banner6

Kan davası barışla sonuçlandı

Mardin'in Artuklu İlçesine bağlı Ortaköy Mahallesinde 5 yıl önce iki aile arasında meydana gelen ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kan davası bölge kanaat önderlerinin araya girmesi ile barışla sonuçlandı.

Kan davası barışla sonuçlandı

Adnnan AVUKA

 

 

MARDİN (İLKHABER) - Mardin'in Artuklu İlçesine bağlı Ortaköy Mahallesinde 5 yıl önce iki aile arasında meydana gelen ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kan davası bölge kanaat önderlerinin araya girmesi ile barışla sonuçlandı.

Merkez Artuklu İlçesine bağlı Ortaköy Mahallesindeki Hacı Kasım Camisi'nde Kızılboğa ile Arslanhan aileleri, bölgede kanaat önderleri, Şeyhmus Özkan, Yusuf Bozdağ, Havvas Aydın ve İbrahim Sezgin’in devreye girmesi sonunda barış masasına oturdu.

Barıştırılan aileleri yöre geleneklerine uygun barış yemeği düzenlendi. Barış yemeği öncesi Kuran’ı Kerim’in okundu, ardından dualar edildi. Aslanhan aile büyüğü Bedii Arslanhan ile Kızılboğa aile büyüğü Abdurrahman Kızılboğa barış heyetinin huzurunda kucaklaştı.Daha sonra diğer aile bireyleri tokalaşarak birbirlerine sarıldı.

Barış yemeğine katılan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, aileleri bir araya getirerek barışa katkı sunan herkese teşekkür etti.

Sulhun birlik ve beraberliğe katkı sunduğunu kaydeden Yılmaz, şöyle dedi:

"Hiçbir zaman olmasını istemediğimiz hadiseler cereyan edebiliyor. Elde olmadan bazı müessif hadiseler yaşanabiliyor. Bu bizi bir kısır döngüye ve daha büyük kötülüklere yol açmasına engel olmamız gerekiyor. Bu güzel davranışın başkalarına örnek olmasını temenni ediyorum. Bu tür hadiselere inşallah güzel örnek olur. Kardeşliğimizin, birliğimizin, beraberliğimizin devam etmesi ve güçlenmesi için bunlar gerçekten örnek davranışlardır. "

Törene Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, AK Parti Mardin Milletvekilleri Şeyhmus Dinçel ile Cengiz Demirkaya, AK Parti İl Başkanı Faruk Kılıç, İl Müftüsü İsmail Çiçek, Artuklu ilçe belediye başkanı Abdulkadir Tutaşı, Ömerli ilçe belediye başkanı Hüsamettin Altındağ, Dika genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, kanaat önderleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Aslanhan ailesinin avlusunda, kazanlarda pişirilen yaklaşık bir ton 500 kilo et pişirilerek yaklaşık 5 bin kişiye ikram edildi.  Cami içi ve avlusu dar gelince, davetlilerin bir kısmına da tırların dorselerinde yemek verildi.

 Bölgeyi çok iyi tanıyan ve 3 dönemden bu yana başkanlık yapan AK Parti Artuklu Belediye Başkanı Abdulkadir Tutaşı,  “Sizler de takdir edersiniz ki yıllardır var olan husumet ve kan davaları son zamanlarda tarihe karışmıştır. insanlarımız ve özellikle gençlerimiz huzur ve güven istiyor. Devletimiz bölgemizde huzur ve güveni sağlamıştır. Örnek olacak tedbirler almıştır. Herkes mutluluğunu yaşıyor. Bir zamanlar bölgemizde başlık parası vardı. Şimdi artık söz bile edilmiyor. Tarihe karıştı. Kan davaları da böyle tarihe karışacak, insanlarımız mutlu ve huzurlu bir hayat yaşayacaktır. Bundan 50 yıl önce çocuklarını okutmak istemeyenler bugün çocuklarını okutmak için adeta yarışıyor. Avukatlık bürolarına bir bakın avukatların hepsi köylerimizde yetişen gençlerimizdir.   Kısaca şimdi artık insanlar kan davası değil, huzur, mutluluk, çocuklarını okutup meslek sahibi olmalarını istiyor” dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER