Karalar’dan işçilere bayram harçlığı müjdesi

Karalar’dan işçilere bayram harçlığı müjdesi

Bayram BULUT

ADANA (İLKHABER)-Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, belediye çalışanı işçilere müjde vererek, her bayram 600 liralık bayram harçlığı vereceklerini söyledi.

 Adana Büyükşehir Belediyesi’nde belediye çalışanlarının katılımı ile bayramlaşma töreni gerçekleştirildi. Belediyenin eski binasında bulunan Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen bayramlaşma törenine Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bürokrat ve çalışanlarla bir araya geldi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlikte bir konuşma yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bayramların insanların birbirlerini hatırladığı, küskünlüklerin unutulduğu günler olduğunu söyledi. 

İNSANLAR KAVGA ETMEKTEN YORULDU

Türkiye’nin artık kucaklaşmaya ihtiyacının olduğunu belirten Karalar, ülkede artık barış ikliminin, kardeşlik ikliminin tesis edilmesi gerektiğine dikkat çekti. İnsanların artık didişmekten, kavga etmekten yorulduğunun altını çizen Başkan Karalar, “Seçim sürecinde de bizim dilimiz, mesajlarımız hep bu yöndeydi. Zeydan Karalar’ın dili neyse İmamoğlu’nun dili de oydu. Çünkü insanlar artık didişmekten, kavgadan yoruldular.  Biz Türkiye’de yaşayan insanlar olarak Türkiye Cumhuriyeti üzerinde yaşayan insanlar olarak birlik olmalıyız.  Bu salonda her siyasi partiden insanlar var. Bunlar olmalı ama bunlar bizi düşman etmemeli. İnsanlar kendilerini anlatırlar doğru siyaset yaparlar ve iftira atmazlar. Bizim kazanmamızı içine sindiremeyenler hala iftiraya devam ediyorlar. Çünkü bizim hem çalışana, hem Adanalılara borcumuz var.” dedi.

 BEN İNSANLARIMIZIN PARASINI ÇARÇUR EDEMEM

Çalışanlarına maaşlarını zamanında ödeyen, vatandaşına hizmet edebilen, köyden kurtarılmış modern bir Adana fikrinin olduğu bir belediye hayal ettiğini anlatarak sözlerine devam eden Başkan Karalar,  “İnşallah bunları hep birlikte başaracağız. Nasıl bir tabloyla belediyeyi aldım bunları anlatacağım. Ben takım kaptanıyım ama bunu hep birlikte yapacağız. Belediye çalışanlarının hepsi daha çok çalışmalılar. Adanalıya daha iyi hizmet vermeliler. Ben şikayeti seven bir adam değilim ancak çalışanlarımın ve halkımın bir şeyleri bilmesi gerekiyor. Eğer kontroller gerektiği gibi yapılmazsa, ihale verdiğimiz müteahhitlerin yaptığı işler takip edilemezse oradan çokça bozuk işler çıkar. Bize kötü iş yapan müteahhide parasını ödemeyeceğiz. Eğer doğru iş yapmazlarsa paralarını alamayacaklarını bilecekler. Ben sizlerin parasını çarçur etmem” diye konuştu.  

BORÇ ARTTI

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayından Temmuz sonuna kadar borcu 289 Milyon arttığını ve artmaya da devam ettiğini dile getiren Karalar, “Geçen ay yaklaşık 38 milyon açığa düşmüşüz. Temmuz daha çıkmadı ama muhtemelen Temmuz ayındaki açığımız 38 milyonun altında olacak. 78 Milyon’dan 38 Milyon’a düşürdük. Ocak başında Aralık sonunda bu belediyenin gelir gideri denk hale getirmeye çalışıyoruz. Gelir gideri denk olmayan belediye işçilerin ücretlerini ödeyemez, hizmet yapamaz. Gelirinden 4 katı fazla bu belediyenin borcu var. İş yapamaz kıpırdayamaz bir belediyeyi devraldık. Gelir gelmez tasarruflar yaptım.” şeklinde konuştu. 

GELİR GİDER FARKI

 Nisan ayında 72 milyon 876 bin 412 lira olan gelir gider farkının Mayıs ayında 28 milyon 848 bin 706 liraya düştüğünü, Haziran ayında 13 milyon 299 bin 998 liraya gerilediğini belirten Başkan Karalar,    “Gelir gider açığını gün geçtikçe azaltıyoruz. Muhtemelen Temmuz ayında da bu fark, 10 ila 12 milyon liraya kadar düşecek.  Ben, maaş ödeyemeyen bir belediye başkanı olamam. Geçtiğimiz günlerde borçlanma talebinde bulunduk ancak meclisten geçmedi. Ben mecliste ‘Çalışanlarımızın geriye dönük alacakları, bayram ikramiyesi ve harçlıkları var. Biraz da müteahhitlere ödeme yapalım’ dedim ancak ne yazık ki siyaset işin için girince bu talebim reddedildi. Yapacak bir şey yok. Sonuçta bu kararı ben tek başıma alamıyorum.” İfadelerini kullandı.

HER AY 17 MİLYONLUK KREDİ ÖDENİYOR

Her ay belediyenin geçmiş döneme ait 17 Milyonluk kredi ödediğini işaret eden Başkan Karalar, “69 Milyon lira temlik vermişiz. Temlik bir taahhüttür. Bankaya verilen bir taahhüttür. Yaklaşık 17 Milyonluk geçmişe yönelik her ay ödediğimiz bir kredi var. 5 Milyonluk bir protokol var. Devletten aldığımız parayı bankaya götürüyoruz.  O banka alacağını alıyor gerisini bize veriyor. Adana Gelir konusunda gerilediği için talihsiz. Hatay’ın bile geliri bizden yüksek. Ama hiçbir kuvvet bizi Adana’ya hizmet etmekten geri koyamayacak.” dedi.

İŞTEN ÇIKARTMALAR

Büyükşehir Belediyesindeki işten çıkarmalara da değinen Karalar, “Hiç kimse çalışanını işten çıkarmak ister mi? Bu dünyanın en kötü şeyi ancak eğer işçiye ödeyecek paranız yoksa tedbir almak zorundayız. 2 buçuk milyon Adanalı, benden hizmet bekliyor. Ama ben işçinin hakkını vereceğim. Geçmişte fazla ödenen paraları çatır çatır tahsil ettik. Bunlar Adanalının parası. Yazık günah. ASKİ  38 -40 milyon tahsilat yapıyordu, Geçen ay 64 milyon yaptı. ASKİ 12 -13 Milyon kadar eksideydi, şimdi 10-12 milyon fazla geliyor. ASKİ’den aldığımız parayla işçinin parasını ödüyoruz.” şeklinde konuştu. 

HER BAYRAM 600 LİRALIK HARÇLIK

Seyhan’dayken taşeronlara bayramlarda daha fazla harçlık vermek için çaba gösteriyorduk. Mevcut belediye başkanı yapıyor mu, bilmiyorum. Geçtiğimiz bayramda çalışanlarıma ikramiye veremediğim için çok üzülmüştüm.  Ama bu bayramda 600 lira harçlık vereceğim. Bu parayı da ASKİ’den vereceğim. Ben çalışanın mutluluğuna çok önem veren biriyim. Bunu yaparsak daha iyi iş yapar çalışanlar. Ben bir şeyi başlatmışsam da buna devam ederim artık her bayram, bayram harçlığınız var. Maaş veremeyen bir belediyede mesai kavramı olmamalı. Belediye maaş ödemeye başlayana kadar mesai yazmayım. İnsanlar maaşlarını alamıyor. Eğer eleman varsa buna izin vererek çözmeye çalışın.” diye konuştu.

ÇALIŞANLARI İÇİN MESAJ HAZIRLATTI

Çalışanlarından işlerini iyi yapması konusunda hazırlattığı mesajı sinevizyon ekranına yansıtarak okuyan Karalar, “Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır. Elinizden geldiğinin en iyisini yapın. Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. Her şey çok güzel olacak” dedi.

  Konuşmaların ardından salonun fuayesine geçen Başkan Karalar belediye çalışanlarıyla tek tek selamlaşarak bayramlaştı.

                                        

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER