banner6

Karalar: Bu paraları nereden bulacağız

Toplu taşıma araçlarına ücretsiz binişler için belediyeden her ay 1162 lira ödenmesi gündem maddesi hakkında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Zeydan Karalar, “ Bu konuyu tartışalım. Ne kadar kişi binerse o kadar para verilim” dedi.

Karalar: Bu paraları nereden bulacağız

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)- Toplu taşıma araçlarına ücretsiz binişler için belediyeden her ay 1162 lira ödenmesi gündem maddesi hakkında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkan Zeydan Karalar, “ Bu konuyu tartışalım. Ne kadar kişi binerse o kadar para verilim” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayının ilk oturumunun da bir araya geldi. Oturum Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın Başkanlık yaptığı oturumda açılık yoklamasının yapılmasıyla başladı. Gündem dışı ek 3 madde gündeme alındı.  Ek gündem maddelerindin birinin toplu taşıma ile ilgili oldu. Meclis Üyesi Ali Yaşar’ın ek gündem madde olarak teklif ettiği madde de, şehir içi toplu taşıma faaliyetini yapan ve ücretsiz taşıma gerçekleştiren araç sahiplerine 2020 yılı içerisinde her ay 1162 TL’nin ödenmesi istendi.

BU PARALARI NEREDEN BULACAĞIZ?

Ek gündem maddesi okunduktan sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bu madde ile görüşünü açıkladı. Ek maddenin gündeme alınmasını ancak tekrar konuşulması gerektiğini dile getiren Karalar, “Biz nereden bulacağız bu paraları? Bu iş benim olmadığım dönemde geçti. Belediye mazot alamıyor, bir şey alamıyor. O günlerden bu günlere geldik. Bir barem koyalım onu verelim. Ondan sonra kişi başına ne kadar taşırlarsa o kadar para verilim. Bunun bir kez daha tartışılması lazım. Bunu gündeme alalım ama bunu tartışalım.” dedi.

BELEDİYENİN YANINDA OLMAM LAZIM

“Burada alacağımız her karar bizim geleceğimizi etkileyecek.” diyen Karalar, “Ben sizin yanınızdayım. Ama belediyenin de başkanıyım, belediyenin de yanındayım. 1162 lirayı bu belediye kaldırır mı, kaldırmaz mı? Verebilir mi, veremez mi? Bence bu detaylandırılmadan kabul edilmiş. Bunu gündeme alalım tekrar komisyona sokup tekrar tartışalım. Burada alacağımız her karar bizim geleceğimizi etkileyecek.” ifadelerini kullandı.

BU AY MECLİS 3 GÜN YAPILACAK

Karalar, gündem dışı konuşmalarının son güne yapılmasını istedi. Pandemiden dolayı bu ay meclisi 3 gün yapacaklarını duyuran Karalar, “Mustafa Çay’ı da kutlamak gerekiyor.” dedi.

ÇAY’DAN PALEKET VE ÇEŞİTLİ HEDİYELER

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, 5 Ağustos’ta kutladıkları Pozantı Kongresi’nin 100. Yıl kutlamalarına olan katkılarından dolayı Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a plaket ile birlikte çeşitli hediyeler verdi.  Karalar, Çaya teşekkür ederek, “Belediye başkanları artık siyasi bir figür değil. Devletin önemli bir kurumu olan belediye başkanı siyaset üstü bir yapıya sahip. Bir eksik oldu. Biz bunun üzerinde pek durmuyoruz. Orada bizim fikrimizi söylememiz kötü olmazdı. Konuşmalarda elbette çok doyurucu şeyler vardı.”şeklinde konuştu.

SÖYLENMESİ GEREKTİĞİ DAHA İLERİ BOYUTTA KONULAR VARDI

Söylenmesi gerektiği daha ileri boyutta konuların olduğunu vurgulayan Karalar, “Ama bana göre söylenmesi gereken daha ileri boyutta şeyler vardı. Bu gün Mustafa Kemal Atatürk 1918’de Adana’da ilk toplantı yaptığında ve hepimizin hani “Bu mücadele ilk hissi vekayı bu memlekette vuku bulmuştur” dediği o toplantıda Pozantı’da direnç yuvaları kurun diye talimat veriyor zaten. Dolayısıyla Fransızların desteği ile Ermenilerin büyük katliamı sonucu yine Atatürk’ün talimatı gereği Pozantı’da direnç yuvaları kurmak için hepimizin bildiği Cemil Nardalı Konağı’nda yedirip, içirip, dinlendirip o yoldan Pozantı’ya gidenler, bir düşman takviyesi olduğunda oradan engelliyor.” diye konuştu.  

POZANTI’NIN KURTULUŞ MÜCADELESİ’NDE ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Pozantı’nın Kurtuluş Mücadelesi’nde önemli bir yeri olduğunu dile getiren Karalar, “Pozantı’nın Kurtuluş Mücadelesi’nde önemli bir yeri var. Bunu söylemek lazım. Adana’nın kurtuluşunda ve ülkenin kurtuluşunda Ankara’dan fazla silah yardımı almadan bunu başarmış bir kenttir Adana. Vilayet oraya taşınmıştır. Ahmet Remzi Yüreğir matbaayı oraya taşımıştır. Ahmet Remzi Yüreğir’in idam kararı olmasına rağmen cesaretle gazeteyi çıkartmış ve dağıtımını hayatı pahasına devam ettirmiştir. Bunlar önemli anekdotlar bunlar söylenebilirdi orada. Dolayısıyla önemli bir yeri vardır.” ifadelerini kullandı.

MASKE UYARISI

Konuşmanın ardından gündem maddelerine geçildi. Gündem maddeleri oylaması devam ederken, salonda bulunan bazı kişilerin maskelerini çıkarttıkları ya da çenelerine indirdikleri görüldü. Bazı meclis üyeleri ve izleyici vatandaşların bunu gerçekleştirdiği görüldü. Zabıta ekipleri maskelerini çıkarttıklarını fark ettiği kişileri tek tek uyararak maskelerini takmalarını istedi. Yapılan uyarının ardından meclisi izleyen vatandaşlar maskelerini taktı. Ancak bazı meclis üyelerinin ise maskeleri çenelerinde durur şekilde oturum sonuna kadar oturdu.

MADDELER İLGİLİ KARARA BAĞLANDI

Toplam 45 maddeden oluşan gündemin ilk 9 maddesi teklif olması nedeniyle ilgili komisyonlara oy birliği ile kabul edildi. Komisyondan gelen 11 madde oy birliğiyle kabul edildi. 20. maddede Seyhan İlçesi Bahçeşehir Mahallesinde 7481 Ada 1 parsele yönelik 1/1000’lik ölçekli uygulama imar planı değişikliğine ait komisyon raporu CHP ve İYİ Parti Gruplarının çekimser oylarına rağmen oy çokluğuyla kabul edildi.

ÖZEL GÖRÜŞME

Meclis sonunda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçe belediye başkanları ve grup başkan vekilleri ile birlikte özel görüşme yaptı. Bir sonraki oturum bugün saat 14:00’da devam edecek.

                                                                                        

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER