"Kadınların yaşam hakları ihlal ediliyor."

Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen panelde konuşan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Kadınların her şeyden evvel yaşam hakları ihlal ediliyor. Ocak ayında 43, Şubat ayında da 31 kadınımız erkekler tarafından öldürüldü. Buna kadın cinayeti değil erkek cinayeti, kadın şiddeti değil erkek şiddeti denmeli. Çünkü eylemi yapan taraf erkek ve eylemin yöneltildiği kişi kadın” dedi.

Hande MUŞTU- Rukiye UYANIK

ADANA (İLKHABER) – Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen panelde konuşan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, “Kadınların her şeyden evvel yaşam hakları ihlal ediliyor. Ocak ayında 43, Şubat ayında da 31 kadınımız erkekler tarafından öldürüldü. Buna kadın cinayeti değil erkek cinayeti, kadın şiddeti değil erkek şiddeti denmeli. Çünkü eylemi yapan taraf erkek ve eylemin yöneltildiği kişi kadın” dedi.

Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Kent Konseyi işbirliğiyle “Dünya Kadınlar Günü” kapsamında düzenlenen panel Seyhan Oteli Güney Balo Salonu’nda gerçekleştirildi.

Düzenlenen etkinliğe Adana Baro Başkanı Veli Küçük, Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Salman ve kadın dernekleri başkanları katıldı. Panelde konuşmacı olarak ise Disk Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Doç. Dr. Esra Köten, Doç. Dr. Sevilay Çelenk ve Dr. Öğretim Üyesi Sezer Ayvaz yer aldı.

Adana Barosu Kadın Hakları Merkezi ve Kent Konseyi işbirliğiyle Dünya Kadınlar Günü’nün yaklaşmasıyla birlikte kadının toplumdaki yeri ve kadın haklarına dikkat çekmek amacıyla panel düzenlendi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü bir gün değil, bir hafta olarak değerlendiklerini ve bu nedenle iki etkinlik düzenleneceğini söyledi.

Amaçlarının farkındalığı arttırmak olduğunu belirten Başkan Küçük, “Kadınların her şeyden evvel yaşam hakları ihlal ediliyor. Ocak ayında 43, Şubat ayında da 31 kadınımız erkekler tarafından öldürüldü. Şiddet cinsel istismar dahil olmak üzere ülkemizde birçok örneğini gördüğümüz ve duyduğumuz bu olaylar, hukuki süreç açısından yeteri kadar adliyeye taşınmıyor. Kapalı toplum olmanın ortaya koyduğu bir sonuç. Eğitim düzeyinin, bilinçlenme düzeyinin yetersizliğinden kaynaklanan sonuçlardır“ dedi.

Kadın cinayetleri kelimesinin doğru bir tanım olmadığına dikkat çeken Veli Küçük, “ Kadın cinayeti değil erkek cinayeti, kadın şiddeti değil erkek şiddeti denmeli. Çünkü eylemi yapan taraf erkek, eylemin yöneltildiği kişi kadın. Böyle olunca tersten ifade edilmiş oluyor“ diye konuştu.

Kadınların siyasette yeteri kadar yr almadığına vurgu yapan Av. Küçük, “Önümüzde yerel seçimler var ve bizi ziyarete gelen adaylara da ifade ettim. Belediye başkan adaylıklarında ve meclis üyeliklerinde kadın sayısının çok az olduğu görülüyor. Sayısal verilere bakacak olursak 3 bin 272 belediye başkan adayından sadece 89’u kadın. Bu çok düşük bir rakam. TBMM’de 590 milletvekili var ve bu sayının sadece 104’ü kadın. Adana Barosu’nda ise yönetim ve kurulda dahil olmak üzere kadın meslektaşlarımızın oranı yüzde 48,5. Kota sınırı yüzde 40 iken, biz bu oranı aştık. Bunun büyük mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum“ ifadelerini kullandı.

Kadın sığınma evlerinde kalan kadınların oy kullanamamasına da değinen Av. Küçük, “Toplumun en temel haklarından biri olan seçme hakkını toplumun ezilen, şiddete maruz kalan kesimi kullanamıyor olması büyük bir sorundur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaşlaşma, ilericilik ve devrimcilik ilkelerine her daim sahip çıkacağız. Kadınların da sosyal yaşamda iş hayatında ve ekonomide eşit ölçüde yaşam içerisinde var olmasına hep birlikte sağlayacağız ”diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Panelde konuşmacı olarak yer alan katılımcılar ise kadın emeği, kadın hakları, örgütlenme, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, erkek şiddeti ve medya gibi konularda sunum gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 10:13

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2