Karalök’e destek

Karalök’e destek

Bayram BULUT

 

ADANA (İLKHABER)-Adana'da, 5 yıldır eşinden boşanamadığını iddia eden Meryem Karalök konusunda Adana Barosu’ndan sonra Adalet Bakanlığı, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı  ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü devreye girdi.

 Eşinin kendisine şiddet uyguladığı ve bu nedenle boşanmak istediğini öne süren Meryem Karalök, geçen hafta içerisinden beri Adana Adliyesi ek hizmet binası önünde eylem yapıyordu.  2001 yılında evlenen Meryem Karalök, şiddet gördüğü gerekçesiyle 2012 yılında boşanma davası açtığı ve ancak eşiyle anlaştığı için dosyayı geri çektiği öğrenildi. Şiddet gördüğünü öne süren Karalök, 2013 yılında tekrar boşanmak için dava açtı.

 Adana 7'nci Aile Mahkemesi  açılan boşanma talebinin reddine karar verdi. Bunun üzerine dosya İstinaf Mahkemesi'ne gönderildi. Gaziantep 2. Hukuk Dairesi de Meryem Karalök’ün boşanma talebini reddetti. Bunun üzerine Karalök, dosyayı temyiz etti. Temyiz başvurusu üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Karölük’ün boşanma talebini reddedip, yerel mahkemenin verdiği kararı onadı.

Eşinden boşanma isteğine ret yanıtı alan Karalök, bu kez Adana Adliyesi ek binası önünde eylem yapmaya başladı.  Bunun üzerine harekete geçen Adalet Bakanlığı, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana Barosu ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, kadına yardım etmek için devreye girdi.

 Meryem Karalök, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çocuk, aile, hukuk ve çocuk ağır ceza mahkemeleri ile Adana Adliyesi bünyesindeki Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’ne yönlendirdi. Burada Karalök için uzman görevlendirildi öğrenildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de Karalök’e psikolojik ve maddi manevi destek sağlanması amacıyla çalışma başlattı.  

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER