuklarıyla birlikte kadın sığınma evine geçerek Adana 7.aile mahkemesine boşanma davası açtı. Mahkeme 3 sene sonra şahit ve kanıt olmadığı için ret kararı verdi. Meryem'in komşuları ailesi ve arkadaşları C.K. tarafından tehdit edildiği için şahitlik etmediler. Ardından Meryem kararı Bölge mahkemesine temyize gönderdi. 1 yıl sonra Bölge Mahkemesi de boşanmaya ret kararı verdi. Daha sonra itirazlar üzerine dava Yargıtay’a taşındı ve Yargıtay’da aynı gerekçelerle boşanmanın reddine karar verdi.” diye konuştu.

KADINLARDAN DESTEK

Adana’da yaşayan kadınlar olarak Meryem  Karalök için Adana Adliyesi önünde süresiz eylem başlattıklarını belirten Çiçek,  Tüm kadınları  Karalök’ün mücadelesine ses vermeye, dayanışmaya davet etti. 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner42