Karne sevinci

2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona erdi. Türkiye genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan 17 milyon 973 bin 913 öğrenci yarıyıl karnelerini aldı. Adana’da ise toplam 480 bin öğrenci karne sevincini yaşadı. Yine bu yıl ilk kez 82 bin öğrenci kentte ilk karne heyecanını yaşadı.

Karne sevinci

BAYRAM BULUT

ADANA (İLKHABER)-2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sona erdi. Türkiye genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan 17 milyon 973 bin 913 öğrenci yarıyıl karnelerini aldı. Adana’da ise toplam 480 bin öğrenci karne sevincini yaşadı. Yine bu yıl ilk kez 82 bin öğrenci kentte ilk karne heyecanını yaşadı.

Sabah saatlerinden itibaren karnelerini almak üzere okulların yollarını tutan öğrenciler karnelerini alarak yarıyıl tatiline başladı. Okul öncesi 1 milyon 466 bin 409 öğrenci, ilköğretim de okuyan 10 milyon 657 bin 534 öğrenci, ortaöğretimde okuyan 5 milyon 849 bin 970 öğrenci olmak üzere toplam 17 milyon 973 bin 913 öğrenci karne aldı. Karnelerini alan öğrencilerden kimileri, aldıkları takdir ve teşekkür belgeleri ile büyük mutluluk yaşadı. Derlerinde zayıfı olan öğrenciler ise üzülerek aileleriyle karnelerini paylaştı.

480 BİN ÖĞRENCİ ADANA’DA KARNE ALDI

Adana’da da durum değişmedi. Sabah saatlerinden itibaren karnelerini almak üzere okullarına giden toplam 480 bin öğrenci öğretmenlerinin dağıttıkları karneleri aldı. Zayıfı olanlar gözyaşlarını tutamazken, başarılı olan öğrenciler ise karnelerini aldıktan sonra ailelerinin yanına koştu. Yarıyıl olması nedeniyle karnelerinde zayıf notu olan öğrencileri, öğretmenleri ve velileri daha çok çalışmaları yönünde uyardı. Öğrencilerde öğretmenlerine ve ailelerine söz vererek, ikinci dönemde daha başarılı bir karne getireceklerini söyledi.

VALİ DEMİRTAŞ KARNE DAĞITTI

Adana Valisi Mahmut Demirtaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar ile birlikte merkez Sarıçam İlçesi’nde bulunan Ata İlkokulu’nda okuyan öğrencilere karnelerini dağıttı. Burada düzenlenen törende karne dağıtan Vali Demirtaş’a öğrenciler çiçek verdi. Vali Demirtaş, yanlarında getirdiği çeşitli hediyeleri karnelerini alan öğrencilere takdim etti. Vali Demirtaş, öğrencilerin güzel bir dönem geçirdiklerini belirterek, “Çocuklarımız ilk dönemi oldukça güzel geçirdi ve iyi bir tatili hak ettiler. Herkese iyi tatiller diliyorum, öğretmenlerimize de teşekkür ediyorum" dedi.

HATIRA FOTOĞRAFLARI ÇEKTİRDİ

Daha sonra Vali Demirtaş, öğrenciler ile aynı sıraya oturarak hatıra fotoğrafları çektirdi. Öğrenciler Vali amcalarına hediyelerden dolayı teşekkür etti. İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar ise, 480 bin öğrencinin kent genelinde karne aldığını söyledi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, “Öncelikle bir dönem boyunca gösterdikleri fedakârlık, gayret, azim ve çalışmalardan dolayı tüm yöneticilerimizi, öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve velilerimizi yürekten kutluyorum. Eğitim ve öğretim, bireyi ve toplumu bulundukları çizgiden çok ötelere taşıyan en önemli vasıtadır. Eğitim ve öğretim; bugün dünyanın geldiği noktada,  değişen, dönüşen, gelişen ve sürekli yenilenme ihtiyacı hissedilen aktif bir süreçtir. Bizler de eğitim ve öğretimin tüm paydaşlarıyla el ele vererek belirlenen hedefler doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi.

82 BİN ÖĞRENCİ İLKKEZ KARNE ALDI

Bu yıl anaokuluna ve ilkokula başlayan yaklaşık 82 bin öğrencinin de ilk karnelerini aldığını anlatan Akpınar, “Zaman yerinde durmuyor, saatler bizden habersiz işlemeye devam ediyor. 15 Eylül’de 2017-2018 Eğitim-öğretim yılının ilk zilinin sesleri kulaklarımızda yankılanırken bugün bu çalışmaların ara durağı olarak nitelendirebileceğimiz, bir soluk alıp daha büyük başarılara imza atabileceğimiz, yarıyıl tatiline giriyoruz. 2017-2018 Eğitim-öğretim yılının 1. Dönemi bugün yapılacak son dersler ve çalacak son zille tamamlanıyor. İki haftalık yarıyıl tatili başlıyor. Bugün ilimizde toplam 480 bin öğrenci karne sevincini yaşıyor. Bu öğrencilerimizin içerisinde bu yıl anaokuluna ve ilkokula başlayan yaklaşık 82 bin yavrularımız da var. Onlar hayatlarında ilk kez karne heyecanı yaşıyorlar. Onların karne heyecanına ortak olmak, mutluluklarını, hüzünlerini paylaşmak ve her şartta yanlarında olduklarımızı göstermek biz büyüklerin en önemli vazifesi.” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE SESLENDİ 

Öğrencilere seslenen Turan Akpınar, “Sevgili öğrenciler, şimdi hasat zamanı. Bu mevsimin yani, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının ilk hasadını gerçekleştiriyorsunuz. Bir dönem boyunca yürüttüğünüz çalışmaların, faaliyetlerin neticesini karnelerinizde göreceksiniz. Öncelikle karnelerinize yansıyan notların tek ölçüt olmadığını bilmelisiniz. Unutulmamalıdır ki en basit anlamıyla karneler notlarla ders başarısının değerlendirildiği belgelerdir. Burada ifade edilen başarı durumu değişkenlik gösterebilir. Oysa koca âlemin mikro örneği olan insan, farklı yetenekleri, becerileri ve ilgi alanlarıyla bir karnede ölçülemeyecek özellikleri ruhunda ve bedeninde barındırır. En önemlisi bu hasletlerin ortaya çıkarılabilmesidir. Eğitim; karne notlarının dışında saygıdır, sevgidir, vefadır, merhamettir, yardım sever olmaktır, milli ve manevi değerlere sahip çıkmaktır, bu vatanı korumaktır, kollamaktır. Velhasıl, insanın özünü ortaya çıkarmaktır. Bununla birlikte düzenli çalışmalı, zamanı iyi kullanmalı, bilgiyi üretmeli, teknolojiyi kullanmalı, kendine güvenen bireyler olarak yetişmelisiniz. Yarıyıl tatili boyunca dinlenin, eğlenin, sizi neşelendirecek her fırsatı değerlendirin. Arkadaşlarınızla bir araya gelin, kültürel ve sanatsal faaliyetlere bol zaman ayırın. İkinci yarıyıl için enerji depolayın, yenilenmiş bir biçimde ikinci döneme başlayın.” şeklinde konuştu.

 

TEŞEKKÜR ETTİ

Yönetici ve öğretmenlere emeklerinden dolayı teşekkürlerini sunan Turan Akpınar, sözlerine şöyle devam etti, “Kıymetli yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz. Sizler, fedakârlık, emek, sorumluluk ve sevgi ile beslenen kutsal bir mesleğin temsilcilerisiniz. Necip milletimizin evlatlarının, kutlu medeniyet yürüyüşümüzde istikbalin parlayan yıldızı olması sizlerin sayesinde gerçekleşecektir. Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonunu hayata geçirebilmesi, ancak vatanperver, bilinçli, birikimli, milli ve manevi değerlerimizi özümsemiş nesillerle mümkündür. Bu niteliklere haiz kuşakları sizler yetiştireceksiniz. Bu sorumluluğu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada hakkıyla yerine getireceğinize yürekten inanıyorum. Her birinize emekleriniz, sonsuz sabrınız için teşekkür ediyorum.”

 

ÇOCUKLARINIZA VAKİT AYIRIN

Valilerin yarıyıl tatilinde çocuklarıyla geniş vakit geçirmelerini ve bunu diğer dönemlerde de devam ettirmelerini isteyen Akpınar, sözlerini şöyle tamamladı; “Çocuklarımız en kıymetli varlıklarımız. Onların başarıları bizlerin kıvanç ve mutluluk kaynağı. Bugün onların alacağı karneler, aslında sizlerin de çocuklarınıza gösterdiğiniz ilginin, özverinin, gayretin bir karnesidir. Bu sebeple karnelerde gördüğümüz her bir notu iyi değerlendirmelisiniz. Çocuklarınıza bu yarıyıl tatilinde geniş vakit ayırınız ve bunu önümüzdeki dönemlerde de sürdürünüz. Onların beceri ve yeteneklerini ortaya çıkaracak adımların planlamasını yapınız. Severek, isteyerek yaptıkları işleri, faaliyetleri destekleyiniz ve önemlisi onlara sevginizi göstermekten çekinmeyiniz. Yoğun geçen bir dönemin ardından tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yarıyıl tatili diliyorum.”

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 15:24

ilkhaber


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2