banner6

Karalar, Dünya Belediyeler Birliği Eş Başkanlığına seçildi

Karalar, Dünya Belediyeler Birliği  Eş Başkanlığına  seçildi

 Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER) - Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Dünya Belediyeler Birliği’ne Eş Başkan seçildi.  

Dünyanın en büyük yerel yönetim birliği olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) Yönetim Kurulu ve Konsey Ortak toplantısı 9-10 Temmuz 2019 tarihlerinde Ürdün’ün başkenti Amman’da gerçekleştirildi. 2019-2022 dönemi yönetim organları ve ilgili komitelerle, yönetim kademe seçimlerinin de yapıldığı toplantıda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, oylama sonucunda UCLG-MEWA eş başkanlığına seçildi.

Konuyla ilgili  önceki gün gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi oturumunda konuyla ilgili bilgiler verdi. Karalar, “Dünya belediyeler birliği toplantısı vardı. Ben dış ilişkilere bunun önemini sordum. Bu kadar çok işimizin arasında önemli değilse gitmeyelim dedim. Ancak bunun önemli olduğunu Paris Barselona gibi bir sürü kentin buraya üye olduğunu, onlarla tanışmanın ilişki kurmanın ilerde yardım alma noktasında bir faydası olacağını söylediler. Katılır katılmaz Adana olarak beni Eş Başkan seçtiler. Birde Balıkesir Belediye Başkanı’nı Eş Başkan seçtiler. Öbürleri yabancı. Bu da sanırım Adana’nın ağırlığından kaynaklanıyor. Benim şahsi ağırlığımdan çok tabiî ki. Adana’yı hep birlikte zorlukları aşarak en iyi yere getireceğiz. Buna inanıyorum. Tartışmalar tabiî ki olacaktır. Adana’nın önünü açma konusunda yararlı olacaktır.” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, 3 yıllık görev süresi boyunca hem bölgede, hem de dünya çapında ilişkileri geliştirerek, Adana’ya daha fazla katkı sağlama olanaklarını araştıracağını belirtti.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER