Karantinada kadına şiddet artıyor

Karantinada kadına şiddet artıyor

ADANA(İLKHABER)-Adana Çocuk ve Kadın Hakları Dernek Başkanı Çiğdem Akça yaptığı yazılı açıklamayla, BM’nin Covid-19 Karantinasında artan kadına şiddeti önleme çağrısına dikkat çekerek, yetkilileri konu ile ilgili alınacak önlemleri artırmaya davet etti.

ÇKHD Başkanı Çiğdem Akça," BM verilerine gore; son birkaç haftada ABD, Hindistan, Güney Afrika, Fransa, Türkiye ve Avustralya'da aile içi ve kadına şiddet vakalarının arttığı bildirildi. 

BM (Birleşmiş Milletler) Genel Sekreteri Antonio Guterres yazılı açıklama yaparak, Covid-19 salgının neden olduğu ekonomik ve sosyal sorunlar ile kısıtlamaların dünya genelinde aile içi şiddeti de artırdığını belirtti. Son birkaç haftada karantina yüzünden bazı ülkelerde şiddete maruz kalan ve yardım isteyen kadınların sayısının iki katına çıktığını kaydeden Guterres, hükumetlere bu süreçte kadına yönelik şiddetin önlenmesi çağrısında bulundu. 

Biz de derneğimize yapılan telefon başvurularından konunun artış gösterdiğini üzüntü ve kaygıyla takip ediyoruz. Artı olarak ev içinde çocuklara uygulanan dayak ve sözlü şiddet de had safhada. Bu şekilde başvurularda aşırı bir yaygınlaşma görülmektedir. Ayrıca Kadın Dernekleri Federasyonu  Başkanı Sayın Canan Güllü de, ALO Şiddet hattı vakalarının arttığını uzun süredir gündeme getiriyor. Bu konuların üzerinde de önemle durulmalıdır.

Şiddete maruz kalan kadınların sığınabilecekleri barınakların açık kalması gerektiğini belirten Guterres, şiddet yanlısı istismarcıların ise cezalandırılması için yargı sistemlerinin çalışması gerektiğini vurguladı. 

Gördüğümüz üzere Türkiye de bu ülkeler arasındadır. Konu ile ilgili önlemler artırılmalı, kamu spotları ile cezai süreç hatırlatılmalı, çiftler huzur ve anlayışın hakim olduğu evlerde yetişen mutlu çocuklar teması ile motive edilmelidir.

Gündüz yayınlarında tüm TV kanallarında ortak olarak konunun uzmanlarının katıldığı ve toplumu şiddetsizliğe yöneltecek yayınlara biran evvel başlanmalıdır." dedi.

İLKHABER GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2