Kadıoğlu; “Her insan bir göç, her göç bir insan”

Kadıoğlu;  “Her insan bir göç, her göç bir insan”

Serhat ŞANLI

ADANA (İLKHABER) – Türkiye için göçün yeni bir olgu olmadığını ve tarihin her döneminde göç hareketliliğiyle, göçteki bütün dramlara ve çaresizlere karşı her zaman sağduyulu olduğunu belirten Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Daire Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, “Her insan bir göç, her göç bir insan’ diyoruz ve her göç eden insanın da bir hikayesi olduğunu biliyoruz” dedi.

Adana’da Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (CNHR) işbirliğinde, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı personeline yönelik ‘Sosyal Uyum Çalıştayı’ düzenlendi.

Çalıştayda uluslararası koruma ve geçici koruma altındaki bireylerin hak yükümlülük ve sosyal uyumları, hak ve yükümlülüklerin uygulanmasında takip edilecek süreçler ve ilgili kurumlar, sosyal uyum ve birlikte yaşam konularında ilgili kişilerce bilgilendirme sunumlar yapıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Daire Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, “Köklü bir medeniyetin mirasçısı olan ülkemiz konuşlandığı Anadolu topraklarında binlerce yıldır insani hareketlerine tanıklık etmiştir. Coğrafi konumumuz gereği Asya’dan, Avrupa’dan, Afrika’dan bir köprü görevi yapan anayurdumuz gönüllü olarak icra edilen göç hareketliliklerinin yanı sıra, zorunlu olarak insani dram, savaş ve birçok vakaya da şahit olmuştur. Bunun en son örneğini de 2011 yılında başlayan Suriye’deki insanlık dramıyla da görüyoruz” dedi.

Türkiye’de farklı hukuki statülerde 192 farklı uyruktan 5 milyona yakın yabancının olduğunu belirten Kadıoğlu, “Suriye’deki iç savaştan kaynaklı olarak ülkemize gelen geçici koruma kapsamında 3 milyon 600 binin üzerinde Suriyeliye ev sahipliği yapıyoruz. Aynı zamanda kendi ülkesinin uluslararası korumalarından faydalanmayan bu şekilde uluslararası koruma arayışında olan 330 bin insana da kucak açtık. Bunun yanı sıra siyasi ve ekonomide istikrari olarak gelişen Türkiye’miz, bir cazibe merkezi haline gelmiş, bu cazibe merkezimizin sonucunda ise çalışma, iş kurma ve eğitim gibi saiklerle de 975 bin yabancıya da ev sahipliği yapıyoruz. Bir bakıma Türkiye’de farklı hukuki statülerde 192 farklı uyruktan 5 milyona yakın yabancı var” diye konuştu.

Göç İdaresi Başkanlığı’nın yaptığı çalışmalar hakkında ili veren Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Daire Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu, şöyle konuştu;

“Türkiye için göç yeni bir olgu değil. Bu coğrafya tarihin her döneminde göç hareketliliğiyle, göçteki bütün dramlara ve çaresizlere karşı her zaman sağduyulu olmuş ve ciddi derecede bu göçlere önem vermiştir.

Sosyolojik olarak göç olmasına hazır olan Türkiye, dün olduğu gibi, bugün de hukuki ve idari alt yapısını hızlıca geliştirmiş, Dünya’ya örnek olabilecek bir ‘Göç Yönetim Sistemi’ni kurmuştur.

Bugün geldiğimiz noktada göç yönetiminin daha önemlisi ikinci aşaması ve meşakkatlisi olan uyum aşamasına geldiğinde görüyoruz. Çünkü uyum dediğimiz konu sabahtan akşama çözülecek bir konu değil, yıllara tabi bir konu.

Bugün gelişmiş batı dediğimiz Almanya 30-40 yıldır hala göçü konuşuyor ve göçle ilgili çalışmalar yapıyor. Uyum, sabır ve akıl ile yönetilmesi gereken bir durumdur. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Daire Başkanlığı olarak hummalı bir şekilde gece-gündüz çalışmaktayız. Ülkemizde uyum ile ilgili politikası olamayan, ne yaptığını bilmeyenlere karşı ciddi çalışmalar yapıyoruz. 

Uyum Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı bugün Türkiye’nin gururla ve göçle ilgili ne yapmak istediğini, uyumla ilgili ne gibi adımlar atmak istediği ile ilgili en nihai belgedir.

Genel müdürlüğüz il göç idaresi müdürlüklerimizle de yabancıların kendine tanıtılan haklardan, aldıkları hizmetlerden ve bireysel, kültürel ve sosyal çalışmalarla da uyum konusunda faaliyet göstermektedir.

Bu kapsamda uyum buluşmaları yapmaktayız. Uyum alanında tüm kamu-kuruluşlarındaki yetkililerimiz, tüm Suriyelilerin hak ve yükümlülüklerini birebir toplantılara çağırıyoruz. Bu zamana kadar uyum buluşmalarında 7 bin 500’e yakın Suriyeli ile buluştuk.

DESTEK BEKLİYORUZ

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı personeline yönelik Sosyal Uyum çalıştaylarımız var ve Adana’da yaptığımız 4.ncü çalıştay oluyor. Bizim için Türkiye’de kanaat önderi dediğimiz ve toplum tarafından sözü, değeri olan en önemli kişiler hocalarımız ve aynı zamanda öğretmenlerimiz.

Bu amaçla İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte bu çalışmaları Türkiye’nin her bölgesinde yapmaya devam edeceğiz. Sizlerden de çok büyük destekler istiyoruz.

ZORLUKLAR DA OLUYOR

Bazı duyguları yaşayan insanlarda travma oluyor. Tabi bunların içerisinde kötü örnekler, yanlış yapanla, hal ve hareketleriyle, bizim kültür ile ilgili çatışmalar yok mu? Çok var. Bununla ilgili çok büyük zorluklar da yaşıyoruz. Özellikle Türk toplumumuzda şu günlerde sosyal tansiyonun yüksek olduğunu da görüyoruz.

Bununla ilgili göçün daha iyi, daha somut, daha farklı yönlerini de bulmamız gerekiyor. Hepimiz aynı coğrafyanın çocuklarıyız ve Türk milleti tarihe yön vermiş, tarihin her döneminde mazlumun yanında yer almış, yapmış olduğu politikaları insan temelli yaptığından dolayı biz bunları anlatırsak hepsini başaracağımıza inanıyorum.

HER ÖÇ EDEN İNSANIN BİR HİKAYESİ VAR

Bu amaçla Göç İdaresi Genel Müdürlüğü olarak ‘Her insan bir göç, her göç bir insan’ diyoruz ve her göç eden insanın da bir hikayesi olduğunu biliyoruz. Yapmış olduğumuz uyum politikalarının ana ekseni titizlikle ve hassasiyetle onların duygu ve düşüncelerine karşılık verebilecek politikalar üretmek, bunula ilgili çalışmalar yapmaktır”

Adana Vali Yardımcısı Mustafa Aydın ise hem kamu-kurum e kuruluşların hem de STK’ların uyum konusunda çalışmalar yaptığına değinerek, Adana’da uluslararası koruma ve geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilere olabildiğince ilgi göstermeye, sorunlarını çözmeye yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2