banner6

Kadınların elleriyle hayat buluyor

Yüzyıllardır kadınların ve genç kızların elinde binbir emekle, ilmek ilmek dokunarak evleri süsleyen halı ve kilimler Yüreğir Belediyesi Ulubatlı Hasan Kültürevi’nde Yüreğirli kadınların ellerinde yeniden hayat buluyor.

Kadınların elleriyle hayat buluyor

Kadınların elleriyle hayat buluyor

 

ADANA (İLKHABER)-Yüzyıllardır kadınların ve genç kızların elinde binbir emekle, ilmek ilmek dokunarak evleri süsleyen halı ve kilimler Yüreğir Belediyesi Ulubatlı Hasan Kültürevi’nde Yüreğirli kadınların ellerinde yeniden hayat buluyor. Halı Kilim Dokuma Kursu’na katılan Yüreğirli kadınlar unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarımızı tekrar gün yüzüne çıkarıyor.

 

GELENEKSEL EL SANATARI KÜLTÜREVLERİNDE YAŞATILIYOR

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın ilçeye kazandırdığı 11 Kültürevi’nde 90 branşta yaklaşık 600 farklı kurstan her yıl ortalama 30 bin Adanalı faydalanıyor. Ulubatlı Hasan Kültürevi’nde verilen Halı Kilim Dokumacılığı Kursu’na Yüreğirli kadınlar oldukça yoğun ilgi gösteriyor. İpleri boyama, dokuma araç gereçlerini kullanma, halı dokumaya hazırlık yapma, halı kilim dokuma ve dokumayı bitirme işlemlerini öğrenen kursiyerler yaptıkları ürünlerin satışları ile de aile ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Geleneksel Türk dokuma sanatlarını öğrenen ve uygulayan Yüreğirli kadınlar kurs bitiminde sertifika almaya hak kazanıyorlar.

 

BAŞKAN ÇELİKCAN: “HER AŞAMASINDA EMEK VAR”

Geleneksel Anadolu kültürünün önemli öğelerinden birisi olan halı kilim dokumacılığının yaygınlaşması ve gelecek nesillere aktarılmasının önemine değinen Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, " 13. yüzyılda Selçuklular döneminde başlayan halı sanatı 15. ve 16. yüzyılda gelişerek tüm dünyaya yayılmıştır. Bu branşta eğitim alan kursiyerlerimiz, dokuma fabrikalarında, dokuma ve boya atölyelerinde, turistik ve hediyelik eşya üretimi yapan, el halısı dokuyan atölye ve işletmelerde çalışabilir, evlerinde üretim yapabilirler. Amacımız, bölgemizde büyük önem ve değere sahip olan geleneksel dokuma sanatlarımızı yaşatmak ve tanıtmak. Burada göz nuru var, emek var ve karşılığında da kaliteli ürün var. Hanım kardeşlerimizi kutluyorum. Kadınlarımız bu halıları dokurken, hem kendilerine sosyal bir ortam sağlıyor hem de el emeği göz nuru ürünlerini pazarlama imkanı buluyorlar. Yüreğir Belediyesi olarak kültürümüze, değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz." şekline konuştu.

 

Halı Kilim Dokuma Kursu’na katılarak vakitlerini verimli bir şekilde değerlendiren Yüreğirli kadınlar ise böyle bir imkanı kendilerine sunduğu için Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’a teşekkür ettiler.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 17:49

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER